همایون شجریان

سرمربی پیشین تیم ملی بوکس گفت: همایون حامی بوکسور‌هایی است که برای حضور در بوکس حرفه‌ای، مشکل مالی دارند.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبر ورزشی، از کودکی علاقه به موسیقی، ساز و آواز داشته تا این‌که با حمایت‌های پدرش وارد عرصه موسیقی می‌شود. سرانجام با فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است حالا خواننده موسیقی سنتی ایران و موسیقی تلفیقی است، صحبت از همایون شجریان است که این روز‌ها کنار آواز روی رینگ بوکس هم تمرین می‌کند. او این بار در قامت یک بوکسور کاربلد زیر نظر اکبر احدی، سرمربی سابق تیم ملی ضربات محکمی به کیسه بوکس می‌زند؛ نابغه آواز ایران طوری در رینگ مُشت می‌زند و رقص پا می‌کند که اکبر احدی مدعی است دو سال دیگر کمتر می‌تواند از او ایراد بگیرد. همایون عاشق تایسون است. حرف‌های اکبر احدی درباره آقای آواز با روحیه آرامش و بوکسور فعلی خالی از لطف نیست.

آقای احدی این روز‌ها در فضای مجازی صدای همایون شجریان به جای کنسرت‌ها از داخل رینگ شنیده می‌شود، ماجرا چیست؟

بهتر است بگویم استاد همایون شجریان، چون واقعاً او از مفاخر موسیقی و آواز ایران است. دو سال پیش یکی از دوستان مشترک من و همایون در باشگاهی که دارم تمرین می‌کرد. بعد از مدتی من از طریق این دوستم متوجه شدم که شجریان به شدت به بوکس علاقه دارد و خیلی دوست دارد یاد بگیرد. دقیقاً از دو سال پیش استارت تمرین را زد و حالا خیلی خوب تمرین می‌کند. افتخار می‌کنم که او با این همه شهرت و توانمندی در باشگاه من تمرین می‌کند؛ هر چه از علاقه همایون به بوکس بگویم کم گفته‌ام. هفته‌ای سه جلسه تمرین خیلی جدی و سنگین را دارد، فقط در مواقعی که برای کنسرت به خارج می‌رود، تمرین ندارد.

انگار شما از پیشرفت او در بوکس خیلی راضی هستید؟

رضایت من یک طرف ماجراست و پشتکار شجریان طرف دیگر. فقط این‌طور بگویم: زمانی که ما در باشگاه تمرین نداریم او در خانه فیلم‌های مبارزه بوکسور‌های مطرح دنیا را تماشا می‌کند و بعد از آن دو ساعت تمرین می‌کند و فیلم تمریناتش را برای من می‌فرستد؛ یعنی همین رفتار همایون باعث شده در این دو سال پیشرفت خوبی کند. باور کنید بعد از موسیقی بیشترین وقتش را صرف بوکس می‌کند. علاقه زیادی به نوع و سبک مبارزات تایسون دارد و فیلم همه مبارزات تایسون را نگاه می‌کند و مثل او تمرین می‌کند. من نگرانم، چون با این همه علاقه فکر می‌کنم یک روز به جای اجرای کنسرت باید شاهد مبارزه همایون روی رینگ مسابقات حرفه‌ای باشیم. (باخنده)

معمولاً روحیه افراد اهل‌ساز و آواز خیلی با بوکس هم‌خوانی ندارد، به نظر شما چطور شجریان به بوکس علاقه‌مند شده؟

باور کنید مسابقات حرفه‌ای را خیلی با دقت تجزیه و تحلیل می‌کند. شجریان علاوه بر روحیه نرم و لطیف خیلی بیش فعال است، واقعاً انرژی خیلی زیادی دارد؛ او به همین دلیل دوست دارد آن انرژی زیاد را در بوکس تخلیه کند. البته این را بگویم، پتانسیلی که من از شجریان دیدم در هر رشته‌ای که فعالیت کند، موفق می‌شود. سرعت، قدرت و انفجار بسیار زیادی در تمرینات دارد؛ واقعاً او آقازاده است، ژن خوب یعنی همایون شجریان، واقعاً همایون یک انسان توانمند است. البته افراد دیگری مثل هومن سیدی، بازیگر سینما کنار ما هستند. کار آن‌ها بازیگری است و هیچ ربطی به بوکس ندارد، ولی عاشق بوکس هستند. شجریان هر روز متفاوت‌تر می‌شود و طی این دو سال خیلی عجیب پیشرفت کرده و این‌که می‌گویم او ژن خوب دارد برای همین است. واقعاً همایون یک فرد باهوش و با پتانسیل بسیار بالاست. حالا دیگر با پیشرفتی که کرده من خیلی کم می‌توانم بعد از دو سال از نوع تمریناتش ایراد بگیرم.

 انگار شما علاقه زیادی به صدای همایون شجریان دارید، چون همیشه در سالن تمرین صدای آواز او پخش می‌شود.

بله صدای همایون را واقعاً دوست دارم؛ هم در باشگاه و هم در ماشین صدای او را گوش می‌دهم؛ صدای خوبی که از پدرش به ارث رسیده. با این همه پشتکار حالا می‌بینم که او به این اندازه موفق شده است. شاید دوست نداشته باشد که بگویم، اما کار خوب را باید گفت. همایون به بچه‌های بوکس لطف دارد. او حامی بوکسور‌هایی است که برای حضور در بوکس حرفه‌ای، مشکل مالی دارند تا به آرزویشان برسند. هزینه اعزام آن‌ها را همایون کامل می‌دهد.

 قرار است لیگ برتر بوکس دوباره راه‌اندازی شود، نظر شما چیست؟

از راه‌اندازی لیگ برتر بوکس می‌توانیم چند برداشت خوب داشته باشیم. اول؛ بوکسور‌ها از لحاظ مالی حمایت می‌شوند. دوم؛ از بین بوکسور‌های لیگی می‌توانیم استعدادیابی کنیم و سوم؛ بچه‌های تیم ملی با حضور در لیگ آماده می‌مانند تا هزینه برگزاری اردو‌های تیم ملی کم شود. این به سود فدراسیون بوکس است.

قرارداد ۱۵ میلیونی در شأن ملی‌پوشان است؟

من در بوکس ایران بزرگ شده‌ام. سختی‌های زیادی کشیده‌ام و شرایط همه بوکسور‌ها را درک می‌کنم. واقعاً این مبالغ در شأن بوکسور‌های ملی‌پوش نیست؛ آن‌ها باید بالاترین رقم قرارداد را بگیرند، اما در شرایط اقتصادی ملی‌پوشان هم باید تیم‌ها را درک کنند، به هر حال اوضاع اقتصادی خوب نیست و باید مسئولان تیم‌ها را درک کنند تا آن‌ها هم حاضر به تیمداری در لیگ باشند. با این روش هم چرخ لیگ برتر می‌چرخد و هم ملی‌پوشان از لحاظ مالی حمایت می‌شوند.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

شایعه ازدواج همایون شجریان و سحر دولتشاهی باعث هجوم کاربران ایرانی به صفحه این دو هنرمند شد!

اظهارات توهین آمیز کارگردان « قلاده های طلا » درباره محمدرضا شجریان / دولت یازدهم آویزان یک هنرمند سرطانی شده!

تینا آخوندتبار، بازیگر ایرانی برای حضور در مسابقات بوکس موهایش را تراشید! + فیلم