صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم No One Will Save You (هیچکس تو را نجات نخواهد داد)

نقد و بررسی فیلم No One Will Save You (هیچکس تو را نجات نخواهد داد)

هیچکس تو را نجات نخواهد داد (No One Will Save You)

هیچکس تو را نجات نخواهد داد (No One Will Save You) یکی از جسورانه ترین آثار تخیلی است که در سال های اخیر ساخته شده است. فیلم اگرچه بار دیگر بحث آشنای حضور موجودات فضایی در زمین را مطرح می کند، اما کارگردان در این جا فرم محنصر به فردی را برای روایت داستان برگزیده است که علی رغم جذابیت های تصویری، سوالات بسیاری را هم مطرح می کند.

« No One Will Save You» اثری صامت به شمار می رود و کارگردان سعی کرده از طریق زبان تصویر، مفاهیم خود را به تماشاگر انتقال دهد. البته همانطور که اشاره شد، این رویه یک شمشیر دو لبه برای فیلم بوده چراکه نیاز بوده برخی از اطلاعات از طریق دیالوگ به تماشاگر منتقل شود با این حال، ضعف فقدان دیالوگ آن چنان قوی نیست که بتواند کلیت فیلم را تحت تاثیر قرار دهد.

هیچکس تو را نجات نخواهد داد (No One Will Save You)

دومین ساخته برایان دافیلد، در انتقال حس وحشت به خوبی عمل کرده است. در تمام طول فیلم، تماشاگر مانند شخصیت اصلی داستان، از بیگانگان فضایی هراس دارد چراکه هیچ اطلاعاتی درباره آن ها ندارد و حضور آن ها در منزل می تواند ترسناک به نظر برسد. خوشبختانه دافیلد برای به تصویر کشیدن موجودات فضایی به المان های عجیب و غریب متوسل نشده و همان چهره آشنای پذیرفته شده از این موجودات را ترسیم کرده است.

با این حال، پرداخت به فیلم « No One Will Save You» بدون اشاره به جزئیات و در واقع مفهومی که در زیرلایه های فیلم مطرح می شود، بیهوده است. با توجه به این که فیلم دیالوگی ندارد، کارگردان تمام پیام هایش را از طریق تصویر به مخاطب انتقال داده که برخی از آن ها جالب توجه و برخی دیگر ایده های تکراری محسوب می شوند. حضور موجودات فضایی در زمین چیزی شبیه به موقعیت برین (شخصیت اصلی داستان است). او  بعد از تجربه تلخی که در گذشته داشته، بیگانه ای برای اهالی منطقه محسوب می شود و مواجهه او با بیگانگان فضایی به نوعی، مواجه او با وحشت همیشگی اش خودش در زندگی بوده است.

نقد و بررسی ویدئویی فیلم «No One Will Save You» را در لینک زیر ببینید:

(ادامه مقاله می تواند بخش هایی از داستان را لو بدهد) اما مهم ترین بخش فیلم « No One Will Save You» پایان بندی آن است که کمی ابهام آمیز به نظر می رسد. در پایان فیلم، فضایی ها برین را به داخل سفینه برده و خاطرات او را بررسی می کنند و به وحشتی که او در تمام طول زندگی تجربه کرده آگاه می شوند و او را به زمین باز می گردانند. اما آنچه که در ادامه اتفاق می افتد از چند منظر قابل بررسی است و به نظر می رسد که هدف کارگردان هم این بوده که پایان بندی اثرش منجر به برداشت های ذهنی مختلف تماشاگر شود. بنابراین در ادامه به تحلیل هایی که می توان از پایان بندی اثر داشت می پردازم.

اولین برداشت از پایان بندی که به نظر، منطقی ترین برداشت هم محسوب می شود، این است که موجودات فضایی ذهن ساکنین زمین را تغییر داده و خشم و نفرت و اندوه را از زندگی شان حذف کرده اند از این جهت که برین در انتهای فیلم در حال رقص و خوشحالی در کنار همان کسانی است که تا پیش از این، او را به طور کامل پس زده بودند. کنایه از این که ساختار ذهن بشر چنان آلوده است که شاید تنها موجودات فضایی می توانند انسان دو پا را با مهر و عشق آشنا کنند؛ همانطور که آن موجود فضایی با یک نگاه به عکس های کودکی برین متوجه وجود عشق در او شد.

هیچکس تو را نجات نخواهد داد (No One Will Save You)

برداشت دوم کمی متفاوت، اما کماکان منطقی به نظر می رسد. با توجه به خشونتی که برخی از موجودات فضایی علیه ساکنین زمین به کار بردند، به نظر می رسد که آن ها در نهایت تمام زمینی ها را قلع و قمع کردند و یک نسخه مجدد از همه آن ها ساختند. همانطور که نسخه کپی شده برین در طول فیلم سعی داشت نسخه اصلی را نابود کند اما موفق نشد. با توجه به تنها بودن برین و آن موجود فضایی ترسناک در جاده، به نظر می رسد که مرگ برین حتمی بوده و با این حساب می توان این نظریه را هم با کمی بدبینی پذیرفت. البته با پذیرفتن این نظریه، کماکان سوالی که باقی می ماند این است که انگیزه موجودات فضایی از انجام این کار چه بوده است!

نظریه سوم هم که بدبینانه ترین برداشت محسوب می شود، این است که برین با توجه به موقعیت بسیار بدی که در آن قرار داشته، به جنون مطلق رسیده و آنچه که در تمام طول فیلم مشاهده می کرده در واقع یک توهم ذهنی بوده و در نهایت هم با مرگش، به آنچه که همیشه عاشقش بوده دست پیدا کرده است. البته همانطور که اشاره شد این بدبینانه ترین نظریه ممکن محسوب می شود که خیلی مستند به نظر نمی رسد و بعید است کارگردان هم تا این حد اثرش را بی خود و بی جهت پیچیده نماید!

هیچکس تو را نجات نخواهد داد (No One Will Save You)

در مجموع همانطور که اشاره شد، « No One Will Save You» یکی از جسورانه ترین آثار علمی – تخیلی است که در سال های گذشته ساخته شده است. فیلمی که با بودجه بسیار محدود ساخته شده اما ایده های جذابی دارد که برخی از آن ها در اجرا موفق ظاهر شده اند و برخی دیگر در حد یک ایده خام باقی مانده اند. این ایده که در نهایت موجودات فضایی می بایست از ناکجاآباد به زمین آمده و باعث شوند که انسان دوپا به زور هم که شده شبیه آدمیزاد شود،شاید کمی خشن و ناخوشایند به نظر برسد اما فیلم معتقد است که شاید، انسان ها واقعاً راه دیگری برای زندگی مناسب در کنار هم نخواهند یافت و این تلخ ترین حقیقت به شمار می رود.

 

نمره: 7/10

منتقد: میثم کریمی

اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سام
سام
1 ماه قبل

مشخصا کسی که آخر فیلم از سفینه پایین اومد خود برین بود نه نسخه ای که فضایی‌ها میخواستن جایگزین کنن…به نظر اونها همه رو جایگزین کردن به جز برین چون موجودات بالای سرش انگار اختلاف داشتن و در نهایت اونو سالم پایین فرستادن…در سکانس پایانی هم زخم روی پیشونیش گواه همین نظریس

brave
brave
2 ماه قبل

لطفا دارک مود سایت رو ذخیره کنید واسه کاربرا. هربار باید واسه هر صفحه دارک مود بزنیم چشامون از هدقه زد بیرون 😐

نیما
نیما
2 ماه قبل

میگم واسه شمام سایت بیشتر اوقات باز نمیشه؟؟

مهدی
مهدی
2 ماه قبل

آقای کریمی اخیرا آدم می ترسه نقدهاتون رو بخونه. یهو وسط مقاله میرین تو فاز اسپویل. درسته که هشدار میدین ولی بازم آدم نمیدونه ادامه مقاله رو از کجا بخونه.

Pain پایین