موسیقی یکی از اجزای اصلی فیلم به شمار می رود که بدون آن ، به نظر می رسد که سینما یکی از اجزای پازل خود را از دست داده است!

در دوران صامت سینما زمانی که آثار بدون دیالوگ بر پرده سینماها ظاهر می شدند، این موسیقی بود که وظیفه برقراری تعامل میان تماشاگران و فیلم مورد نظر را برعهده داشت و البته با ناطق شدن سینما ، کوچکترین خدشه ای به تاثیرگذاری آن در سینما وارد نیامد و تا به امروز کماکان موسیقی متن یکی از اصلی ترین و ارزشمندترین بخش هر فیلم محسوب می شود که طرفداران متعصب خود را دارد.

به همین جهت اینبار قصد داریم تا در سایت مووی مگ به بهترین های موسیقی فیلم های تاریخ سینما بپردازیم و متاسفانه تعداد موسیقی های جذاب فیلم به حدی بالاست که امکان قرارگیری همه آنها در لیست ما وجود ندارد. به همین جهت تلاش زیادی صورت گرفته تا بهترین ها ( با در نظر گرفتن فاکتور شهرت و ارزش ) در این لیست قرار داشته باشند.

ذکر این نکته ضروری هست که آثار قرار گرفته در این لیست به موسیقی متن فیلمها اشاره دارد و آثار موزیکال سینما که " آوازخوانی " ضمیمه آنهاست، در این لیست قرار نگرفته اند.

 

 terminator 2  21be2 back 1245

19- نابودگر (The Terminator ) : فارغ از اکشن جذاب و تماشایی سری فیلمهای « نابودگر » ، این مجموعه حاوی یک تم موسیقی زیبا هم بود که که تبدیل به بِرند درست و حسابی برای این مجموعه از فیلمها شد. موسیقی الکترونیکی که ساخته براد فیدل است و می توان از آن به عنوان یکی از به یاد ماندنی ترین قطعات موسیقی در سینما یاد کرد. این موسیقی در سالهای بعد نیز کم و بیش در برنامه های تلویزیونی شنیده شد اما بخاطر اینکه اصولا فقط به قامت « نابودگر » می آمد، از برنامه های تلویزیونی جمع شد.

دریافت موسیقی فیلم « نابودگر »

 

titanicl2eo231313

18- تایتانیک (Titanic ): احتمالاً خود جیمز هورنر هم نمی توانست تصورش را کند که با ساخت موسیقی فیلم « تایتانیک » ، موسیقی را تحویل سینما داده که از آن درسالهای بعد در هزار و یک موقعیت رمانتیک استفاده خواهد شد! موسیقی متن مشهور فیلم « تایتانیک » در سال 1997 برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی شد و همچنین در سالهای بعد در فیلمهای مختلف، کلیپ های رمانتیک، کلیپ های خانگی و... از آن در جهت رمانتیک شدن هرچه بیشتر صحنه بهره گرفته شد. موسیقی « تایتانیک » قطعه ای نیست که نیاز به توضیح بیشتری در موردش باشد!

دریافت موسیقی فیلم « تایتانیک »

 

Mad515t

17- به خاطر یک مشت دلار (For a Few Dollars More ) : ترکیب سرجیو لئونه ، کلینت ایستوود و انیو موریکونه در فیلم « به خاطر یک مشت دلار » سرانجام خوبی داشت و باعث جهش در دوران کاری هر سه نفر شد. سرجیو لئونه که به واسطه ساخت آثار وسترن به شهرت فراوان رسید، کلینت ایستوود که با اثار سرجیو لئونه تبدیل به کلینت ایستوود شد و البته انیو موریکونه که با ساخت موسیقی این آثار وسترن، تبدیل به موریکونه افسانه ای شد.

موسیقی فیلم « به خاطر یک مشت دلار » ساخته انیو موریکونه قطعاً بهترین اثر در ارتباط با دنیای وسترن بوده و هست. این موسیقی به شدت حال و هوای غرب وحشی و دوران هفت تیر کشی را تداعی میکند. اگرچه در سالهای بعد اثار متعددی در ژانر وسترن ساخته شدند که با اضافه کردن چاشنی " سوت " به موسیقی سعی در پیروی از فرمول موفق موسیقی انیو موریکونه داشتند، اما هرگز هیچ موسیقیدانی حتی نتوانست به شاهکار موریکونه در « بخاطر یک مشت دلار » نزدیک شود.

دریافت موسیقی فیلم « بخاطر یک مشت دلار »

 

5401479

16 – ماجرای توماس کراون (The Thomas Crown Affair ) : میشل لگراند ، موسیقیدان بزرگ فرانسوی سازنده یکی از زیباترین قطعات موسیقی فیلم تاریخ سینما به نام « آسیاب‌های فکر تو» برای فیلم « ماجرای توماس کراون » بود. موسیقی که پیوستگی اش در نواخت حیرت انگیز است و ریزترین جزئیات گام در آن به خوبی رعایت شده است. « آسیاب های فکر تو » حقیقتاً ذهن را آسیاب میکند!

دریافت موسیقی فیلم « ماجرای توماس کراون »

 

The-Life-of-David-Gale  53

15 – زندگی دیوید گیل (The Life of David Gale ) : فیلم « زندگی دیوید گیل » با بازی کوین اسپیبی و کیت وینسلت، یک اثر انتقادی نسبت در ارتباط با حکم اعدام در ایالات متحده بود که با یک تراژدی کامل به پایان می رسید. اگرچه منتقدان سینما چندان از لحن فیلم و فرم روایت « زندگی دیوید گیل » لذت نبردند اما در عوض فعالین حقوق بشر و... از این فیلم استقبال چشمگیری بعمل آوردند. اما نکته ای که درباره فیلم « زندگی دیوید گیل » صادق بود و هیچکس هم منکر فوق العاده بودن آن نشد، موسیقی متن زیبای آلکس و جیک پارکر بود که مخصوصا در لحظه پایانی فیلم به شدت تاثیرگذار بود. این موسیقی فوق العاده در سالهای بعد اغلب در آنونس های فیلم بکار گرفته شد و در آخرین مورد هم در سال 2011 در آنونس بین المللی فیلم صامت « آرتیست » مورد استفاده قرار گرفته بود.

دریافت موسیقی فیلم « زندگی دیوید گیل »

 

braveheart 245170s2

14 : شجاع دل (Braveheart ) : جیمز هورنر در ساخت موسیقی فیلم « شجاع دل » ثابت کرد که آهنگساز بسیار باهوش و مسلطی است. هورنر تم اصلی فیلم « شجاع دل » را نه به صورت حماسی ، بلکه با استفاده از ساز بادی معروف اسکاتلندی تهیه کرد که با توجه به موضوع اصلی فیلم که درباره ویلیام والاس اسکاتلندی بود، بسیار هوشمندانه و البته دلنشین از آب درآمده بود. موسیقی « شجاع دل » در سال 1995 کاندید اسکار بهترین موسیقی متن شده بود.

دریافت موسیقی فیلم « شجاع دل »

 

3434258rl

13 – راکی ( Rocky ): موسیقی متن اصلی سری فیلمهای « راکی » ساخته بیلی کانتی هست مشهور است که یکی از محترم ترین موسیقیدانان هالیوود به شمار می رود. این قطعه به یاد ماندنی مخصوصاً با آن سکانس ماندگاری که سیلوستر استالونه شروع به بالا پائین پریدن در خیابان میکند(!) در تاریخ سینمای هالیوود جاودانه شده است و البته هنوز هم گاهاً در سینما می بینیم که از این موسیقی در موقعیتی که معمولاً فردی در حال تمرین کردن هست استفاده می شود. موسیقی فیلم « راکی » در سال 1976 نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود.

نکته : خیلی سخت هست که از قطعه « چشم ببر » در « راکی 3 » در این شماره اسم نبرم اما چاره چیست؟! گفته اند که موسیقی متن باشد!

دریافت موسیقی فیلم « راکی »

 

amel22e pu

12- سرگذشت شگفت انگیز امیلی پولاین (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain ) : یکی از سخت ترین کارهایی که هنگام تنظیم کردن این لیست داشتم این بود که بخواهم تنها یکی از قطعات زیبای فیلم « سرگذشت شگفت انگیز امیلی پولاین » را در این لیست قرار دهم! موسیقی فیلم « سرگذشت... » ساخته یان تیرسن فرانسوی است و قطعا به دلیل فرانسوی بودن این فیلم، اعضای آکادمی اسکار از نامزد کردن او در رشته بهترین موسیقی متن پرهیز کردند. موسیقی تیرسن رویایی هست، حال و هوایی فرانسوی دارد و بی برو و برگرد یکی از شنیدنی ترین موسیقی فیلمهای تاریخ سینماست. از این موسیقی متن در حال حاضر در برنامه های مختلف تلویزیونی بسیار استفاده می شود و در صدا و سیمای خودمان هم تا دلتان بخواهد می توانید رد پای موسیقی یان تیرسن را پیدا کنید!

خوشبختانه محمد علیزاده عزیز پیش از این تمام موسیقی های این فیلم را در سایت مووی مگ قرار داده است و شما می توانید با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه مورد نظر رفته و تمامی این موسیقی ها را دریافت نمائید. فراموش نکنید که باید همه را دریافت کنید!

دریافت موسیقی فیلم « سرگذشت شگفت انگیز امیلی پولاین »

 

bond122

11 – جیمزباند ( James Bond ) : یکی از معروف ترین موسیقی فیلمهای کل تاریخ سینما، تم موسیقی اصلی سری فیلمهای « جیمزباند » است. موسیقی که ابتدا مانتی نورمن آن را برای فیلم « دکتر نو » ساخته بود اما بعدها جان بری جای او را گرفت و براساس موسیقی که نورمن ساخته بود، تم معروف سری فیلمهای « جیمزباند » را خلق کرد. جان بری اگرچه موسیقدان مشهوری بود اما همواره نامش با فیلم « جیمزباند » پیوند خورد و سرانجام هم در سال 2011 چشم از جهان فرو بست. احتیاجی هست که در مورد موسیقی معروف فیلم « جیمزباند » توضیح بیشتری داده شود؟!

دریافت موسیقی فیلم « جیمزباند »

 

قسمت سوم بزودی...

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!