صفحه اصلی > زوم سینمای ایران : نقد و بررسی فیلم زرد

نقد و بررسی فیلم زرد

photo 2014445 47 2333

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

« زرد » فیلم پر بازیگری است. بهرام رادان، ساره بیات، شهرام حقیقت دوست ، مهرداد صدیقیان و بهاره کیان افشار از جمله بازیگران اصلی این فیلم به شمار می روند.

داستان فیلم درباره چیست ؟

پنج جوان نخبه کشور پس از اینکه اختراع مهمی را به ثبت می رسانند، قصد دارند عازم اروپا شوند اما مشکلات یکی پس از دیگری در مقابلشان قرار می گیرد و..

کارگردان کیست ؟

مصطفی تقی زاده که کارگردان جوانی است و پیش از این تجربه دستیار کارگردانی سعید سهیلی در فیلم « کلاشینکف » را داشته است. « زرد » نخستین ساخته سینمایی او محسوب می شود.

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2017/10/phoca_thumb_l_3-b03.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

بازی بازیگران فیلم چندان تعریفی ندارد اما در میانشان مهرداد صدیقیان وضعیت بهتری دارد و می شود از بازی اش در « زرد » تمجید کرد.

نکات منفی فیلم ؟

مانند بسیاری از ساخته های امروز سینمای ایران، « زرد » متاثر از سینمای اصغر فرهادی است، اما با کیفیت به مراتب پائین تر از آثار وی. داستان درباره کشمکش افراد گوناگون در فیلم و نمایان شدن چهره دیگر افراد در زمان بحران است. اما بحرانی که به زور در فیلمنامه گنجانده شده و منطقی برای آن در نظر گرفته نشده است.

یک اثر اجتماعی معمولاً به بخشی از معضلات اجتماعی می پردازد و آن را بسط و گسترش می دهد. اما در « زرد » تقریباً تمام معضلات اجتماعی در داستان گنجانده شده. معضلاتی نظیر فرار مغزها، خیانت، کلاهبرداری، مرگ، فقر و… که زمان کافی برای پرداخت هیچکدام در نظر گرفته نشده و در حد طرح مسئله باقی مانده اند.

بخش زیادی از فیلم به جیغ و فریاد می گذرد. دعواهایی که فقط دقایق فیلم را افزایش داده اند و ارزش دیگری ندارند.

رویکرد مصطفی تقی زاده در ساخت « زرد » در مجموع به سمت سانتی مانتالیسم رفته و قصد دارد به هر شکل ممکن احساسات مخاطبش را تحریک نماید.

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2017/10/phoca_thumb_l_5-3f7.jpg

حرف آخر :

« زرد » همان راهی را می رود که ساخته های اجتماعی یک سال اخیر سینمای ایران رفته است یعنی مطرح کردن فقر و بدبختی چند انسان و سپس فروپاشی زندگی آنان. اما فیلمساز در این بین حرف جدیدی که مختص به او باشد، برای گفتن ندارد و صرفاً راوی موقعیت هایی است که فیلمسازان دیگر به مراتب آن را بهتر به تصویر کشیده اند.

 

منتقد: بابک مهرورز

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : زرد421636 452244

کارگردان : مصطفی تقی زاده

نویسنده : مصطفی تقی زاده

تهیه کننده : کامران مجیدی

بازیگران :

بهرام رادان

ساره بیات

مهرداد صدیقیان

بهاره کیان افشار

شهرام حقیقت دوست

و…

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها