صفحه اصلی > سینمای کلاسیک : سینمای کلاسیک : سینما پارادیزو ( Cinema Paradiso )

سینمای کلاسیک : سینما پارادیزو ( Cinema Paradiso )

image 13960908583 bale12334

داستان فیلم :

سالواتوره کودکی است که بطور اتفاقی به آپاراتخانه سینما پارادیزو می رود و با آلفرد مواجه می شود. آلفرد در ابتدا از حضور او عصبانی شده و وی را طرد می کند اما بزودی آنها دوستی عمیقی برقرار می کنند و …

کارگردان:                        

جوزپه تورناتوره (Giuseppe Tornatore) : وی در سال ۱۹۵۶، در جزیره سیسیل ایتالیا به دنیا آمد

آغاز شهرت تورناتوره، با فیلم سینما پارادیزو بود که توانست جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را بدست آورد.  جوزپه تورناتوره، نویسنده، کارگردان، تدوینگر و تهیه کننده ایتالیایی در جوانی مدتی عکاسی می‌کرد.

تورناتوره با وجود تسلط بر تدوین، فقط تدوین یکی از فیلم‌هایش را تحت عنوان صرفا برای رعایت تشریفات ساده بر عهده داشت. وی در فاصله سال‌های 1997 تا 2000 در مقام تهیه کننده چند اثر انگلیسی‌زبان، در سینما فعالیت داشته است.

شخصیت سینمایی او را از بابت طنز شکننده فیلم‌هایش به فلینی نزدیک می‌دانند. در کارنامه او کارگردانی آثاری برای تلویزیون ایتالیا نیز به چشم می‌خورد. کارنامه سینمایی تورناتوره را نگارش و کارگردانی 9 فیلم بلند سینمایی تشکیل می‌دهد که ارتش لنین آخرین آن‌ها است.

آغاز فعالیت سینمایی او به سال 1986 بر می‌گردد، زمانی که اولین فیلمش را تحت عنوان پروفسور با فیلمنامه‌ای از خودش جلوی دوربین برد.

این فیلم در میان آثار بعدی تورناتوره و حتی در زمان اکرانش مهجور و ناشناخته ماند. 3 سال بعد تورناتوره با ساخت فیلم سینما پارادیزو، توجه تماشاگران هموطن و در پی آن تماشاگران بین‌المللی را به سوی خود جلب کرد.

درخشش این فیلم در مراسم اسکار و جشنواره کن در همان سال باعث شد تا چشم جهانیان بار دیگر به سوی سرزمین فلینی و دسیکا خیره شود. فیلم سینما پارادیزو بعدها برای پخش بین‌المللی توسط تهیه کننده کوتاه شد.جوزپه تورناتوره

 image 1396090858423 bale3412334

دو سال پس از اولین نمایش سینما پارادیزو، تورناتوره، فیلم سومش را با عنوان همه خوبند با شرکت مارچلو ماستوریانی ساخت.

فیلم بعدی تورناتوره با عنوان سگ آبی رنگ، در مدت زمان کوتاهی پس از فیلم همه خوبند ساخته و اکران شد. این فیلم نتوانست موفقیت آثار پیشین تورناتوره را تکرار کند.

تورناتوره در سال 1994 فیلم صرفا برای رعایت تشریفات ساده را روی پرده سینما برد. ستاره ساز و افسانه 1900، فیلم‌های بعدی وی هستند که در فاصله سال‌های 1995تا 1998 به نمایش درآمدند.

فیلم مالنا در سال 2000 به نمایش درآمد و بار دیگر برای دومین بار نام مونیکا بلوچی را بر سر زبان‌ها انداخت.


بازیگران :

ژاک پرین (Jacques Perrin )  : وی بیشتر به عنوان بازیگر نقش های رمانتیک شناخته می شود. پرین در فیلم  « Girl with a Suitcase  » استعدادهای خود در سینما به تصویر کشید و پس از آن نیز در آثار رمانتیک بسیاری به ایفای نقش پرداخت. اغلب فعالیت های بازیگری پرین با کارگردان ، کنستانتین کاستا – گاراوس بوده است. اما شاخص ترین نقش آفرینی او مربوط به بازی در نقش سالواتوره در فیلم « سینما پارادیزو » به کارگردانی جوزپه تورناتوره می باشد.

پرین دو بار برای ساخت یک مستند و تهیه کنندگی فیلم « Z » نامزد دریافت اسکار شده است.

 image 1396090858423 bale34452334

فیلیپ نواره (Philippe Noiret )  : نواره اول اکتبر 1930 در شهر لیل در شمال فرانسه به دنیا آمد. در دوران مدرسه، شاگرد تنبل بود و نتوانست امتحانات نهایی دبیرستان را با موفقیت پشت سر بگذارد. برای همین تحصیلات خود را ناتمام گذاشت. در 1953 به “کمپانی ملی نمایش” پیوست و طی هفت سال در 40 نمایش ظاهر شد.

در 1956 با فیلم “لحظه کوتاه” ساخته آنیه واردا پا به دنیای سینما گذاشت. چهار سال بعد با فیلم “زازی در مترو” به کارگردانی لوئی مال به شهرت رسید. پس از بازی در مجموعه ای از نقش های مکمل، در “الکساندر بسیار شاد” (1967) نقش اصلی را بازی کرد. اما این “اسلحه قدیمی” بود که نواره را به یک چهره سرشناس در سطح بین المللی تبدیل کرد.

قاضی و قاتل” (1976)، “سه برادر” (1981)، پالرمو را فراموش کن” (1990)، “ماکس و ژرمی” (1992) و “دختر دارتانیان” (1994) از دیگر فیلم های مطرح اوست. وزیر فرهنگ فرانسه در پیام تسلیت خود از نواره به عنوان “کسی که زیباترین صفحات سینما در 50 سال اخیر را نوشت” یاد کرد. “سه دوست”، آخرین فیلم نواره، هنوز به نمایش درنیامده است.

نواره از مطرح ترین بازیگران نسل خود بود، حدودا 125 فیلم در کارنامه داشت و جوایز زیادی دریافت کرده بود. نواره نخستین بار در 1976 برای فیلم  “اسلحه قدیمی” برنده جایزه سزار شد که معادل فرانسوی جایزه اسکار است. او 14 سال بعد به خاطر بازی در فیلم “زندگی و دیگر هیچ” دومین جایزه سزار را دریافت کرد.

از فیلم های مطرح نواره می توان به “سینما پارادیزو” (1988) ساخته جوزپه تورناتوره و “پستچی” به کارگردانی مایکل ردفورد اشاره کرد که در 1994 به نمایش درآمد و نواره در آن به نقش پابلو نرودا، شاعر معروف شیلیایی، ظاهر شد.

نواره توانایی بازی در نقش های مختلف را داشت، از نقش قاضی گرفته تا کودک آزار، پلیس، گنگستر و شاعر. خود او زمانی هر نقش آفرینی را یک آزمون دانست و گفت: “انجام یک کار سخت نیست، دوباره انجام دادن آن سخت است.”

 image 1396090858423 b4512334

نکاتی که احتمالا درباره « سینما پارادیزو» نمی دانید :

جوزپه تورناتوره گفته بود که دوست دارد از این فیلم به عنوان یک آگهی ترحیم برای سالن های سینما یاد شود. اما پس از موفقیت های بی نظیر « سینما پارادیزو » هرگز ادعای خودش را تکرار نکرد!

فیلیپ نواره که ایفاگر نقش آلفردو در فیلم است، با لهجه فرانسوی دیالوگ هایش را ادا کرده است! به همین جهت در نسخه ایتالیایی ویتوریو دی پریما به جای او صحبت کرده و در نسخه فرانسوی ما صدای خود نواره را می شنویم.

هنگامی که سالواتوره به شهر و منزلش باز می گردد بر روی اتاق پوستر فیلم « The White Sheik » قرار دارد که اثر فدریکو فلینی می باشد و لئوپلدو تریسته که در نقش پدر آدلفیو در « سینما پارادیزو » بازی کرده، در آن فیلم حضور داشت.

در بعضی از نسخه هایی که از « سینما پارادیزو » منتشر شده می توان در تیتراژ نهایی، تصویر النای پیر شده را هم مشاهده کرد.

image 1396090858423 bale12334

فیلم در منطقه سیسیل ایتالیا فیلمبرداری شده یعنی زادگاه تورناتوره. او گفته که بخشی از اتفاقات دوران کودکی اش در این مکان الهام بخش او برای ساخت فیلم بوده است.

شخصیتی که در فیلم توسط بریجیت فوسی ایفا شده ، در اکران نخست 155 دقیقه ای فیلم وجود داشت اما بعدها در نسخه کوتاه شده 124 دقیقه ای از فیلم حذف شد.  با اینحال نقش او در نسخه بلند 173 دقیقه ای به اثر بازگردانده شد.

جوزپه تورناتوره از حدود 300 کودک سیسیلی برای بازی در نقش سالواتوره تست بازیگری گرفت تا در نهایت سالواتوره کاسیو را برگزید.

تورناتوره در بخش ویژه ای که در پکیج DVD فیلم قرار داده شده، اعتراف کرده که نسخه بالغ سالواتوره هیچ شباهتی به دوران جوانی او در فیلم ندارد!

ایرن پاپاس برای بازی در نقش ماریا دی ویتای بزرگسال در نظر گرفته شده بود اما در نهایت نقش به پاپلا مجیو رسید.

« سینما پارادیزو » در لیست « 1001 اثری که باید قبل از مرگ دید » که توسط استیون اشنایدر منتشر شده قرار دارد.

 

نازنین آفاق

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

 

سینما پارادیزو : Cinema Paradiso d1231Cinema Paradiso

کارگردان : جوزپه تورناتور

نویسنده : جوزپه تورناتوره

بازیگران :

سالواتوره کاسیو / سالواتوره

فیلیپ نواره / آلفردو

ژاک پرین / سالواتوره ( بالغ )

زمان : 155 دقیقه

محصول : 1988

مهمترین افتخارات : برنده اسکار بهترین فیلم خارجی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها