صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم بی مصرف ها 2 ( The Expendables 2 )

نقد و بررسی فیلم بی مصرف ها 2 ( The Expendables 2 )

1

اولین با در اواخر سال 2009 بود که سیلوستر استالونه اعلام کرد در پی ساخت فیلمی اکشن است که در آن همه ستاره های مشهور اکشن در آن حضور داشته باشند. این اظهارات سبب شد تا بسیاری از طرفداران سینمای اکشن منتظر نامهای بزرگی برای حضور در فیلم باشند که در نهایت بعضی ها همانند جت لی و جیسون استاتم در فیلم حضور پیدا کردند اما رویای استالونه به جهت تکمیل کادر، بطور کامل به حقیقت نپیوست چراکه هنوز جای خالی بسیاری از قهرمانان سینمای اکشن در فیلم به وضوح احساس می شد. اولین قسمت « بی مصرف ها / The Expendables » در سال 2010 به روی پرده رفت و فروش و استقبال خوبی هم از آن به عمل آمد. فیلم یک اکشن غیرقابل کنترل بود که تعدد شخصیت ها و تاکید بر اکشن محض، تا حدود زیادی آن را از جنبه هنری بی ارزش کرده بود و می توان گفت که این اثر مانند نامش ” یک بار مصرف ” بود.

حال، دومین قسمت از این فیلم روانه سینماها شده اما اینبار چهره های سرشناس تری در فیلم دیده می شوند و استالونه موفق شده تا نظر مساعد بزرگان سینمای اکشن را برای حضور در این فیلم جلب کند؛ نامهای جدید و بزرگی مانند آرنولد شوارتزنگر، بروس ویلیس و ژان کلود ون دام که به راحتی می توانند هیجان تماشای « بی مصرف ها 2 » را بالا ببرند.

گروه ” بی مصرف ها ” که در قسمت قبل موفق شده بودند یک دیکتاتوری را از بین ببرند، اینبار توسط چرچ ( بروس ویلیس ) ماموریت تازه ای دریافت می کنند. این ماموریت جدید شامل بازگرداندن محموله ای است که در یک هواپیمای سرنگون شده قرار دارد و این گروه می بایستی این بسته را صحیح و سالم بازگردانند. برای بارنی راس ( سیلوستر استالون ) و افراد تحت امرش، این ماموریت چیزی شبیه به آب خوردن است و آنها مطمئن هستند که به راحتی از عهده انجام آن بر می آیند. اما برعکس انتظار آنها، یک مزدور خطرناک ( ژان کلود ون دام ) از راه می رسد و علاوه بر ناتمام گذاشتن ماموریت این گروه، یکی از اعضای گروه بارنی را هم به قتل می رساند. بارنی و یارانش که از این اتفاق بسیار خشمگین هستند، تصمیم می گیرند با تمام قوا به جنگ این مزدور2 بروند و علاوه بر به اتمام رساندن ماموریتشان، انتقام دوستشان را هم بگیرند و…

بررسی « بی مصرف ها 2 » یکی از سخت ترین کارهایی است که می توان انجام داد چراکه عوامل حاشیه ای بسیاری در کنار این فیلم قرار گرفته که بررسی آن را مشکل می کند. اما بطور خلاصه باید بگویم که « بی مصرف ها 2 » به مراتب بهتر از نسخه قبلی است. در این نسخه آشفتگی های قسمت اول ( به خصوص در بخش اکشن ) به چشم نمی خورد و ما با فیلمی یکدست تر مواجه هستیم؛ البته منظورم از یکدست بودن این فیلم تنها به جهت مقایسه با قسمت قبل هست. فیلمنامه نیز در مقایسه با قسمت اول بسیار پخته تر نگاشته شده و شما حداقل می توانید در این قسمت تا حدودی با نقش منفی فیلم هم آشنا شوید! افکتهای صوتی فیلم هم به خصوص در صحنه های مبارزه در محیط بسته بسیار عالی انجام شده و فیلمبرداری هم تقریباً بی نقص انجام شده.

اما باید خیالتان را راحت کنم که « بی مصرف ها 2 » هنوز هم یک اکشن سر راست و بی منطق است که فقط سینه چاکان سینمای اکشن دهه ی 80 و اوایل 90 از آن لذت کافی خواهند برد. در واقع سیلوستر استالونه و ریچارد ونک در این قسمت هم به مانند بازی های کامپیوتری، مجموعه ای از قهرمانان روئین تن را در کنار یکدیگر قرار داده اند و عده ای هم به عنوان سیاهی لشگر در مقابل آنها قرار می گیرند تا این عزیزان با انواع و اقسام هنرهای شخصی شان ( به عنوان مثال جت لی با فنون رزمی که جزو ویژگی های شخصی اش در فیلمهاست دشمنان را از پای در می آورد ) آنها را از میان بردارند. پس حتی لحظه ای هم به این فکر نکنید که « بی مصرف ها 2 » اکشن خلاقانه تری به نسبت قسمت قبل هست و می تواند رقیب سرسختی برای اکشن های امروز هالیوود باشد. « بی مصرف ها 2 » دقیقا به سبک و سیاق اکشن کلاسیک ساخته شده؛ سینمای اکشنی که در یکی از سکانس های ماندگارش، سیلوستر استالونه قصد داشت در فیلم « رامبو 3 / Rambo 3 » به وسیله تانک با هلکوپتر شاخ به شاخ شود!3

اما برای من اگرچه این فیلم حکم یک اکشن بی سر و ته با میزان خشونت بالا را دارد،اما لحظاتی هم در فیلم وجود دارد که نمی توانید بی تفاوت از کنار آنها عبور کنید و شاید برای همین لحظه ها هم که شده بتوان « بی مصرف ها 2 » را با لذت فراوان نگاه کرد. جذابترین این لحظه ها، حضور سه نفره استالونه و بروس ویلیس و آرنولد شوارتزنگر در کنار هم هست که مطمئنم نظیرش را به این زودی ها در هیچ فیلمی مشاهده نخواهید کرد. حضور این 3 بزرگ سینمای اکشن هالیوود ( می توان اینطور گفت که سینمای اکشن دهه ی 80 و 90 هالیوود مدیون این 3 نفر است ) در « بی مصرف ها 2 » فوق العاده است و مطمئنم شما هم به هنگام تماشای آن دچار هیجان فراوانی خواهید شد. در یکی از سکانس های فیلم آرنولد شوارتزنگر با پرستیژی خشک و بی روح، مانند شخصیت ” تی 800 ” در فیلم « ترمیناتور 2 :روز داوری / Terminator 2: Judgment Day » اعلام می کند : « من برگشتم! ». این دیالوگ به نوعی پیام بازگشت آرنولد شوارتزنگر از زبان خودش به تماشاگران سینماست.

علاوه بر شوارتزنگر و بروس ویلیس، خوشبختانه دیگر بازیگران پر تعداد « بی مصرف ها 2 » در قسمت دوم بهتر قابل رویت هستند و می توان چند دقیقه ای آنها را راحت دید! سیلوستر استالونه کماکان پر انرژی است و در صحنه های اکشن هم به خوبی از عهده کارهای شخصی اش بر می آید. طرفداران جیسون استاتم و جت لی هم خوشحال باشند که این دو به اندازه کافی در تصویر حضور دارند . چاک نوریس کهنه کار هم که جزو همان نسل ” اکشنی های ” دهه ی 80 هست ، در « بی مصرف ها 2 » حضور فعالی دارد. نکته جالب اینجاست که « بی مصرف ها 2 » در سال 2012 ساخته شده است اما چهره و استایل چاک نوریس همچنان دهه ی هشتادی است و انگار که در سفر زمان کرده باشد!4 در بین این مردان ” بازو درشت ” و ” هوی هیکل ” ، خانمی هم به نام « نان یو » به تازگی وارد گروه شده که در مجموع کارایی چندانی ندارد و تنها به این جهت در فیلم گنجانده شده که به « بی مصرف ها 2 » فیلم مردانه نگویند و شاید خانمها هم ترغیب شوند تا آن را ببینند. اما در میان حضورهای کوتاه مدت چهره های سرشناس سینمای اکشن در این فیلم، حضور ژان کلود ون دام لذت دیگری دارد. ون دام در نقش شخصیت منفی داستان، کاملاً قابل قبول است و البته برای تماشاگران ایرانی می تواند خاطرات بسیاری را زنده کند. ون دام در « بی مصرف ها 2 » به وضوح پیرتر از سالهای اوجش است اما کماکان فیزیک بدنی خوب خودش را حفظ کرده و به نظر می رسد که حالش هم خیلی خوب باشد!

در نهایت باید بگویم که « بی مصرف ها 2 » کماکان فیلمی سرتاسر اکشن است که شلیک گلوله لحظه ای در آن متوقف نمی شود. با اینحال خوشبختانه این فیلم در مقایسه با قسمت اول از لرزش کم تر تصویر و جایگری بهتر فیلمبردار برای ضبط صحیح سکانسهای اکشن، برخوردار است که این مشکلات در قسمت اول بسیار آزار دهنده بود. « بی مصرف ها 2 » را به جهت حضور 4 قهرمان بی چون و چرای اکشن دهه های 80 و 90 ( آرنولد شوارتزنگر ، سیلوستر استالونه، بروس ویلیس و ژان کلود ون دام ) ببینید و از آن لذت ببرید، اما هرگز به این فکر نکنید که کیفیت فیلم بالا است! 2 and half star

منتقد : میثم کریمی 

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع هواداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

 

بی مصرف ها 2 : 5The Expendables 2

کارگردان :Simon West 

نویسنده : Richard Wenk ، Sylvester Stallone

بازیگران :

Sylvester Stallone …Barney Ross

Jason Statham…Lee Christmas

Jet Li…Yin Yang

Chuck Norris…Booker

Jean-Claude Van Damme…Vilain

Bruce Willis…Church

Arnold Schwarzenegger…Trench

Liam Hemsworth…Bill The Kid

Nan Yu…Maggie

و..

ژانر : اکشن

درجه سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 102 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها