صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم اجابت ( Compliance )

نقد و بررسی فیلم اجابت ( Compliance )

1

 داستان « اجابت / Compliance » برگرفته از یک واقعیت ناراحت کننده در تاریخ ایالات متحده است که تا مدتها در رسانه ها صحبت از آن بود.جریان از این قرار بود که فردی بیمار ( از لحاظ روانی ) با جستجو در شهرهای کوچک ایالات متحده،به هر رستورانی که برخورد می کرد با مدیر آنجا تماس می گرفت و ادعا می کرد که یک افسر پلیس است و یکی از کارمندان خانم آن رستوران دزدی انجام داده. او سپس با جلب اعتماد مدیر رستوران، او را مجبور می کرد تا با روشهای مختلف از کارمند مشکوکش بازجویی به عمل بیاورد که در ادامه این بازجویی تبدیل به یک نمایش عریانی می شد و… اما در نهایت در سال 2004 که آخرین مورد این نوع تلفن ها به یک رستوران در شهر کنتاکی زده شده بود، پلیس در نهایت وارد عمل شد و توانست فرد مزاحم را دستگیر کند و این سلسله اتفاقات ناخوشایند برای همیشه به بایگانی تاریخ فرستاده شود.

پس از این واقعه پلیس ایالات متحده تمهیداتی را برای مدیران رستوران ها و فست فود ها در نظر گرفت تا با هرکسی که خودش را پلیس معرفی می کند همکاری نکنند و در صورت لزوم حتی به او بگویند که تلفن را قطع کند و شخصاً به محل مورد نظر بیاید تا هویت او برای مدیران و کارمندان هم مشخص شود. حال پس 8 سال از پایان این اتفاقات ، کریگ زوبل ، کارگردان جوان و مستقل ساز هالیوودی که اغلب به عنوان یک مستندساز هم شناخته می شود، تصمیم گرفت تا بطور دقیق اخرین مورد این تماسها را تبدیل به یک فیلم کند. البته فیلمی که زوبل ساخته مستقل بوده و نباید انتظار اتفاقات و کلیشه های مرسوم هالیوود را در آن داشته باشید.

سندرا ( آن دود ) مدیر یک رستوران فست فود است که آن را به همراه چند جوان اداره می کند. اما در یکی از روزهای خوب این فروشگاه، یک ناشناس با سندرا تماس می گیرد و ادعا می کند که یکی از پرنسل رستوران او از کیف یکی از مشتریان مقداری پول به سرقت برده است. این فرد خود را یک افسر به نام دنیلز ( پت هیلی ) معرفی کند و از سندرا می خواهد تا او را در شناختن عامل این سرقت یاری کند. او در ادامه نشانه هایی که می تواند به کشف هویت سارق کمک کند را در اختیار سندرا قرار می دهد و سندرا هم با یادداشت این نشانه ها، به یکی از پرسنل جوانش به نام بکی2 ( دریما والکر ) مشکوک می شود. بکی تمام نشانه هایی را که دنیلز به سندرا داده را دارا می باشد و به نظر می رسد که او پولها را دزدیده باشد. اما پس از بازجویی های اولیه از طریق خود سندرا، نه در کیف پول بکی خبری از پولهای اضافه هست و نه در لوازم شخصی اش. اما افسر دنیلز راه های دیگری را برای بازجویی از بکی پیشنهاد می کند که…

شاید در هنگام تماشای « اجابت » با خود بگویید که :« این آدمها چقدر ساده لوح هستند! » اما با قاطعیت می توانم بگویم که این اتفاق ممکن است برای هر مدیر و مجموعه دیگری هم رخ دهد و نتیجه مشابه داشته باشد. کریگ زوبل با درک این موضوع که یک مجموعه تابع شرایط روحی و روانی خاصی است و هرگز نمی توان در همه شرایط منطقی و حساب شده عمل کرد، سندرا را مدیری با تجربه و با مسئولیت معرفی می کند که هوای کارمندانش را دارد. اما سندرا تحت تاثیر یک تماس از طرف یک افسر پلیس ناشناس، ناخواسته تن به اجرای کارهای غیرمعقول این فرد به ظاهر افسر پلیس می دهد و نتیجه هم مشخصاً فاجعه بار است. در واقع سندرا به عنوان یک مدیر همیشه در همه موارد باید تسلط کافی بر روی اتفاقات محیط کارش داشته باشد اما زمانی که این افسر پلیس تماس می گیرد، او احساس می کند که شاید همین تماس و سرباز زدن وی از انجام دستورات یک افسر پلیس، می تواند تبعات بسیار بدتری برای او و مجموعه تحت امرش داشته باشد و به همین جهت ریسک نمی کند؛ همچنین نباید استرس لحظه ای را فراموش کرد که بهرحال همیشه در موقعیت های مختلف برای انسانها دردسرساز شده است. زوبل شخصیت سندرا را به حدی عالی ارائه کرده که به راحتی می توان از چهره او دریافت که وی به شدت تحت فشار قرار دارد و اصلاً کنترل عادی بر رفتارهای روزمره اش ندارد.

رفتارهای عجیب سندرا سبب می شود تا وی سرانجام تن به بازجویی از بکی دهد اما بکی اصلا گناهکار نیست، او دختر ساده و مهربانی است که حتی روح اش هم از این قضایا خبر ندارد و سندرا هم این را به خوبی می داند. اما حتی زمانی که برای سندرا محرز می شود که بکی بی گناه است، او باز هم تحت فشار افسر پلیس تن به خواسته های دیگری می دهد که همین کار باعث بروز اتفاقات ناگواری برای وی و پرسنل تحت امرش می شود. زوبل به خوبی توانسته اتمسفر ترس و نگرانی را در تمام بخش های فیلمش وارد کند3 و لحظه ای در فیلم وجود ندارد که کسی با آرامش و اطمینان از سرانجام اتفاقات صحبت کند. فیلم به خوبی موفق شده تا تصویر یک محیط کار صمیمی را به تصویر بکشد که تنها به واسطه یک اشتباه، تمام صمیمیت و اعتماد میان افراد از بین می رود و این مشکل رفته رفته منجر به بروز فاجعه ای در این مجموعه می شود که مقصر اصلی به وجود آمدن آن ، خود انسانها و عدم تمرکز بر روی موقعیت هایشان بوده است.

« اجابت » فیلم بسته ای است و بیشتر مدت زمان فیلم در همان رستوران فست فود سپری می شود . نماهای فیلم اغلب بسته و معمولا تماشاگر شاهد کلوزآپ از شخصیت های فیلم هست؛ بازی بازیگران فیلم هم عالی انجام شده. بهترین بازیگر فیلم بدون شک آن دود است. آن دود بازیگری است که در نزدیک به سه دهه حضورش در هالیوود، هرگز به عنوان یک چهره موفق مطرح نبوده و همیشه در میان سریال ها و فیلمهای دسته دوم هالیوودی در گردش بوده است. اما اینبار آن دود در نقش سندرا یک بازی فوق العاده از خود نشان داده است. چهره وی در این فیلم همواره تلفیقی است از درماندگی و استرس ناشی از تماسهای آزار دهنده افسر دنیلز که روز او را کاملا خراب کرده است. به نظرم بازی خانم آن دود در این فیلم ارزش یک نامزدی اسکار را برای او دارد چراکه وی در تمام لحظات فیلم در اوج است و بازی او می تواند یک درس کامل بازیگری برای هنرجویان باشد. دیگر ستاره فیلم دریما والکر جوان است که به خوبی موفق شده تصویر یک قربانی را برای تماشاگر مجسم کند. او در ابتدای فیلم مهربان و جذاب است اما بعد از اینکه او را دزد خطاب می کنند، رفته رفته مقبولیت کاری اش را از دست می دهد بطوریکه که حتی همکارانش هم به او شک می کنند و شرایط ناخوشایندی را برای او بوجود می آورند. کریگ زوبل به 4خوبی موفق شده تا به تماشاگر نشان دهد که یک اتهام ساده و بی اساس ( حال هرچقدر هم که بی اساس و پوچ باشد ) می توند تصویر خوبی را که از یک فرد در ذهن ها نقشه بسته را خراب کند و باعث تغییر روند زندگی یک فرد شود. آن دود و دریما والکر در « اجابت » فوق العاده هستند و خوشبختانه یکی از بازیهای خوب امسال را در این فیلم شاهد هستیم. 

شاید خیلی از شما بخواهید تا بیشتر از شخصیت افسر دنیلز و دلیل کارهایش بدانید، اما من پیشنهاد می کنم که چرایی انجام کارهای او را در خود فیلم جستجو کنید چراکه با ذکر این موارد، لذت تماشای « اجابت » بسیار کمتر خواهد شد. فراموش نکنید که « اجابت » دقیقا براساس یک داستان واقعی ساخته شده و حتی دلائل این فرد برای انجام این مزاحمت ها نیز در رسانه ها با جزییات کامل منتشر شده است. اما اگر می خواهید از « اجابت » لذت ببرید بهتر هست که به سراغ این رسانه ها نروید و خود فیلم را با لذت کامل تماشا کنید و خیالتان هم راحت باشد که در انتهای فیلم به اندازه کافی به شما درباره این اتفاق اطلاعات کامل داده می شود! 4 star

 منتقد : میثم کریمی                                       

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

5

 

اجابت : Compliance

کارگردان : Craig Zobel

نویسنده :Craig Zobel

بازیگران :

Ann Dowd … Sandra

Dreama Walker … Becky

Pat Healy … Officer Daniels

Bill Camp … Van

و…

ژانر : درام

درجه سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال )

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها