در گذشته دور، سریال های تاریخی و فانتزی محدود به سریال های اگزجره ای مانند Xena: Warrior Princess بود. سریال فانتزی در جعبه خاص خود و بسیار دور از بودجه های سنگین و جوایز تلویزیونی معتبر نگهداری می شد. اما این شرایط در سال ۲۰۱۱ با انتشار سریال بازی تاج و تخت (Game Of Thrones) از شبکه HBO تغییر کرد. به یکباره جادو، اژدها و زبان های ساختگی دیگر چیزی نبود که گروهی فرد درس خوان شلخته در زیرزمین خانه هایشان نگهداری می کردند. برای بیشتر سال های دهه ۲۰۱۰، سریال بازی تاج و تخت بزرگ ترین چیزی بود که روی صفحه نمایش کوچک تلویزیون دیده می شد.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، زمانی که ثابت شد بازار و استقبال خوبی برای سریال بازی تاج و تخت وجود دارد، دیگر شبکه های تلویزیونی سعی کردند سریال های تاریخی-فانتزی مشابهی تولید کنند که جای این سریال را بگیرند.

 See

۱۰- See

کال دروگو بازگشته است! و در آینده نابیناست! سریال تاریخی- فانتزی See در واقع تلاش سرویس تازه تاسیس Apple TV+ برای قدرت نمایی در بازار رقابتی استریم سریال های تلویزیونی بود که یک سریال تاریک و خشن به شیوه خود بود. اگر چه داستان این سریال که توسط استیون نایت (Peaky Blinders) در دنیایی بسیار دور در آینده رخ می داد، اما از دست رفتن بینایی انسان ها و تمام تکنولوژی و امکانات همراه با آن، شرایط را برای ایجاد یک دنیای تاریک و داستان هایی از قبایل متخاصم، فرقه های مذهبی و کشمکش های خونین برای قدرت فراهم می ساخت. اگر مقایسه ها با سریال بازی تاج و تخت به اندازه کافی واضح نبود، سرویس سازنده تصمیم گرفت که یکی از محبوب ترین و اصلی ترین بازیگران آن سریال را در سریال See به کار گیرد.

کال دروگو سابق، جیسون موموآ اما این بار در قالب یک جنگجوی بسیار ماهر و رئیس یک قبیله به نام بابا واس ظاهر می شود که شباهت زیادی با نقش های سابق او مانند کال دروگو و حتی نقش کونان بربر داشت. در نهایت سریال See در تقلید از فضای تاریک و فانتزی خشن بازی تاج و تخت چندان موفق نبوده و حتی نتوانست از پتانسیل کامل مفهوم دنیای نابینایان آینده نهایت استفاده را ببرد. نقدهای اندک فصل اول و متوقف شدن ساخت فصل دوم به خاطر شیوع ویروس کرونا، اکنون باعث شده که آینده این دنیای نابینایان آینده خود در هاله ای از ابهام قرار گیرد.

Beowulf: Return To The Shieldlands

۹- Beowulf: Return To The Shieldlands

مدیران اجرایی تلویزیونی که به دنبال ساخت نسخه خاص خود از بازی تاج و تخت بودند در نهایت به این نتیجه رسیدند که دیگر لازم نیست به دنبال نویسندگان طراز اول دنیاهای فانتزی مانند جورج آر آر مارتین رفته و هزینه حق تولید نسخه های تلویزیونی را بپذیرند. بدین ترتیب تصمیم گرفته شد که به سراغ حوزه عمومی و افسانه های قدیمی بروند. در واقع، اگر به دنبال جنگجویان ریش بلند اژدهاکُش باشید می توانید به دورانی بروید که اولین متون ادبی و حماسی به نگارش درآمده و آنجا به شخصیت های مورد نظرتان برسید. البته بیووولف شجره نامه تصویری چندان جالبی نداشت، موضوعی که شکست تجاری The 13th Warrior و دیگر داستان های مشابه تاییدی بر آن بود. اما شبکه ITV در نهایت باز به سراغ این افسانه قدیمی رفته و یک نسخه تلویزیونی بریتانیایی از بازی تاج و تخت را ساخت.

سریال Beowulf: Return To The Shieldlands داستان مبارزه منفرد با هیولا که بیووولف افسانه ای به خاطر آن شناخته می شود را کنار گذاشته و یک فرضیه تلاش برای رسیدن به قدرت به سبک وستروس را در عصری تاریک و خشن جایگزین آن کرد. همانند سریال See ، این سریال نیز سعی داشت یکی از بازیگران سریال HBO را به دنیای خود بیاورد تا مخاطبان ارتباط بیشتری با بازی تاج و تخت را حس کنند و این بار قرعه به نام دیوید بردلی رسید که در سریال محبوب HBO نقش والدر فری را بازی می کرد. سریال کم بودجه Return To The Shieldlands اما به وضوح نتوانست به جذابیت سریال بازی تاج و تخت نزدیک شود و قهرمان دائماً ناامید آن به هیچ عنوان غنای شخصیت های اصلی آن را داشته باشد. در نهایت تهیه کنندگان سریال، هنگامی که انتشار فصل اول هنوز به پایان نرسیده بود اعلام کردند که فصل دومی در کار نخواهد بود.

Emerald City

۸- Emerald City

در شرایطی که بازی تاج و تخت بر دنیای تلویزیون فانتزی حکمرانی می کرد، خیلی زود تمایل به بازسازی کلاسیک های دیگر این ژانر افزایش یافت. اینجا بود که سریال Emerald City وارد عمل شد، تلاش شبکه NBC برای ساخت یک نسخه تاریک، بزرگسالانه و پرتنش از دنیای فانتزی کودکانه شهر اُز. در این نسخه، دوروتی یک پرستار بزرگسال است که از طریق یک کشتی نظامی به سرقت رفته به شهر اُز منتقل شده و از طریق همین کشتی است که دوروتی دنیای سحر و جادو را در می نوردد. جادوگر شرور داستان نیز در اینجا یک زن معتاد به تریاک است که مسئولیت یک روسپی خانه را بر عهده دارد، زیرا بدون وجود شخصیتی شیفته رسیدن به قدرت و همزمان فعالیت در زمینه تجارت جنسی مانند آنچه که در سریال بازی تاج و تخت دیده می شود داستان نمی توانست جذابیت سریال مذکور را داشته باشد.

اما آیا تجارت جنسی، خشونت، جادوگران، غول ها و اجساد زنده شده در نهایت در اختیار کسی خواهند بود که برای رسیدن به حکومت یک قلمرو تلاش می کند؟ البته که اینطور است. سریال Emerald City دارای نوعی از تصاویر فانتزی تصوری و گزاف است که همه ما از کارگردانی مانند تارسم سینگ انتظار داشیتم اما فراتر از آن، گفتن این که این سریال برای چه کسی ساخته شده بسیار دشوار بود. خلاصه این سریال در وبسایت راتن تومیتوز که سریال Emerald City را «ترکیبی از بازی تاج و تخت و جادوی شهر اُز که هیچ کس ساخت آن را نخواسته بود» توصیف می کند دقیقاً به مشکل سریال اشاره می کند. ادامه این سریال تنها بعد از یک فصل در سال ۲۰۱۷ کنسل شد.

The Shannara Chronicles

۷- The Shannara Chronicles

اگر بازی تاج و تخت را با اسمالوایل (Smallville) ترکیب کنید نتیجه چه خواهد شد؟ سریال The Shannara Chronicles تلاشی از شبکه MTV برای بهره برداری از علاقه با ژانر فانتزی بعد از پایان سریال بازی تاج و تخت بود، در شرایطی که به طور مستقیم مخاطبان نوجوان هدف قرار گرفته بودند. همانند رمان های به پایان نرسیده جورج آر آر مارتین، سریال The Shannara Chronicles نیز بر اساس یک سری کتاب های فانتزی پرفروش ساخته شد که آن رمان ها نیز خود از کتاب ها و فیلم های The Lord Of The Rings الهام گرفته بودند. کتاب های تری بروکس متشکل از ۴۰ رمان بود که از سال ۱۹۷۷ منتشر شده و فضا را برای اقتباس های سینمایی و تلویزیونی کاملاً مساعد کرده بود.

این سریال در موضوع وایت واکرها و کودکان جنگل شبیه سریال بازی تاج و تخت بود زیرا در اینجا نیز به بازگشت نیروهای تاریکی اشاره می شود که برای مدتی توسط جادوی الف ها بی اثر شده بودند. در دستان آلفرد گوگ و مایلز میلار، خالقان سریال Smallville ، اما این روایت فانتزی به روایت یک داستان عاشقانه بین نوجوانان زیباروی سریال تبدیل می شود. همانند سریال Smallville ، این سریال نیز در واقع در یک آینده پساآخرالزمانی روایت می شود و باز همانند همان سریال به بیراهه می رود. The Shannara Chronicles  به ندرت می تواند خود را به جایگاه بازی تاج و تخت برساند و از میان بازیگران نیز تنها ایوانا باکورو در نقش یک سارق جذاب است که توانسته کمی نظر مخاطبان را به خود جلب کرده و شبیه آریا استارک باشد. این سریال در سال ۲۰۱۷ و تنها پس از دو فصل کنسل شد.

The White Queen

۶- The White Queen

جورج آر آر مارتین بارها عنوان کرده که داستان او در مورد دشمنی استارک ها و لنیسترها برای رسیدن به قدرت، از رقابت واقعی و تاریخی خاندان یورک و لنکستر در بحبوحه درگیری های موسوم به جنگ رُزها در قرون وسطای بریتانیا الهم گرفته است. از این رو کاملاً منطقی بود که تولید کنندگان تلویزیونی به سراغ نسخه خاص خود از رقابت و درگیری بین لنیسترها و استارک ها بروند. در مورد سریال The White Queen نیز منبع اصلی یک سری رمان های فانتزی در مورد آن دوران نوشته فیلیپا گرگوری بود. سریال The White Queen در واقع ترکیبی ضروری از پیچیدگی سیاسی، مرگ شخصیت ها و برهنگی است که برای مخاطبان بازی تاج و تخت جذاب باشد.

اما مانع کوچکی بر سر راه The White Queen در به تصویر کشیدن محتوای فانتزی جادویی وجود داشت و آن قرار داشتن داستان سریال در یک فضا و تاریخ واقعی بود. اما این مانع نیز با تبدیل اتهام جادوگری که در واقع به الیزابت وودوایل زده شده بود به جادوگر بودن او کنار زده شد. سریال The White Queen را می توان سریالی قابل قبول دانست اما این سریال نیز نه آنقدر از لحاظ تاریخی دقیق بود که توجه علاقمندان به تاریخ را به خود جلب کند و نه آنقدر فانتزی بود که علاقمندان به سریال بازی تاج و تخت را اغنا کند. شبکه بی بی سی که در سال ۲۰۱۳ این مینی سری را منتشر کرد، در فکر ادامه آن نبود اما شبکه Starz آن را در قالب دنباله های The White Princess و The Spanish Princess که در آن ها از برخی بازیگران سریال بازی تاج و تخت استفاده شده بود ادامه داد.

سریال بازی تاج و تخت (Game Of Thrones) سریالی تاریخی-فانتزی بود که تمامی قواعد تلویزیون را تغییر داده و از یک سریال در آستانه کنسل شدن پیش از انتشار به یکی از بهترین و شاید بهترین سریال تاریخ تلویزیون تاکنون تبدیل گردید. بدین ترتیب جای تعجب نداشته که به دنبال موفقیت چشمگیر این سریال و تبدیل شدن آن به یک پدیده فرهنگی بزرگ و موثر، بسیاری سریال سازان تلاش کردند سریال هایی مشابه بسازند که پتانسیل پر کردن جای این سریال را داشته باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی دیگر از سریال های تاریخی-فانتزی آشنا کنیم که قصد داشتند به کیفیت و جایگاه بازی تاج و تخت برسند اما هیچکدام آنطور که باید موفق نبودند.

The Bastard Executioner 

۵- The Bastard Executioner

سریال The Bastard Executioner تلاشی دیگر برای گرفتن جذابیت دوران قرون وسطی و ارائه آن در قالب یک سریال تاریخی بود که داستانی مملو از انتقام، خشونت و درگیری سیاسی را در سرزمین ولز و دنبال و شورش سال ۱۲۹۴ علیه شاه ادوارد اول انگلستان روایت می کند. این سریال توسط کرت سوتر برای شبکه FX ساخته شد، مردی که یکی از بهترین و موفق ترین سریال های این شبکه یعنی Sons Of Anarchy را ساخت و سوتر در سریال The Bastard Executioner نیز از بسیاری از بازیگران و عوامل تولید سریال موفق قبلی خو دو شبکه استفاده کرد و همچنین همسرش کیتی ساگال که در فضایی بسیار شبیه بازی تاج و تخت آن ها را به کار گرفت. این سریال نیز شباهت های بسیاری با تم Sons Of Anarchy داشته، مملو از شورش، خیانت و خشونت بود اما اینکار را در خدمت داستانی در مورد یک شوالیه ولزی قرار داد که برای انتقام از کسانی که زندگی اش را ویران کردند نقش یک مامور اعدام را می پذیرد.

همچنین در این سریال شاهد مواردی از داستان ارواح هستیم که یک بخش فانتزی جادویی به این درام تاریخی تاریک می بخشد. مانند بسیاری از سریال های دیگر این فهرست، The Bastard Executioner نیز سعی کرده یکی از بازیگران سریالی که می خواهد از آن تقلید کند را در خود داشته باشد. بازیگر مشترک این دو اد شیران است که در بازی تاج و تخت نقش کوتاه یکی از سربازان لنیسترها را بر عهده داشت و در اینجا نقش یک شوالیه را دارد. سریال The Bastard Executioner به خاطر فضای تاریک و اکشن خشن خود مرود توجه قرار گرفت اما هیچگاه نتوانست چیزی فراتر از خشونت و خونریزی بازی تاج و تخت را به داستان خود بیاورد. این سریال نیز تنها یک فصل منتشر شده و بلافاصله کنسل شد

Camelot

۴- Camelot

سریال Camelot تقریبا همزمان با بازی تاج و تخت ساخته شده و فصل اول هر دو نیز در بهار و تابستان ۲۰۱۱ منتشر شد و تنها سریال این فهرست است که برای تقلید از سریال فوق و جلب توجه مخاطبان آن عجله نداشت. نقطه ارتباط Camelot با بازی تاج و تخت این بود که با این سریال شاخ به شاخ شد تا مخاطبان تلویزیونی علاقمند به سریال های تاریخی-فانتزی را به خود جلب کند اما در این رقابت سخت شکست خورد. کریس چیبنال که اکنون به عنوان شورانر سریال  Doctor Who شناخته می شود در مراحل اولیه تولید سریالی که Merlin نام گرفت با این شبکه همراهی کرد اما وقتی که سریال مسیری خانوادگی را در پیش گرفت از پروژه کناره گیری کرد. اما در سال ۲۰۱۰ در شرایطی که فصل اول بازی تاج و تخت توسط شبکه HBO در حال ساخت و انتشار بود، چیبنال، به کمک مایکل هیرست (خالق سریال The Tudors) بار دیگر به کار روی یک برداشت سیاسی، تاریک و بالغ از افسانه شاه آرتور در شبکه Starz پرداخت.

سریال Camelot بدون شک دستکم در قالب شخصیت مرلینِ جوزف فاینسِ مالیخولیایی و بدذات، پتانسیل قیاس با شخصیت هایی مانند لیتل فینگر را داشت و همچنین مورگان لی فیِ ایوا گرین که شخصیتی بسیار جاه طلب، بیرحم و فریبنده مانند سرسی لنیستر داشت. اما دیگر اجزای سریال کاملاً بیروح بوده و در مقایسه با دنیای بسیار غنی و توسعه یافته بازی تاج و تخت که دورنمای تلویزیون را به کلی تغییر داد حرفی برای گفتن نداشت. بدین ترتیب به محض اینکه فصل اول سریال منتشر شد، شبکه سازنده اعلام کرد که ادامه ای در کار نخواهد بود.

The Last Kingdom 2015 09

۳- The Last Kingdom

در وستروس، اندال ها از آنسوی دریاها آمده و حکومتی را بنیان نهادند که بعدها با عنوان هفت قلمرو شناخته می شد. در این حین، در انگلستان اوایل قرون وسطی، انگل ها و ساکسون ها از دریاهای دوردست آمده و هفت قلمرو خاص خود را تاسیس کردند، که بعدها نیز همانند وستروس مورد حمله قرار گرفت. بدین ترتیب به نظر می رسد که این دوره بهترین دوره برای یک داستان شبیه بازی تاج و تخت در مورد مردان ریشدار با شمشیرهای بزرگ بود. داستان سریال The Last Kingdom که بر اساس رمانی به همین نام نوشته برنارد کورنول ساخته شده، در دورانی روایت می شود که شاه آلفرد وسکس تنها پادشاه باقیمانده از دوران هفت قلمرو ساکسون است که در مقابل وایکینگ ها مقاومت می کند. این سریال بر روی شخصیتی با سرنوشتی شبیه ثیون گریجوی به نام اوترد تمرکز دارد، مردی که در اسارت توسط دشمنان خانواده اش بزرگ شده و اکنون باید بین مردمان هم نژاد و مردمانی که او را بزرگ کرده اند یکی را انتخاب کند، آن هم در شرایطی که جنگ و تلاش برای بدست آوردن قدرت موج می زند.

The Last Kingdom در یک برزخ قرار دارد، آنقدر طرفدار و بیننده دارد که ادامه تولید آن را تضمین کند اما نه آن قدر پرطرفدار و محبوب که یک شبکه به منظور ادامه آن برای چندین فصل متقاعد شود. اولین دلیل این برزخ این بود که سریال مذکور پروژه ای مشترک بین بی بی سی و بی بی سی آمریکا بود اما بخش آمریکایی به دلیل بینندگان ناکافی از ادامه دادن این همکاری کنار کشید. بی بی سی نیز در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که به دلیل عدم توان رقابت The Last Kingdom با درام های پرهزینه نتفلیکس، ادامه آن را کنسل می کند. این بار اما خود نتفلیکس بود که وارد کارزار شده و ساخت فصل سوم آن را در دست گرفت. فصل چهارم سریال The Last Kingdom نیز در آستانه انتشار بوده و علیرغم دست به دست شدن های فراوان می توان خود را یکی از موفق ترین سریال های مقلد بازی تاج و تخت بداند.

Britannia

۲- Britannia

در بریتانیا، سریال بازی تاج و تخت از شبکه Sky Atlantic پخش می شد، از این رو جای تعجب نداشت که این شبکه اشتراکی معروف می خواست نسخه خودش را از سریال مذکور داشته باشد که البته پربیننده ترین سریال آن ها نیز بود. در سال ۲۰۱۸، در شرایطی که بازی تاج و تخت رو به پایان بود، این شبکه پاسخ را در تولید سریال Britannia دید. این سریال که توسط جز باتروورث به عنوان یکی از شناخته شده ترین نمایشنامه نویسان بریتانیا شناخته شده که در ساخت فیلم های بلاک باستری مانند Edge Of Tomorrow و Spectre نیز مشارکت داشته است، ترکیبی باشکوه از فانتزی های تاریخی جادوگری، پیشگویی و جنگ شمشیرهاست که در سایه حمله امپراطوری روم به بریتانیا روایت می شد. بخش حضور بازیگر سریال بازی تاج و تخت در این سریال نیز توسط دیوید بردلی و مکنزی کروک در قالب پیشگویان پر می شود، اگر چه تمرکز اصلی بر روی شخصیت دیوید موریسی است که در این فیلم نقش ژنرال فاتح رومی را بازی می کند.

سریال تاریخی-فانتزی Britannia پر از مانورهای سیاسی از شخصیت های با دیدگاه های تشکیکی تا درگیری های مودبانه و زبان است و همزمان سطحی از پوست کندن و مثله کردن به یاد رمزی بولتون در آن دیده می شود. با ترکیب خونریزی و خشونت زمینی و مقداری قابل توجه از بدشگونی جادوی سیاه، این سریال بهترین گزینه برای هماوردی با بازی تاج و تخت به نظر می رسید. اگر چه Britannia با تعداد بیننده قابل قبولی کار خود را آغاز کرد اما در طول فصل اول، تعداد بینندگان آن همواره در حال کاهش بود. این موضوع باعث شد که آمازون از مشارکت در پروژه کناره گیری کرده و شبکه اسکای خود فصل دوم را با نقاط قوتی محسوس نسبت به فصل اول بسازد که بینندگان بیشتری را به خود جلب کرد. ساخت فصل سوم سریال Britannia نیز تایید شده و این سریال شانس این را دارد که جایگاه خاص خود در دوران پسا تاج و تخت را تثبیت کند.

Vikings

۱- Vikings

و در نهایت به سریالی می رسیم که به اندازه ای توانست شرایط مقایسه با بازی تاج و تخت را بدست آورد اما به خودی خود هیچگاه نتوانست عنوان یک سریال بی نقص را کسب کند. سریال Vikings کار خود را از همان روزهای ابتدایی بازی تاج و تخت آغاز کرده و هنوز هم خوب پیش می رود. دومین کار مایکل هرست در زمینه خشونت در اوایل قرون وسطی، همانند The Last Kingdom، از این موضوع سود می برد که داستان های روزگار موسوم به عصر تاریک ترکیبی از واقعیت و افسانه هستند. اگر چه این سریال برای شبکه History Channel ساخته شده اما Vikings ابایی از بازی کردن با واقعیت تاریخی نداشته و اتفاقاتی که در واقع در فاصله دهه ها رخ داده را در قالب چند اپیزود به تصویر کشیده و بدین ترتیب داستانی پر از اکشن را شکل می دهد. اگر چه داستان این سریال با ماجراهای رگنار لاثبروک از حمله به اروپا تا رسیدن به پادشاهی وایکینگ ها آغاز می شود اما سازندگان در نهایت شخصیت اصلی داستان را کنار زده و به سراغ یک فضای بزرگ تر داستانی می روند که عصر وایکینگ ها در اروپا را به تصویر می کشد.

هر چند سریال Vikings توانسته خشونت ناشی از تلاش برای رسیدن به قدرت در قرون وسطی و زنان جنگجویی که دوستشان داریم را به تصویر بکشند اما بررسی دقیق آن نشان می دهد که یک نسخه بسیار ساده و کم جزییات از وسعت جاه طلبانه بازی تاج و تخت است. شاید بسیاری انتظار داشتند که این سریال، بازی تاج و تخت بعدی باشد اما Vikings به خودی خود نیز سریال موفقی بود بدون آنکه با بهترین سریال تاریخ تلویزیون مقایسه شود. یک اسپین آف از این سریال با عنوان Vikings: Valhalla توسط نتفلیکس در دستور ساخت قرار گرفته و این امید وجود دارد که Vikings در نهایت بتواند سریال تاریخی-فانتزی مشهور شبکه HBO را شکست دهد.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

15 حقیقت جالبی که احتمالا درباره خواکین فینیکس نمی دانید! + تصاویر

نقش هایی که ایفای آن تاثیر روانی فراوانی بر زندگی بازیگران گذاشت! + تصاویر

5 فیلم هیجان انگیز برای طرفداران تعقیب و گریز با خودرو! + تصاویر

بازیگران مشهوری که نقش شخصیت های واقعی سیاسی را ایفا کردند + تصاویر