صفحه اصلی > پنج برتر : 5 سریال ایرانی که از نمونه های خارجی کپی برداری شده اند

5 سریال ایرانی که از نمونه های خارجی کپی برداری شده اند

2013102718877333333

 

بحث کپی برداری از آثار هالیوودی مدتهاست که در سینما و تلویزیون ایران مشاهده می شود و در جدیدترین این موارد سریال مناسبتی « هفت سنگ » نیز پا را فراتر گذاشته و تقلید ” سکانس به سکانس ” از سریال آمریکایی « خانواده امروزی » داشته است. به همین جهت اینبار در 5 برتر به سراغ 5 سریال ایرانی رفتیم که سوژه هایشان را از نمونه های خارجی کپی برداری کردند که اینکار اغلب بدون اشاره به منبع اصلی داستان صورت گرفته است.

5615656151mm23

5- اولین انتخاب – ملاقات با والدین : سریال ایرانی « اولین انتخاب » ساخته مهدی صباغ زاده داستان جوانی است که به عنوان خواستگار به خانه ای می رود که اهالی آن پزشک هستند و این خواستگاری برای او تبدیل به دردسر می شود. ایده این سریال بطور نصفه و نیمه برگرفته از فیلمی آمریکایی به نام « ملاقات با والدین » ( در فارسی اینطور باید نوشت! ) است که در آن بن استیلر به ملاقات پدر و مادر عجیب نامزدش می رفت و مشکلات عجیبی را تجربه می کرد. البته از لحاظ اجرا، سریال « اولین انتخاب » تفاوت های زیادی با نمونه آمریکایی داشت اما با اینحال می توان گفت که ایده اصلی آن از فیلم « ملاقات با والدین » الهام گرفته شده بود.

3mm3m22i421

4- شاید برای شما هم اتفاق بیفتدکلید اسرار : سریال ایرانی « شاید برای شما هم اتفاق بیفتد » مدتهاست که از صدا و سیمای ایران پخش می شود و ایده اش را از سریال ترکیه ای به نام « کلید اسرار » الهام گرفته است که درباره معجزه و نتیجه کارهای انسان می باشد. خودِ سریال « کلید اسرار » یکی از آثار ضعیف کشور ترکیه می باشد و جای تعجب هم نیست کپی ایرانی این سریال هم چنگی به دل نزند.

3443m3428344782

3 – مسیر انحرافیگمشده: اینکه اولین بار به ذهن چه کسی خطور کرد که می توان نسخه وطنی از سریال آمریکایی بسیار محبوب « گمشده » ساخت مشخص نیست ، اما سریال مذکور نه تنها نتوانست با انبوه بازیگران مشهورش موفقیتی کسب کند، بلکه اثری به واقع ساده و دم دستی بود که حتی در مقایسه با سریالهای ارجینال ساخت داخل نیز کمبود های بسیاری را به خود می دید. داستان سریال اصلی درباره هواپیمایی بود که از استرالیا عازم آمریکا می شد اما در میانه راه در یک جزیره سقوط می کرد و اتفاقات زیادی برای بازماندگان این سقوط رقم می خورد.

9999er2gd2

2- هوش سیاه 2فرار از زندان : سریال « هوش سیاه 2 » نام سریالی ایران بود که بر اساس ایده سریال محبوب « فرار از زندان » ساخته شده بود. در سریال اصلی، شخصیت اصلی داستان به زندان می رفت تا بتواند برادرش را از زندان فراری دهد و در نمونه وطنی نیز فردی به نام جمشید که بسیار هم باهوش بود به زندان می رفت و سپس تصمیم می گیرد از هوش سرشارش برای فرار از زندان استفاده کند. « هوش سیاه 2 » برخلاف همتایانش، حداقل اثری قابل قبول بود که توانست مخاطبین زیادی را هم در داخل کشور بدست آورد.

U23432002311

1- هفت سنگ خانواده امروزی ( خانواده مدرن ) : جدیدترین مورد کپی بردار از آثار خارجی تا زمان نگارش این مطلب سریال « هفت سنگ » ساخته علیرضا بذرافشان است. سریالی که برخلاف نمونه آثار کپی شده ای که در سالهای گذشته شاهدش بودیم، یک کپی برابر اصل سریال مذکور آمریکایی می باشد و شاید تنها تفاوتش عدم وجود شخصیت هایی است که بهرحال خط قرمز محسوب می شدند. نکته جالب درباره « هفت سنگ » این است که حتی زاویه دوربین و سکانس ها بطور کامل از نمونه آمریکایی اش کپی برداری شده است!

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها