صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 سریال جذابی که طرفداران Band of Brothers باید ببینند! + تصاویر

10 سریال جذابی که طرفداران Band of Brothers باید ببینند! + تصاویر

Band of Brothers

علیرغم وسعت و داستان پردازی حماسی شان، سریال هایی مانند Band of Brothers یا جوخه برادران وجود دارند که می توانند به کیفیت هایی برسند که جایگاه آن ها را در میان سریال های جنگی رفیع می سازد. مینی سریال برنده جوایز متعدد شبکه اچ بی او یک درام جنگی بسیار وسیع و هیجان انگیز در مورد جنگ جهانی دوم است که تلاش های یک دسته نیروهای آمریکایی ملقب به «ایزی کامپنی» (Easy Company یا دسته کمپانی) و تجربیاتشان در جنگ جهانی دوم را روایت می کند. درست همانند دیگر همکاری استیون اسپیلبرگ و تام هنکس به عنوان تهیه کنندگان این سریال در پروژه سینمایی Saving Private Ryan که ژانر درام جنگی را متحول کرد، سریال Band of Brothers نیز به بنچمارکی برای درام های مشابه در تلویزیون تبدیل شد.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، سریال Band of Brothers با نشان دادن ارزش های تولید در حد و اندازه سینما که با لوکیشن های وسیع و سکانس های نبرد پرتنش همراه بود توانست تلویزیون را تغییر دده و بودجه و وسعت فیلم های جنگی مربوط به جنگ جهانی دوم مانند نجات سرباز رایان را به پرده کوچک بیاورد. با استفاده از تیمی بزرگ از ستارگان جوان و برخی از بهترین فیلمبرداری ها و فیلمسازی های تاریخ تلویزیون، این سریال ۱۰ اپیزودی با مینی سریال ها و درام های متعدد مشابهی دنبال شد. بدین ترتیب اکنون سریال های جنگی زیادی شبیه دسته برادران وجود دارد که با بودجه های فیلم های سینمایی به درگیری های نظامی بزرگ می پردازند و از لحاظ بررسی اخلاق در دوران جنگ و تروماهایی که به دنبال دارد نیز با این سریال همطراز هستند. از این رو قصد داریم در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ سریال عمدتاً جنگی آشنا کنیم که تماشای آن ها برای طرفداران سریال Band of Brothers لازم و البته لذت بخش خواهد بود.

The Liberator

۱۰- The Liberator (2020)

سریال The Liberator در فضای مشابهی مربوط به جنگ جهانی دوم روایت می شود اما در قالب انیمیشن. این سریال به تلاش های شجاعانه گروهان ۱۵۷اُم پیاده نظام می پردازد. بر اساس روایت های تاریخی، فرمانده این گروهان به نام فلیکس اسپارکس که با نام liberator به معنای آزادی بخش شناخته می شد و گروهان او به مدت ۵۰۰ روز برای آزادسازی ایتالیا از دست نیروهای فاشیست استالین جنگیدند. همانند سریال دسته برادران که در یکی از اپیزودهای جذابش به آزادسازی یک کمپ یهودیان می پردازد، این گروهان نیز زندانیان کمپ داخائو را آزاد کرد. اگر چه این سریال در مورد اتحاد و انسجام این گروه از سربازان است، نقش اصلی داستان را رهبر این گروهان بازی می کند، همان نقشی که در سریال دسته برادران بر عهده شخصیت سروان وینترز بود. با تم های گذشته نگرانه و انیمیشن خاصش، این سریال اکشن جنگی با تنها ۴ اپیزود لحظات جذابی را برای شما رقم زده و می توانید در طی چند ساعت به صورت بی وقفه به تماشای آن بنشینید.

Generation Kill

۹- Generation Kill (2008)

به عنوان یکی از بهترین و تحسین شده ترین مینی سریال های شبکه اچ بی او، سریال Generation Kill نقبی عمیق به حمله آمریکا و متحدانش به عراق در سال ۲۰۰۳ است. این روایت نه از زاویه دید پرسنل ارتش ایالات متحده بلکه از دریچه نگاه یک روزنامه نگار به نام ایوان رایت نیز روایت می شود که یک گروهان از نیروهای تفنگدار ویژه دریایی را در این عملیات همراهی می کند. این سریال تلاش دارد به انگیزه های شخصی شخصیت ها برای پیوستن به این نبرد و همچنین اضطراب های پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر در ایالات متحده بپردازد. همچنین سریال Generation Kill به شکلی عمیق به ذهنیت و شرایط روانی سربازان آمریکایی پرداخته که آن را از این لحاظ شبیه فیلم های جنگی مانند Jarhead و The Hurt Locker می سازد. همانند Band of Brothersف این سریال نیز قهرمانی ها و رشادت هایی را نشان می دهد که در جنگ ها انجام شد اما همزمان تاثیرات ویرانگری که روی شخصیت ها داشت را نیز به تصویر می کشد، آن چیزی که در مورد شخصیت باک کامپتون می بینیم.

World War II In Colour

۸- World War II In Colour (2009)

سریال دسته برادران به خاطر روایت ماجراجویانه پرجزییات و واقع گرایانه اش در مورد کارزار اروپایی های عضو متفقین در جنگ جهانی دوم مورد تحسین قرار گرفت و تنها یک مستند مانند World War II In Colour می تواند از حس مستند بودن این سریال پیشی بگیرد. این سریال مستند روی تصاویر آرشیوی اورجینال تکیه داشته که بخش اعظم آن رنگی و بازسازی شده است تا برخی از مهم ترین اتفاقات جنگ جهانی دوم، از جمله جنگ پاسیفیک، کارزار نبرد در شمال آفریقا و غیره را پوشش دهد. این مستند ۱۳ اپیزودی به فعالیت های شخصیت های مهم آن دوران و همچنین تعاملات سیاسی و دیپلماتیک هر یک از بازیگران مهم در آن می پردازد، کسانی که در این نبرد نقش حیاتی داشتند. در نهایت، تاریخچه جنگ جهانی دوم به عنوان یک یادآور اخلاقی برای بشریت به تصویر کشیده می شود تا اشتباهات گذشته اش را تکرار نکند.

Catch-22

۷- Catch-22 (2019)

البته خواندن کتاب Catch-22 نوشته جوزف هلر نیز به خودی خود تجربه ای بسیار هیجان انگیز است، به ویژه با توجه به اینکه این رمان یک داستان کلاسیک نیشدار و هجوآمیز است. این مینی سریال شبکه Hulu ادای احترامی به کمدی تاریک رمان هلر است که بسیاری از کلیشه های فرمولی درام های جنگی را وارونه می کند. سربازان مسلح این داستان در نقش کلیشه ای جنگجویان شجاع و نترس بلکه انسان هایی واقعی و ملموس به تصویر کشیده می شوند. شخصیت اصلی داستان به نام جان یوساریان با بازی کریستوفر ابوت و دیگر خلبانان همرزمش نهایت تلاش خود را دارند تا از خشونت و نابودی جنگ جهانی دوم دوری کنند، در شرایطی که در می یابند این جنگ، جنگ آن ها نیست. بدون شک سریال دسته برادران از لحاظ حال و هوا با این سریال متفاوت است اما تاکید و حس شجاعت در میان سربازان و تایید بر اینکه آن ها ابرقهرمان نبوده و یک سری انسان های معمولی هستند، در هر دو سریال مشابه است.

MAS*H

۶- MAS*H (1972-1982)

وقتی پای نقد نیشدار از جنگ به میان می آید، سریال MAS*H جایگاه ویژه ای در میان سریال های جنگی دارد، جایگاهی که بعد از بیش از ۴ دهه هنوز هم از دست نرفته است. این درام پزشکی در بحبوحه جنگ کره روایت می شود. در این سریال شاهد تلاش های پرسنل درمانی ارتش ایالات متحده در یک بیمارستان صحرایی هستیم که برای تغییر دادن توجهشان از این درگیری نظامی خونین به شوخی های بامزه اما تاریک روی می آورند. همانند Catch-22، در این سیرال نیز شاهد تفاوت های حال و هوایی با دسته برادران هستیم و سبک سری و شوخی های این سریال جایگزین تنش و خونریزی دسته برادران می شود. اما همچنان این سریال موفق می شود انسانیت موجود در شخصیت های دسته ایزی کامپنی را با نمایش دادن این که آن ها علیرغم در خطر بود جانشان به شوخی کردن و بامزگی ادامه می دهند، بازسازی کند.

Five Came Back

۵- Five Came Back (2017)

جان فورد، فرانک کاپرا، جان هیوستون، جرج استیونز و ویلیام وایلر همگی فیلمسازانی نامدار هستند که در ظرفیت های مختلف در جنگ جهانی دوم مشارکت داشتند. در دوران اوج جنگ جهانی دوم، این کارگردانان ساخت برخی از فیلم های پروپاگاندایی را بر عهده داشتند که اکنون در آرشیوها نگهداری می شوند. با روایت مریل استریپ، سریال Five Came Back به بررسی و تحلیل این فیلم ها توسط کارگردانانی مانند استیون اسپیلبرگ و گیرمو دل تورو از دریچه لنز فیلمسازی و البته دیدگاه اجتماعی سیاسی می پردازد. درست همانطوری که اسپیلبرگ و تیم سازنده دسته برادران تلاش داشت واقعیت تجربه سربازان در جنگ جهانی دوم را روایت کند، بسیار جالب خواهد بود که ترکیب استعدادهای فیلمسازی این فیلمسازان با تصویری که از این جنگ ارائه دادند را مشاهده کرد.

The Pacific

۴- The Pacific (2010)

به عنوان سریالی در حد و اندازه یا شاید تکمیل کننده دسته برادران، سریال جنگی The Pacific یک مینی سریال دیگر با تم جنگ جهانی دوم است که توسط اچ بی او تولید و منتشر شد. همانطور که از عنوان سریال پیداست، فضای فیلم از پیاده سازی نیروها در نورماندی در جریان عملیات دی دَی به نبرد پاسیفیک یا اقیانوس آرام تغییر داده می شود و به طور ویژه چیزی که با عنوان عملیات های صحنه آسیا پاسیفیک شناخته می شود، نبردهایی که عمدتاً بین ایالات متحده و ژاپن در جریان بود. این سریال در واقع روایت سه تفنگدار دریایی است که هر کدام از گروهان متفاوتی بوده و وحشت ها و تنش نبردها از دریچه نگاه آن ها به تصویر کشیده می شود. با تصاویر خیره کننده ای شبیه دسته برادران، سریال The Pacific از لحاظ خشونت و خونریزی واقعی چیزی برای مخفی کردن ندارد اما کسانی که چندان تحمل تماشای سکانس های خونین را ندارند، نیز از تماشای این کلاسیک مدرن لذت خواهند برد.

The Vietnam War

۳- The Vietnam War (2017)

کن برنز و لین نوویک دو کارگردان همکاری هستند که چندین سریال مستند تحسین شده در مورد تاریخچه ایالات متحده ساخته اند اما سریال مستند ۱۰ قسمتی The Vietnam War شاید شاهکار آن ها در این عرصه باشد. به طول بیش از ۱۶ ساعت در مجموع، این سریال به تحلیل جنبه های مختلف و متفاوت این جنگ بحث برانگیز می پردازد. در حالی که فیلم های بسیاری وجود دارند که جنگ ویتنام را به نقد می کشند، مستند برنز و نوویک یک بررسی تاریخی را از تمام نقطه نظرها در مورد این جنگ انجام می دهد. بدین ترتیب از یک جنبه دیگر نیز مقایسه تصویر ارائه شده در این سریال از جنگ ویتنام با آنچه در دسته برادران می بینیم بسیار جالب توجه است. اگر چه این دو به جنگ هایی متفاوت با میراث های متفاوت می پردازند، شباهت هایی بین کسانی که در این دو جنگ حضور داشتند دیده می شود.

Chernobyl

۲- Chernobyl (2019)

به عنوان یکی از بهترین مینی سریال های تمام دوران از نگاه بینندگان و منتقدان تلویزیونی، Chernobyl روایت جاه طلبانه فاجعه مرگبار انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در دوران اتحاد جماهیر شوروی و واکنش دانشمندان، غیرنظامیان و سیاستمداران برای جان سالم در بردن در این ماجراست. با فضایی به کلی تاریک و پرتنش، این سریال به خوبی آشوب و سرگردانی لحظات واقعی پس از این ماجرا را از نگاه تمام طرف های درگیر به نمایش می گذارد، جایی که بسیاری تلاش دارند در مسابقه ای با زمان،اثرات انفجار نیروگاه هسته ای را کاهش دهند. همانند دسته برادران، سریال چرنوبیل نیز یک اتفاق تاریخی واقعی شناخته شده را گرفته و یک درام انسانی بی نقس بر اساس آن خلق می کند که هیچ ابایی از به تصویر کشیدن واقعیت های عمدتاً هولناک این ماجرا ندارد.
World On Fire

۱- World On Fire (2019-)

در حالی که تمرکز Band of Brothers همیشه روی سربازان است، این سریال کاری می کند که کمتر در داستان های جنگی دیده می شود و آن بررسی و تحلیل موقعیت شهروندان کشورهایی است که کشورشان توسط دو طرف نبرد اشغال شده است. این دقیقا همان کاری است که در سریال بریتانیایی World On Fire نیز دیده می شود و تمرکز را از روی نبردهای جنگ جهانی دوم و از سربازها به سمت شهروندان غیرنظامی تغییر می دهد. در World On Fire، روایت فیلم در آلمان، بریتانیا، لهستان، فرانسه و بریتانیا صورت می گیرد، جایی که مردم از تمام صنوف و سرگذشت ها برای زنده ماندن در بحبوحه ویرانی و نبرد بی پایان تلاش می کنند. اگر چه دقت تاریخی این سریال چندان قابل توجه نیست اما همچنان کار فوق العاده ای در روایت فعالیت های قهرمانان بی نام آن دوران داشته است، چیزی که بدون شک طرفداران سریال دسته برادران از تماشای آن لذت خواهند برد و به نحوی تکمیل کننده این سریال است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها