صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : ایرج طهماسب و جمید جبلی به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند

ایرج طهماسب و جمید جبلی به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند

677654


ایرج طهماسب، دنیا فنی زاده، مرضیه محبوب و حمید جبلی، عوامل سازنده عروسک «کلاه قرمزی» که قرار است در مراسم اختتامیه بیست وششمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان مورد تقدیر قرار بگیرند ، ۲۱ مهر ماه ساعاتی پیش از مراسم اختتامیه، مقابل خبرنگاران در اصفهان نشستند و به سوالات مختلفی پاسخ دادند.

 ایرج طهماسب گفت: وقتی یک کاری را مثل درس خواندن جدی می گیرید و با اشتیاق و علاقه در آن کار پیش روی می کنید، موفق خواهید شد و تلاش می کنید این جدیت را در آینده هم داشته باشید.

 وی تصریح کرد: ایران یک کشور نمونه و نادر در منطقه حوزه خلیج فارس می باشد که دارای سینمای کودک بوده و ما باید این درک را داشته باشیم که سینمای ما در چنین منطقه ای قرار گرفته و راندمان سینمای ما نسبت به کشورهای منطقه بسیار خوب است.

 ایرج طهماسب کارگردان «کلاه قرمزی و بچه ننه» در ادامه، وضعیت سینمای کودک را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ورود نسل جدید به این حوزه قطعا طراوت خاصی به آن می دهد.

 وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به انتقادی که در خصوص «کلاه قرمزی و بچه ننه» مطرح شد ه بود، اظهار کرد: هر کاری که انجام می شود، قطعا عده ای منتقد وجود دارد بنابراین هیچ وقت ادعا نکردم که کاری که می کنم بدون نقص است.

 طهماسب در عین حال گفت: ما طی چهار سال مدام در مورد جزئیات این فیلم فکر می کردیم تا مورد علاقه مردم و بچه ها باشد.

 کارگردان «کلاه قرمزی و بچه ننه» با اشاره به برخی انتقادها گفت: یکی از ایراداتی که از فیلم گرفته می شود، می گویند کار برای بزرگسال است، در حالیکه بچه هایی که اینجا هستند خوب می توانند جواب این سوال را بدهند، در واقع بچه ها از سن کم همه چیز را می فهمند.

 حمید جبلی هم در پاسخ به سوالی درباره عدم حضور فاطمه معتمدآریا در فیلم «کلاه قرمزی وبچه ننه» گفت: در دو فیلم قبلی حضور ایشان در قصه ضروری بود ، اما در این فیلم جایی که در حد ایشان باشد نداشتیم بنابراین درست نبود نقش کوچکی به خانم معتمدآریا بدهیم.

 ایرج طهماسب در خصوص ادامه فیلم های «کلاه قرمزی» تصریح کرد: فعلا تصمیمی مبنی بر ادامه این کار نداریم.

 وی در ادامه با اشاره به عوامل ساخت «کلاه قرمزی» که در کنارش نشسته بودند، خاطرنشان کرد: من آدم خیلی خوش شانسی هستم که در تمام این سال ها با دنیا فنی زاده کار کردم که به این عروسک جان داد و حمید جبلی که هم در مقوله کارگردانی مرا کمک کرد و هم صدا پیشگی و سایر موارد همراه من بود. خانم محبوب که جزو برجسته ترین عروسک ساز های کشور است و ۹۰ درصد عروسک هایی که کار کردیم توسط ایشان ، درست شده است.

 

وی تاکید کرد: من خیلی خوش شانس بودم که از هنر این عزیزان استفاده کردم و با زرنگی آخرش بگویم من فیلم را درست کرده ام.

 سپس علی زارعان مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما که اجرای جلسه را برعهده داشت گفت: در ایران تجربه کار تیمی کم داریم و امیدوارم چشم بد از این جمع دور باشد که توانسته اند همیشه با هم کار کنند.

 مرضیه محبوب سازنده عروسک «کلاه قرمزی» هم در سخنانی اظهار کرد: هر وقت می خواستم عروسکی را طراحی کنم و بسازم سعی می کردم عروسک محبوبی شود اما مجموعه ی افراد است که عروسک ها را محبوب و دلنشین می کند.

 ایرج طهماسب هم گفت: باید قدرشناسی داشته باشیم از کسانی که پشت صحنه این فیلم ها کار می کنند. بهتر است به این دوستان هم مراجعه کنید وابعاد کاری آنها را به مخاطب معرفی کنید.

 این کارگردان درباره عدم حضور فیلمش در جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان گفت: جشنواره ها باید به سمت استعدادهای جوان و ناشناخته بروند و به شناسایی آنها کمک کنند، ما هم در کنارشان مثل همیشه که کار می کنیم، کار کنیم.

 وی افزود: این اتفاق مهمی نیست که اسمت یا عکست بالاتر باشد و اگر با این فکرها وارد شویم به جایی نمی رسیم، در واقع باید به فکر ایده ای که داریم باشیم و تلاش کنیم آن را به اشتراک بگذاریم بنابراین در این صورت موفق تر خواهیم بود.

 دنیا فنی زاده عروسک گردان کلاه قرمزی هم در پاسخ به سوال خبرنگاری که یادی از پدرش پرویز فنی زاده کرده بود و همچنین علاقه اش به بازیگری گفت: خیلی ممنون که یاد پدر عزیزم را گرامی داشتید.

 وی یادآور شد: من بازیگری را خیلی دوست دارم و یکی از علاقه هایم این بود اما راه سخت بود و فکر می کردم اگر نتوانم آن طور که باید یاد پدرم را زنده نگه دارم درست نخواهد بود، چرا که پدرم بازیگری را زندگی می کرد.

 فنی زاده اذعان داشت: انرژی زیادی داشتم و سعی کردم از طریق عروسک گردانی آن را تخلیه کنم، در واقع خودم را پشت عروسک مخفی کردم.

ایرج طهماسب در بخش دیگری از این نشست درباره فروش بالای فیلم «کلاه قرمزی وبچه ننه» گفت: زمانی که «کلاه قرمزی و پسرخاله» فروش کرد متن های زیادی نوشته شد که بخش زیادی از آنها را هنوز در کمدم نگه داشته ام. منتقدین بنام آن زمان کار را کوبیدند و گفتند سطحی است اما اخیرا از آن به عنوان اثر شاخص یاد می کنند.

وی افزود: فکر می کنم باید صبر کنیم و زمان بگذرد و خارج از بحث فروش به ابعاد واقعی قصه و امکانات فنی که کار کردیم پرداخته شود تا با مهربانی به فیلم نگاه شود.

این کارگردان تاکید کرد: سطح سلیقه تماشاگر ما خیلی بالا است و هنوز نتوانسته ایم خواسته های آنها را برآورده کنیم.

دنیا فنی زاده درباره محبوبیت عروسک «کلاه قرمزی» گفت: وقتی کلاه قرمزی وارد کار ما شد همه ما را اسیر کرد. عاشقانه آن را دوست داشتیم و می خواستیم هر روز بهتر باشد و خود من تلاش می کردم حرکاتش بهتر شود، الان عاقلانه تر شده است.

وی ادامه داد: ما ذره ذره به این عروسک جان دادیم چیزی که در برنامه های دیگر کمتر دیده شده است و این یک کار گروهی بوده و اگر هم موفقیتی است، سعی کردیم همه به هم کمک کنیم.

حمید جبلی به عنوان یکی از نویسندگان «کلاه قرمزی و بچه ننه» درباره فیلمنامه آن گفت: مدل فیلمنامه نویسی ما خیلی کلاسیک نیست و به جهت رسیدن به ریتم مناسب این مدل را انتخاب کردیم و معتقدم فیلمنامه کلاسیک خیلی وقت ها جواب نمی دهد.

وی همچنین در خصوص کمرنگ شدن حضور پسرخاله در این مجموعه گفت: وقتی مهمانی دو نفره و سه نفره باشد ، همه دیده می شوند اما وقتی ۱۵ نفره بشود، آدم ها کمتر فرصت دیده شدن پیدا می کنند، البته پرسناژ پسرخاله هم آن طور که با بقیه باشد نیست و طبیعتا ترجیح می دهد تنهاتر باشد.

طهماسب هم ادامه داد: اگر ساختاری نگاه شود، حضور شخصیت ها باید براساس جلو رفتن کار باشد و با این دید کارکترها مقابل دوربین می آیند.

حمید جبلی در پاسخ به سوالی در باره شکل گیری عروسک «کلاه قرمزی» به طنز پاسخ داد: همانطور که در فیلم اول دیدید «کلاه قرمزی» مجری را در تلویزیون دید و از آنجایی که زندگی می کرد به تلویزیون آمد و مجری هم به جای دایناسور آن را به تلویزیون برد.

طهماسب در ادامه یادآور شد: قبل از «کلاه قرمزی» سال های سال در تلویزیون کار عروسکی داشتیم و در مجموعه ای به نام صندوق پست شخصیت های زیادی مقابل دوربین داشتیم ، در هر برنامه هم سراغ یکی از مشاغل می رفتیم، برنامه ای که به کفاش ها اختصاص داشت «کلاه قرمزی» شاگرد کفاش بود و قرار بود کفش های من را بیاورد و وقتی آمد حیف مان آمد که بگذاریم برود، او آن اوایل سخت صحبت می کرد و الان دیگر بزرگ شده است و الان کم کم درست صحبت می کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار نوجوانی که حال «جیگر» را پرسید، اظهار کرد: حال همه ما خوب است، حال جیگر هم خوب است و امیدوارم دوباره باشد. مشکلی هم در این خصوص نداشتیم و شایعه ای مبنی بر ممنوع التصویر شدنش مطرح شد که دلیل آن را نمی دانم.

طهماسب همچنین در خصوص پخش «کلاه قرمزی» در نوروز ۹۲ اظهار کرد: هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

این نشست یک ساعت قبل از برگزاری آن به خبرنگاران اطلاع رسانی شد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها