رومن پولانسکی پس از ۲ سال تاخیر، سرانجام جایزه چشم طلایی یک عمر دستاورد هنری هفتمین دوره جشنواره فیلم زوریخ را دریافت کرد.083bb9c2a33ea8a6c2ba38a7926f7154

رومن پولانسکی، کارگردان فیلم های سینمایی «شرح حال نویس» (The Ghost Writer)، «پیانسیت» (Pianist) و «شهر چینی» (China Town)، پس از ۲ سال تاخیرف سرانجام چشم طلایی یک عمر دستاورد هنری هفتمین دوره جشنواره فیلم زوریخ را دریافت کرد.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی هالیوود ریپورتر، مسئولان برگزارکننده جشنواره فیلم زوریخ پیش از این در سال ۲۰۰۹ میلادی برای اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری از رومن پولانسکی برای حضور در این جشنواره سوییسی دعوت کرده بودند، اما این کارگردان فرانسوی بدلیل حبس خانگی موفق به حضور در این جشنواره بین المللی نشده بود.

همچنین همزمان با اعطای جایزه یک عمر دستاورد هنری به پولانسکی، برخی از آثار این کارگردان برجسته نیز در جشنواره فیلم زوریخ به نمایش درآمدند.

آخرین اثر رومن پولانسکی «کشتار» (Carnage) نام دارد و برای نخستین بار در جهان در مراسم افتتاحیه شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد.

پولانسکی برای ساخت فیلم «پیانیست» در سال ۲۰۰۳ میلادی موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی و نخل طلای جشنواره فیلم کن شده است. همچنین این کارگردان صاحب نام برای ساخت فیلم سینمایی «شرح حال نویس» نیز در سال ۲۰۱۰ میلادی جایزه خرس نقره ای بهترین کارگردان جشنواره بین المللی فیلم برلین را به خود اختصاص داده است.

مسئولان جشنواره فیلم زوریخ پیش از این نیز اعلام کرده بودند که با اهدای جایزه «دستاورد هنری» (Career Achievement award) به الخاندرو گونزالز ایناریتو، از این فیلمساز صاحب نام مکزیکی نیز قدردانی می کنند.

این کارگردان برجسته مکزیکی که با ساخت فیلم های سینمایی «بابل» (Babel)، «بیوتیفول» (Biutiful) به ترتیب در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ میلادی نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شده ایست، تا به امروز کارگردانی آثار مطرح دیگری مانند «آمرس پرس» (Amores Perros) و «۲۱ گرم» را نیز برعهده داشته است.

همچنین مارل اسپوئری و ناج اشیلدکنچ؛ دبیران هفتمین دوره جشنواره فیلم زوریخ (Zurich Film Festival، پیش از این نیز اعلام کرده بودند که در تاریخ ۲۸ دسامبر (۶ مهر) پاییز سال جاری با اهدای جایزه «تندیس طلایی» (Golden Icon Awards) یک عمر دستاورد هنری به شان پن، از این بازیگر صاحب نام سینما قدردانی می کنند.

همزمین با مراسم اهدای جایزه به شان پن، برخی از آثار این بازیگر برجسته نیز نمایش داده می شود، به طوری که از مهمترین آن ها می توان به «ورود به وحشی» (Into the Wild) به نویسندگی و کارگردانی پن اشاره کرد.

شان پن که پیش از این برای بازی در فیلم سینمایی «رودحانه مشکوک» (Mystic River) و «میلک» (Milk) به ترتیب در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ میلادی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرده ایت، در آخرین پروژه سینمایی خود چند ماه قبل با فیلم سینمایی «درخت زندگی» (Tree of Life) به کارگردانی ترنس مالیک روی پرده سینماها رفته است.

هفتمین دوره جشنواره فیلم زوریخ از روی ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) تابستان سال جاری با نمایش فیلم سینمایی «شیوع» (Contagion) به کارگردانی استیون سودربرگ در شهر زوریخ کشور اروپایی سوییس آغاز مشده است و در تاریخ ۲ اکتبر (۱۰ مهر) پاییز سال جاری به پایان می رسد.

خبرگزاری سینمای ایران

به جمع هواداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید