صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : هری پاتر و اکران در ایران!

هری پاتر و اکران در ایران!

harry-potter-and-the-deathly-hallows-part-2

با درود فراوان

چند روزی است که با اکران جهانی قسمت آخر هری پاتر با عنوان « هری پاتر و یادگاران مرگ : قسمت دوم » غوغایی در رسانه های سینمایی ایران به راه افتاده و دلیل آن هم این است که نام ایران به عنوان یکی از کشورهایی که قرار است همزمان با دیگر نقاط جهان این فیلم را اکران کند، دیده می شود. اما آیا بهتر نیست که در شرایط کنونی کمی در ادعای اکران هری پاتر در سینماهای ایران تفکر کنیم؟

متاسفانه اکثر رسانه ها به این خبر به شکل گسترده دامن زده اند و در این حالی است که قبلاً هم چنین مسائلی در سایتIMDB پیش آمده بود. به عنوان مثال شما می توانید در این آدرس زمان اکران فیلم کار بانکی با بازی جیسون استاتم را در ایران مشاهده کنید!. البته همین جا هم باید اعلام کنیم که به درستی مشخص نیست که دلیل رخ دادن چنین اشتباهاتی در سایت معتبر IMDB که تنها مربوط به موارد خاص هم نمی شود چیست!

بر فرض محال اگر هم قرار بود چنین اتفاقی رخ بدهد ( که آرزوی هر طرفدار سینمایی است ) تعدادی موانع بوجود می آمد که نمونه وار آنها را عرض می کنیم :

1- تهیه کنندگان سینما سعی می کردند تا اکران فیلم را دچار مشکل کنند زیرا همین چند هفته پیش بود که آنها به این نتیجه رسیدند که اکران فیلم خارجی به فیلمهای داخلی ضربه می زند . البته منظور آنها فیلمهایی بود که اکرانشان را در غرب به اتمام رسیده ، دی وی دی هایشان هم بیرون آمده و… خلاصه اینکه آن فیلم امروز جزو یادش بخیرهای سینمای جهان به حساب می آید! اما در بحث هری پاتر گویا قرار است این فیلم همزمان با دیگر نقاط جهان به اکران دربیاید پس آنها به راحتی می توانند زیرآب این فیلم بزنند!.

2- دقیقاً مشخص نیست که چه رابطه ایی بین استودیو برادران وارنر با مسئولین سینمای کشور برقرار است که این کمپانی بدون اعلام قبلی در IMDB اعلام می کند که فیلم چند روز دیگر در ایران اکران خواهد شد!. شاید آنها هم از ما یاد گرفته اند که همه کارها را در دقیقه 90 انجام دهند.

3- آیا واقعاً سینمایی در ایران وجود دارد که بتواند این فیلم را بصورت درست و حسابی نمایش دهد؟! سینماهای ایران ( به جز مواردی محدود که به بعضی از سینماهای تهران خلاصه می شود ) سالهاست که استاندارد سازی نشده اند و بالطبع با اکران این فیلم در سینماهای کشور، خاطرات فیلم عقرب برای تماشاگران زنده خواهد شد!.

4- و بالاخره مهمترین دلیلی که عطای اکران هری پاتر را به لقایش خواهد بخشید، ممیزی هایی است که در انتظار این فیلم خواهد بود. هری پاتر به خودی خود در رسانه های ایرانی به دلیل ماهیت جادوگری اش همواره مورد انتقاد مذهبیون بوده و حالا فکرش را بکنید که این فیلم قرار است در سینمای ایران هم به نمایش درآید!. جدای از این، اگر قرار بود که هری پاتری در ایران اکران شود، می بایستی قسمت های قبلی این مجموعه به نمایش در می آید نه اینکه آخرین قسمت که از قضا با درجه سنی PG-13 ( در ایران بالای 20 سال !) هم اکران شده ، بخواهد در سینماهای ایران به روی پرده برود.  با این اوصاف بنظرم باید این فیلم را در شرایطی مانند؛ تک جنسیتی بودن سانس های نمایش ، ارائه شناسنامه در جلوی درب سینما و… اکران کنند!.

به همین چند دلیل محدود اکتفا می کنیم و از شما خوانندگان محترم هم تقاضا داریم تا بیش از این پیگیر این موضوع نباشید زیرا اگر کوچکترین احتمالی در این رابطه وجود داشت، دستگاه های ذیربط از ماهها قبل تبلیغ آن را به روشهای گوناگون انجام می دادند و اجازه نمی دادند که در چند روز مانده به اکران فیلم ، این خبر به گوش طرفداران برسد. از رسانه های سینمایی محترم هم تقاضا داریم تا بیش از این به این قضیه نپردازند و طرفداران پرشمار این فیلم را بی جهت امیدوار نکنند.

با تشکر فراوان

مووی مگ – 1390/4/24

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها