نمایش مشهور و جنجالی « کلفت ها » اثری است که در نیم قرن گذشته بارها در کشورهای مختلف به روی صحنه رفته است. در آخرین مورد، « کلفت ها » قرار است اینبار توسط مهرداد هنرمند از تاریخ 24 الی 30 بهمن 1394 در ایران به روی صحنه برده شود. در این گزارش ویژه بطور کامل به پرونده « کلفت ها » پرداخته ایم که امیدواریم مورد پسند شما قرار بگیرد.

photo 2016 01 30 2333 30 24

خلاصه داستان :

کلیر و سولانژ دو کلفتی هستند که زندگی دو گانه ای دارند. آنها در حضور بانوی منزل کلفت هایی مطیع و فرمانبردار هستند اما در غیاب بانو، یکی از آنان تظاهر می کند که بانوست تا از این طریق خشم و انزجاری که همواره فرو خورده اند را بیرون بریزند. اما پس از اینکه خبر می رسد معشوق بانو از زندان آزاد شده، این دو تصمیم خطرناکی می گیرند که...

03GENET1 mast123

نویسنده نمایشنامه کیست ؟

ژان ژنه که یکی از بزرگترین نویسندگان نیمه دوم قرن بیستم می باشد. ژنه دوران کودکی و نوجوانی بسیار تلخی داشت که اغلب با دزدی و بزهکاری و زندان گذشت. با اینحال ارزش قلم او به حدی بود که توانست در سالهای جوانی و میانسالی توجه افراد بزرگی همچون ژان پل سارتر را به خود جلب نماید. زندگی سخت ژنه باعث شده بود تا داستان ها و نمایشنامه هایی که می نویسد مملوء از تضاد درونی انسانها باشد و در « کلفت ها » نیز این تضاد مشهود است. ژنه که فعالیت های سیاسی پررنگی هم داشت، در نهایت در سال 1986 در سن 75 سالگی درگذشت.

14075971190033

« کلفت ها » در چه کشورهایی به روی صحنه رفته است ؟

نمایش « کلفت ها » به دفعات در کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا و بریتانیا بر روی صحنه رفته است. در اینجا به دو اجرای مهمی که از « کلفت ها » بر روی صحنه رفته اشاره می کنم :

اجرای سال 1973 در سالن تئاتر گرینویچ که بازیگران مشهوری در آن حضور داشتند. در این اجرا، ویوین مرچنت در نقش خانم، گلندا جکسون در نقش سولانژ و سوزانا بورک در نقش کلر به ایفای نقش پرداختند.

اما دومین اجرا شاید برای هنردوستان جوان، جالب تر به نظر برسد. این اجرا در سال 2013 به کارگردانی بندیکت اندروز به روی صحنه رفت و در آن دو ستاره سینما یعنی کیت بلانشت به نقش کلیر و ایزابل هوپرت در نقش سولانژ در آن حضور داشتند و بازیگر نقش خانم نیز الیزابت دبیکی بود که امسال با فیلم موفق « مردی از آنکل » در سینما حضور داشت. این اجرای موفق سبب شد تا اجرای نیویورک این نمایش هم به روی صحنه برود.

IMG 1149

آیا « کلفت ها » پیش از این در ایران هم به روی صحنه رفته است ؟

نمایش « کلفت ها » در ایران نیز اجراهای مختلفی را تجربه کرده است که در این بین اجرای دکتر علی رفیعی بیش از دیگران شناخته می شود؛ اجرایی که چندان هم موفق نبود و انتقاداتی نسبت به کیفیت آن مطرح بود. اجرای دیگری هم در سال 1381 به کارگردانی محمد عاقبتی روی صحنه رفت.اجرای اپرایی هم از این نمایشنامه به شیوه اپیک به کارگردانی دانیال نمازی به روی صحنه رفته است.

IMG 1169

جدیدترین اجرای « کلفت ها » توسط چه گروهی ساخته شده ؟

پس از مدتها قرار هست نمایش « کلفت ها » اینبار توسط گروه تئاتر « افرا » به روی صحنه برود. گروهی که امسال نمایش موفق و تحسین شده « ادامه مطلب » را بر روی صحنه داشت و توانست نظر مساعد مخاطبین و اهالی جامعه تئاتر را به خود جلب نماید.

photo 2016 01 31 0184

 کارگردان نمایش « کلفت ها » چه کسی است ؟

مهرداد هنرمند که فارغ التحصیل دانشگاه هنر تهران می باشد و هم اکنون به عنوان مدرس در دانشگاه فعالیت می کند. هنرمند در سالهای گذشته نمایش های موفقی از جمله « کابوس های دنباله دار » و « مثل یه گوله برف کوچیک » را کارگردانی کرده. نمایش چالش برانگیز « کلفت ها » می تواند یکی از سخت ترین تجربه های کارگردانی مهرداد هنرمند باشد.

5fb5d500 e134432060x1236 

بازیگران « کلفت ها » چه کسانی هستند ؟

شکوفه داوودی : تسلط به بازیگری و صدای بم شکوفه داوودی و خشونتی که در صدایش وجود دارد، می تواند برگ برنده خانم داوودی در اجرای شخصیت سوناژ باشد. شخصیتی که اجرای صحیح آن می تواند یکی از مهمترین نقش آفرینی های بازیگری شکوفه داوودی تا به امروز باشد.

سپینود دلبر حساس : بازیگر خوش صدای تئاتر کشور که ایفاگر نقش کلیر در این نمایش خواهد بود. خانم حساس با صدایی رسا و توانایی بازیگری ستایش برانگیز، انتخاب مناسبی برای نقش کلیر به شمار می رود.

روشنک شعبانی : شاید سخت ترین کار را در میان بازیگران « کلفت ها » ، روشنک شعبانی برعهده داشته باشد چراکه قرار هست در اولین نقش آفرینی حرفه ایش بر روی صحنه تئاتر، در نقش خانم به روی صحنه برود. شخصیتی که می بایست در لحظه، حس استیصال ، غرور و تکبر را منتقل نماید و چنانچه روشنک شعبانی بتواند از پس اجرای آن برآید، با یک جهش بزرگ در آغاز دوران بازیگری اش مواجه خواهد بود.

photo 2016 01 30 23 30 21

چرا باید « کلفت ها » را دید؟

آثار ژان ژنه به دلیل ماهیت اعتراضی و خشونت های کلامی، همواره از دسته آثار جنجالی تاریخ ادبیات نمایشی بوده اند. باید دید که مهرداد هنرمند چگونه توانسته این خشونت کلامی و شخصیت های پرتضاد را با تمام درگیری های درونی شان به تصویر بکشد. همچنین این نکته نیز مطرح می باشد که « کلفت ها » در ایران هرگز اجرای کاملا موفقی را به روی صحنه ندیده. پس با توجه به سابقه مهرداد هنرمند،. تماشای « کلفت ها » می تواند هیجان انگیزترین انتخاب برای علاقه مندان به سینما و تئاتر باشد.

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید