2463943342

روز گذشته در اولین روز از جشنواره فیلم کن اختلاف نظر دو نفر از اعضای هیات داوران درباره جایگاه نتفلیکس در جشنواره فیلم کن باعث شد این بحث یک بار دیگر مطرح شود.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر، تاثیر نتفلیکس روی سینما و جایگاه این تولیدکننده مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی یکی از موضوع‌هایی است که توجه بسیاری در صنعت سینما را به خود جلب کرده است.

در جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۷، برای اولین بار دو فیلم که توسط نتفلیکس ساخته شده‌اند در بخش مسابقه حضور پیدا کرده‌اند اما برگزارکننده‌های جشنواره کن اعلام کرده‌اند که از سال آینده فقط فیلم‌هایی که در سینماهای فرانسه به نمایش درمی‌آیند اجازه حضور در بخش مسابقه را پیدا خواهند کرد.

پدرو آلمودوار کارگردان نامدار اسپانیایی که یکی از اعضای هیات داوران جشنواره امسال است، شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی هیات داوران از این تصمیم استقبال کرد. این فیلمساز ۶۷ ساله گفت که به نظر او فیلم‌های سینمایی باید همیشه روی پرده‌های بزرگ سالن‌های سینما دیده شوند.

فیلم‌های «اوکجا» به کارگردانی بونگ جون-هو، فیلم‌ساز اهل کره جنوبی و «داستان‌های مایروویتز» ساخته نوآ بامباک، فیلمساز آمریکایی، دو فیلم محصول شرکت نتفلیکس‌ هستند که در بخش مسابقه جشنواره کن حضور دارند.

پدرو آلمودوار که تا به حال پنج بار نامزد دریافت جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن شده، در ادامه صحبت‌های خود اعلام کرد که مخالفت او با حضور چنین فیلم‌هایی در بخش مسابقه به معنی مخالفت او با رسانه‌های سیال نیست. هر چند وی افزود: اما تا زمانی که زنده هستم، مبارزه می‌کنم تا نسل جدید به موضوعی که از آن آگاه نیست، پی ببرند: تاثیر پرده بزرگ روی بیینده.

صحبت‌های از پیش نوشته‌شده آقای آلمودوار با تشویق حاضران در کنفرانس مطبوعاتی همراه بود.

اما، همه اعضای هیات داوران با این کارگردان اسپانیایی هم‌عقیده نبودند. ویل اسمیت، بازیگر نامدار هالیوود که فعالیت‌های مشترک زیادی با نتفلیکس دارد، در پاسخ به صحبت‌های آلمودوار از جایگاه نتفلیکس دفاع کرد.

اسمیت گفت که برای بچه‌های او که هم هفته‌ای دو بار به سینما می‌روند و هم تماشاگر فیلم‌های نتفلیکس هستند، حضور این رسانه دیجیتال باعث شده که آن‌ها با فیلم‌هایی جدیدی آشنا شوند. او در ادامه گفت تجربه رفتن به سینما برای فیلم دیدن، شباهت کمی با فیلم دیدن روی نتفلیکس دارد.

وی افزود: در خانه ما، نتفلیکس فقط منفعت ساز بوده است. بچه‌های من فیلم‌هایی دیده‌اند که در غیر این صورت نمی‌دیدند. نتفلیکس درک آن‌ها را از سینمای جهان افزایش داده است.