28012892455

سال 2017 برای آثار ترسناک سال بسیار موفقی بود. در این سال فیلم « Get Out » توانست فروش فوق العاده ای را در سینما تجربه نماید و در فصل جوایز نیز یکی از آثار موفق باشد. البته موضوع دسته بندی این اثر در ژانر ترسناک ، تریلر یا درام یکی از بحث های کارشناسان سینما بود که هیچ نتیجه مشخصی هم نداشت و در نهایت گفته شد این فیلم می تواند در هر سه ژانر دسته بندی شود!  حالا فیلم ترسناک « موروثی » به اکران درآمده که به نظر می رسد باز هم بتواند بحث قرار گرفتن در دسته بندی متفاوت ژانر را درباره یک اثر سینمایی مطرح نماید و مخصوصاً در فصل جوایز گلدن گلوب دردسرساز شود!« موروثی » را اری استر کارگردانی کرده که این اثر نخستین تجربه بلند سینمایی او محسوب می شود. اثری که پیش از این در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمده بود تحسین فراوانی را نیز به دنبال داشت.

داستان فیلم درباره خانواده ای است که به تازگی مادربزرگ خودشان را از دست داده اند. آنی ( تونی کولت ) که یک مینیاتور ساز است و مادر دو فرزند، مراسم درگذشت مادرش را به همراه خانواده اش برگزار می نماید و به نظر می رسد که آنها باید برای زندگی جدیدشان آماده شوند .اما به نظر می رسد که آنی رازی را در ارتباط با مادرش از خانواده خود مخفی کرده که اهمیت فراوانی دارد در عین حال که ظاهراً فرزند کوچک خانواده ( میلی شاپیرو ) توانایی دیدن ارواح را دارد که لبخند به لب دارند و...

« موروثی » تمام المان ها و ویژگی های یک اثر ترسناک استاندارد این روزهای سینما را در خود دارد. منزل بزرگ و عجیب و غریب در محلی که کمتر نشانی از اجتماع انسان به چشم می خورد و ارواح خبیثی که بهرحال قرار است خانواده مذکور را کمی اذیت نماید. در اینجا نیز کلیشه های رایج ژانر به چشم می خورد. البته باید گفت که در اجرا و استفاده از ابزار ترس در فیلمسازی ( شامل افکت های صوتی و چرخش ناگهانی دوربین و... ) ، استر خلاقیت فراوانی به خرج داده و توانسته موقعیت های ترسناکی را خلق نماید که به راحتی توانایی ترساندن مخاطب را دارد. خوشبختانه این ترس ها اغلب لحظه ای نبوده و تا انتهای فیلم در ذهن تماشاگر باقی می مانند.

اما آنچه که « موروثی » را متفاوت از اکثر ساخته های ترسناک در سالهای اخیر می کند، توجه ویژه فیلمساز به ساختار درام و شخصیت پردازی آدمهای داستان است بطوریکه نمی توان شخصیت زائدی را در داستان یافت که حضور یا عدم حضورش در مقابل دوربین تاثیری در پیشبرد فیلمنامه نداشته باشد. فیلم اگرچه ویژگی های فراوانی برای قرار گرفتن در ژانر ترسناک دارد، اما چارچوب و ساختار درام در آن به حدی پرداخت مناسبی دارد که خود را کاملاً متمایز از اکثر آثار ترسناک سینما می کند. حتی گرایش فیلم به ماوراء طبیعی نیز با تسلط کارگردان همراه بوده و باعث نشده که روایت داستان دچار چندپارگی شود.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Hereditary/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

شاید بتوان « موروثی » را تا حد زیادی با « جن گیر » ویلیام فردکین مقایسه نمود. اثری که پس از سالها هنوز هم مخاطب را می ترساند و البته در تاریخ سینما به یک اثر کلاسیک تبدیل شده است. « موروثی » نیز ترس را نه با تعریف مدرن این روزهای سینما که در آن خشونت نیز به چشم می خورد، بلکه بصورت کلاسیک روایت کرده. یعنی جایی که مخاطب به جای ترسیدن از یک جسم که احتمالاً خونریزی هم می کند، از موقعیتی که درش قرار می گیرد به وحشت می افتد. این موقعیت می تواند تمام اجسام منزل ، اتاق و حتی یا تصویر شما بر روی آینه باشد!

بازیگران « موروثی » یکی از نقاط قوت فیلم محسوب می شوند و در راس آنها ، تونی کولت قرار دارد که بازی فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشته. اگر موفقیت های عوامل « Get out » در فصل اسکار را مد نظر قرار دهیم، باید گفت که تونی کولت می تواند بابت نقش آفرینی در این اثر در میان نامزدهای اسکار جای داشته باشد. او در نقش یک مادر و فردی که درد و راز عمیقی را سالها در دل خود نگه داشته، بازی فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشته است که تماشایی و به یاد ماندنی است و می تواند بار دیگر پس از سالها، او را به موفقیت برساند. میلی شاپیرو نیز در نخستین نقش آفرینی خود، بازی بسیار خوبی از خود ارائه داده است؛ بازی که زیر گریم دقیق و مفهومی فیلم ارزش بیشتری پیدا می کند.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Hereditary/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

« موروثی » یکی از بهترین آثار ترسناک چند سال اخیر به شمار می رود. اثری که در آن مولفه های ژانر وحشت به خوبی به کار گرفته شده و در کنار آن، ساختار درام فیلم نیز از استحکام قابل توجهی برخوردار است و حتی در بخش فیلمبرداری و تدوین نیز مسلط و یکدست می باشد. استر در ساخت نخستین اثر سینمایی اش تنها به خلق ترس لحظه ای مبادرت نورزیده و در کنار آن، مخاطب را با وحشتی مواجه می کند که برخاسته از روحیات اوست. ترسی که با پایان فیلم از بین نمی رود و تا مدتها در ذهن مخاطب باقی می ماند و سوالات زیادی را در ذهن او شکل می دهد که احتمالاً کابوس شبانه نیز ضمیمه آن خواهد بود!  

 

9                                                                          Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

موروثی (Hereditary) heridisd33

کارگردان : Ari Aster

نویسنده : Ari Aster

بازیگران :       

Alex Wolff...Peter

Gabriel Byrne...Steve

Toni Collette...Annie

Milly Shapiro ..Charlie

رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

ژانر : ترسناک

زمان : 127 دقیقه