صفحه اصلی > سینمای کلاسیک : از نفس افتاده ( Breathless ) به کارگردانی ژان لوک گدار

از نفس افتاده ( Breathless ) به کارگردانی ژان لوک گدار

از نفس افتاده (Breathless)

 

داستان فیلم :

میشل پس از اینکه ماشینی را می دزد، پلیسی که به دنبال اوست را نیز به قتل می رساند و به همین جهت تحت تعقیب قرار می گیرد. این در حالی است که او قصد دارد رابطه اش با نامزد آمریکایی اش را بهبود ببخشد و…

کارگردان:

ژان لوک گدار (Jean-Luc Godard ) : گدار در سال ۱۹۳۰ در خانواده‌ای سوئیسی و ثروتمند در پاریس به دنیا آمد.

 پدرش ژان پل گدار پزشکی فرانسوی بود که تبعیت سوئیس را پذیرفته بود و مادرش دختر بانکدار ثروتمندی بود. با شروع جنگ جهانی دوم خانواده او را به سوئیس فرستادند و او آن دوران را با مطالعه و سفر سپری کرد.

گدار در پایان دهه 40 به فرانسه آمد و در دانشگاه سوربن در رشته تیره شناسی تحصیل کرد اما چندی بعد به سینما علاقمند شد. در آن دوران با دوستان خود از جمله کلود شابرول و فرانسوا تروفو و در رشته سینما به کاووش پرداختند.

وی در دهه 1950 چند فیلم کوتاه ساخت و با فیلم شارلوت و ژول به پختگی کامل رسید و به همگان نشان داد که آمادگی ساخت فیلم بلند را دارا می‌باشد.

گدار نخستین فیلم بلند داستانی خود را با نام از نفس افتاده در سال ۱۹۵۹ بر پایه داستانی از فرانسوا تروفو ساخت. گدار در دهه 1960 تقریبا هر سال 2 فیلم ساخت و دوران پرکار سینمایی خود را پشت سر گذاشت.

 وی پربارترین کارگردان سنت‌شکنِ صاحب سبکی است که از موج نو سر برآورد. از نخستین فیلمش، از نفس افتاده، تاکنون بیش از 40 فیلم ساخته که مدیر فیلمبرداری غالب آنها رائول کوتار بوده است.

از نفس افتاده (Breathless)

گدار به خلاف تروفو روشنفکر و فیلمسازی مبارز و صاحب ایدئولوژی است و همواره در فیلم‌هایش به نوعی انتقاد از خود و چون و چرا در مورد خودِ سینما می‌پردازد.

فیلم‌های گدار از اوایل دهه 60 میلادی فرایافتی دیالکتیکی، با ساختاری خطابه‌گون عرضه شده‌اند و خود فیلم‌هایش را ملاقات انتقادی خوانده است.

گدار در سال ۱۹۵۹ با اولین فیلم بلند داستانی‌اش با نام از نفس افتاده به شهرت رسید. از شاهکارهای سینمایی وی می‌توان به فیلم‌های یک زن شوهردار (۱۹۶۴)، آلفاویل (۱۹۶۵)، مذکر، مونث (۱۹۶۶) و نام کوچک؛ کارمن (۱۹۸۴) اشاره کرد.

وی طی 4 دهه فعالیت سینمایی موفق به کسب یک خرس طلا و دو خرس نقره از جشنواره برلین، یوزپلنگ افتخاری جشنواره لوکارنو و شیر طلای جشنواره ونیز شده است.

در سال ۲۰۰۷ آکادمی سینمای اروپا جایزه‌ای ویژه برای مجموعه کارهای هنری گدار به وی تقدیم کرد، اما گدار با این استدلال که فکر نمی‌کنم کار هنری مهمی کرده باشم از دریافت جایزه خودداری کرد.

در سال 2010 آکادمی هنر سینمای آمریکا اعلام کرد که با اعطای یک جایزه اسکار افتخاری از خدمات ژان لوک گدار به عالم سینما قدردانی می‌کند.

منبع : همشهری جوان

 از نفس افتاده (Breathless)

بازیگر :

ژان پل بلموندو ( Jean-Paul Belmondo) : بازیگر و تهیه‌کننده فرانسوی و از مشهورترین بازیگران اروپایی تاریخ سینماست.

ژان-پل بلموندو در نهم آوریل سال ۱۹۳۳ در فرانسه به دنیا آمد. او وقت زیادی از زندگی اش را صرف درس خواندن نکرد ولی بسیار به فوتبال و بوکس علاقه‌مند بود. دماغ شکسته و خاص او حاصل همین علاقه است.

بلموندو با دماغ شکسته‌اش بازیگری خوش‌تیپ بود که اواسط دهه ۵۰ که همه به دنبال چیزهای نویی در هنر، جامعه و سیاست بودند، وارد سینما شد و خیلی زود توانست جای خودش را پیدا کند. فیلم از نفس افتاده سال ۱۹۶۰ اسم ژان پل بلموندو را برای همیشه با جریان موج نوی فرانسه پیوند داد و به قهرمان ژان لوک گدار تبدیلش کرد. پس از این که بلموندو از میمیک چهره بوگارت در این فیلم استفاده کرد، کارگردانان موج نو شروع به استفاده از این سبک بوگارت در فیلم‌هایشان کردند. سال‌ها بعد این سبک را می‌توان در فیلم دوباره بزنش، سام وودی آلن بازیافت.

سال بعد او در فیلم فلسفی ژان پیر ملویل با نام لئون مورن، کشیش بازی کرد. ملویل سال ۱۹۶۱ برای این فیلم که یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایش تا آن مقطع است برای اولین بار به سراغ یک بازیگر شاخص می‌رود و او کسی نیست جز ژان-پل بلموندو. این فیلم بر مبنای رمانی نوشته بئاتریکس بک ساخته شده و داستان آن دربارهٔ یک کشیش است که درگیر رابطه‌ای عاطفی با یک زن کمونیست می‌شود.

از نفس افتاده (Breathless)

سال بعد بلموندو در فیلم نوآری از ملویل با نام مهره نفوذی حضور یافت و در فیلم کلاه در سال ۱۹۶۲، اثر بعدی ملویل هم ظاهر شد که یک فیلم گنگستری نوآر بود که در آن شخصیت‌های تنها در نهایت با مرگ دیدار می‌کنند. او دوباره سال ۱۹۶۵ در فیلم دیگری از ژاک-لوک گدار به نام پیروی دیوانه بازی کرد. این فیلم داستان فردیناند با بازی بلموندوست که از زندگی و ازدواجش ناراضی است و اخراج او از یک شرکت پخش برنامه‌های تلویزیونی هم مزید بر علت می‌شود تا زن و بچه را رها کند. از آنجا که گدار در این فیلم از داشتن یک فیلمنامه از پیش آماده شده سر باز زده و همه فراز و فرود فیلم را در لحظه فیلمبرداری با همکاری هنرپیشه‌ها پیش برده، نقش بلموندو در این فیلم بسیار پررنگ و تعیین‌کننده‌است. در مردی از ریو سال ۱۹۶۵ او در نقش جنایی فرورفت که جریان اصلی فیلمسازی آن دوره را تشکیل می‌داد و با بازی در نقش‌های کمدی و اکشن وجهه دیگری به آن‌ها بخشید. بلموندو خیلی زود و در سال ۱۹۶۳ به عنوان رئیس اتحادیه بازیگران فرانسه انتخاب شد که نشان دهنده موفقیت او در آن دوران کوتاه است.

بلموندو که در برابر دوربین کارگردان‌های بزرگ دیگری مثل کلود للوش و ویتوریو دسیکا هم بازی کرده، سال ۱۹۷۴ در فیلم کلیدی آلن رنه با نام استویسکی ظاهر شد که برخی از آن به عنوان فیلمی ضعیف از بلموندو انتقاد کردند. تا اواسط دهه ۸۰ در حالی که او یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمایی فرانسه بود و هر فیلم او موجی عظیمی از مردم را به سینماها می‌کشاند، شخصیت اصلی‌ای که او در فیلم‌ها نشان می‌دهد فردی ماجراجو و قهرمانی بدبین بود.

با بالا رفتن سن، بلموندو بر کارهای صحنه‌ای و تئاتر متمرکز شد و در آنجا هم به تولید آثار موفقیت‌آمیز ادامه داد؛ هر چند فعالیت او در دهه ۹۰ کاهش یافت و تنها در ۶ فیلم ظاهر شد، اما بازی در تئاتر را با سماجت ادامه داد تا این که سال ۱۹۹۹ وقتی در تئاتری از برتولت برشت با عنوان فردریک و بلوار جنایت به کارگردانی اریک ـ امانوئل اشمیت بازی می‌کرد به علت خستگی مفرط از پای درآمد. با این حال او سال ۲۰۰۰ در ۲ فیلم بازیگران و آمازون‌ها ظاهر شد، اما یک سکته مغزی که سال ۲۰۰۱ او را درگیر خود کرد باعث شد بلموندو ۶ سال از صحنه بازی و سینما دور بماند.

منبع : ویکیپدیا

از نفس افتاده (Breathless)

جین سیبرگ (Jean Dorothy Seberg) : بازیگر زن آمریکایی که در سال 1938 متولد شد و شاغل در سینمای فرانسه و هالیوود بود و از چهره های جنجالی سینما شناخته می شود چراکه هدف تحقیقات FBI به دلیل اتهام حمایت از Black Panther Party در دهه 60 قرار گرفته بود.

سیبرگ در سن 40 سالگی خودشکی کرد و از دنیا رفت. همسر دوم او مدت کوتاهی پس از درگذشت او در یک کنفرانس خبری ، FBI را بابت فشارهای روانی که به سیبرگ وارد کرده بود مقصر خودکشی او عنوان کرد. رومین گری گفته بود که این فشارها باعث شده بود تا سیبرگ به بیماری روانی مبتلا شود و چندین بار نیز اقدام به خودکشی نماید.

از مهمترین آثار سیبرگ در سینما می توان به « از نفس افتاده » و « Lilith » اشاره کرد.

 

نکاتی که احتمالا درباره « از نفس افتاده » نمی دانید :

پس از پایان فیلم، ژان لوک گدار از ژان پیر ملویل خواست تا به او درباره تدوین فیلم کمک کند چراکه خروجی  فیلم او بسیار طولانی بود و نمی توانست آن را به این شکل اکران کند. ملویل پیشنهاد کرد که سکانس های طولانی را به جای حذف، خلاصه تر کند و گدار نیز همین کار رو انجام داد تا تکنیک « جامپ کات » از طریق این فیلم معرفی شود.

گدار از جهت اینکه توان خرید یک دالی را نداشت، از یک ویلچر برای فیلمبرداری متحرک استفاده کرد. ایده ای که آن را از ژان پیر ملویل الهام گرفته بود.

برخلاف باور عمومی، ژان لوک گدار این فیلم را بدون فیلمنامه نساخت بلکه او فیلمنامه در ابتدا ناتمام آغاز کرد و صبح ها آن را نوشته و بعد از ظهر فیلمبرداری را آغاز می کرد.

ژان پل بلموندو پس از پایان فیلمبرداری گفته بود که فیلم به حدی بد است که بعید می دانم اکران شود!

به جز عنوان فیلم و اسامی کمپانی ها و اسپانسرها، هیچ نامی از عوامل دیگر در فیلم به نمایش در نمی آید!

علی رغم اینکه فیلمبرداری به همراه صدا در آن زمان مرسوم بود، ژان لوک گدار از انجام اینکار امتناع کرد و دیالوگ ها پس از فیلمبرداری توسط بازیگران دوبله شد.

الهام بخش ژان لوک گدار برای ساخت فیلم، مقاله ای بود که فرانسوا تروفو در یک روزنامه مطالعه کرده بود. این مقاله درباره مردی بود که به همراه نامزد آمریکایی اش در سال 1952 ماشینی را می دزدیدند و اتفاقات مختلفی را رقم می زدند.

از نفس افتاده (Breathless)

برای تولید هرچه سریعتر، گدار به ضبط فیلم زیر نور طبیعی و گریم نشدن بازیگران تاکید داشت.

« از نفس افتاده » به همراه « 400 ضربه » فرانسوا تروفو و « هیروشیمای عشق من » آلن رنه، تقریباً در یک زمان ( 1959 ) اکران شدند و به این شکل موج نوی سینمای فرانسه شکل گرفت.

جین سیبرگ نیز مانند ژان پل بلموندو، اعتقاد داشت که فیلم درهم ریخته است و در یافتن بازار دچار مشکل خواهد شد.

صحنه حضور افتخاری ژان پیر ملوین در فیلم در اصل برای روبرتو روسلینی، کارگردان مشهور ایتالیایی نوشته شده بود.

« از نفس افتاده » نخستین فیلم بلند ژان لوک گدار است.

 

 

نازنین آفاق

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

 

از نفس افتاده  (Breathless)از نفس افتاده (Breathless)

کارگردان : ژان لوک گدار

نویسنده : ژان لوک گدار

بازیگران :

جین سیبرگ / پاتریشیا

ژان پل بلموندو / میل و لازلو

زمان : 90 دقیقه

محصول : 1960

مهمترین افتخارات : برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم برلین

 

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها