صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر ( Hansel & Gretel: Witch Hunters )

نقد و بررسی فیلم هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر ( Hansel & Gretel: Witch Hunters )

1
« هانسل و گرتل » از سری داستانهای کودکانه ای است که می توان گفت هر کودکی در جامعه غرب حداقل یکبار آن را شنیده است. این داستان در کشور خودمان هم شهرت قابل توجهی دارد و بارها شاهد پخش انیمیشن های مختلفی با موضوع « هانسل و گرتل » بوده ایم. نکته قابل توجه این داستان که برادران گریم آن را به جهانیان عرضه کرده اند (کسی به درستی نمی داند ریشه این داستان به کجا ارتباط دارد و چه کسی اولین بار آن را نوشته، اما بطور گسترده و شناخته شده، اولین بار برادران گریم بودند که این داستان را به شهرت و اعتبار رساندند ) این است که بارِ آموزشی فراوانی برای کودکان دارد و هنوز هم در بسیاری از کشورهای اروپایی از این داستان کلاسیک و زیبا برای آموزش فرزندانشان استفاده می کنند.
 
اما در هالیوود این قضیه تا حدود زیادی متفاوت است. چند سالی است که در هالیوود شاهد ساخت فیلمهایی براساس داستانهای کلاسیک یا شخصیت های واقعی تاریخی در موقعیت های عجیب و بی ربط هستیم؛ شاید قرارگیری آبراهام لینکلن در نقش شکارچی خون آشام، مشهورترین این اتفاقات باشد که هنوز کسی به درستی نمی داند چه چیزی به ذهن نویسنده خلاق آن فیلم رسید که آبراهام لینکلن را به جنگ خون آشامها فرستاده بود! در ادامه این روند نگران کننده که چند سالی است هالیوود به آن رو آورده، اینبار شاهد هستیم که دانته هارپر و تامی ویرکولا ، داستان معروف « هانسل و گرتل » را بصورت یک اکشن کاملا مضحک به اقتباس درآورده اند که از هر منظر که به آن بنگرید، یک اثر ضعیف و بی ارزش است.
 
هانسل ( جرمی رینر ) و گرتل ( جما آرترتون ) خواهر و برداری هستند که پس از اتفاقات خانه شکلاتی در دوران کودکی شان ، حالا بزرگ و بالغ شده اند اما به مسیری قدم نهاده اند که چندان ارتباطی با شخصیت دوران کودکی شان ندارد! این خواهر و برادر تصمیم گرفته اند تا به شکار جادوگران خبیث و بد ذات بروند تا شر آنها را برای همیشه از این دنیا کم کنند و جهان را به مکان آرام تر و منظم تری برای مردم تبدیل کنند. این دو در مسیر ” جادوگرکشی ” که کسب و کارشان است، به یک روستا فراخوانده می شوند تا مسئله ناپدید شدن کودکان در این منقطه را بررسی کنند9. اما ورود این خواهر و برادر به روستا با اتفاقات عجیبی همراه است.
 
همانطور که در خلاصه داستان مشاهده کردید، در این فیلم هانسل و گرتل بالغ شده اند و به شغل شرافتمندانه ” جادوگرکشی ” مبادرت ورزیده اند. قبل از اینکه به بخش اکشنِ بپردازم باید بگویم که طرح داستانی « شکارچیان جادوگر » یک روند کاملاً احمقانه را دنبال می کند که در لحظات زیادی بطور مستقیم به شعور مخاطبش توهین می کند. دو نویسنده این فیلم ( که یکی از آنها کارگردان فیلم هم هست ) در ذهن خودشان یک داستان ” ون هلسینگی ” را تصور می کردند که در قرون گذشته اتفاق بیفتد. اما همانطور که می دانید در هالیوود اگر فیلم اکشنی در قرون گذشته رخ بدهد ، حتما می بایستی یا پای خون آشام به میان بیاید یا جادوگران. تا اینجا باز هم می توان به ایده هارپر و ویرکولا احترام گذاشت و آنها را همسو با جریان ” سینمای اکشن قرون گذشته ای ” که مواد لازم برای تهیه آن چند تایی خون آشام و جادوگر است، دانست. اما زمانی که پای یک داستان ادبی کودکانه و بسیار محترم به نام « هانسل و گرتل » به میان می آید که قرار هست قهرمانان داستان جادوگری سازندگان باشند، نمی توان در مقابل آن سکوت کرد و گفت که باید تنها از اکشن لذت برد.
 
هانسل و گرتل در « شکارچیان جادوگر » از دنیای کودکی شان پا به دنیای جادوگران گذاشته اند و رسما شباهت انکار ناپذیری به یک چاپر آمریکایی پیدا کرده اند! دیگر خبری از احساسات زیبای این دو و حس همکاری با چاشنی بی تجربگی به چشم نمی خورد، ما در اینجا شاهد خواهر و برادری هستیم که کاملاً مطمئن از خود هستند و کلی هم بذله گو و گردن کلفتی به خرج می دهند. گرتل به آدمهایی که از آنها خوشش نمی آید، سر می کوبد و هانسل هم که نسخه جدید ون هلسینگ را به نوعی دیگر به تصویر کشیده است. حضور هانسل و گرتل در یک اثر کاملاً اکشن ، احمقانه و عجیب ترین تصمیمی بود که می شد برای ساخت یک فیلم گرفت و حالا با تماشای فیلم می توان به راحتی پی به این قضیه برد و از آن رنج کشید. حال تماشاگر می بایستی با این کرکترهای ناشناخته و بی هویت، به تماشای داستانی بنشیند که کمترین ارزش ممکن را دارد و هیچ خبری هم از جذابیت و تعلیق و غیره در آن مشاهده نمی شود. « شکارچیان جادوگران » داستانی تکراری را با حال و هوایی تکراری تر روایت کرده که حتی با 30 دقیقه تماشای آن می توانید پایان آن را 10حدس بزنید و اگر کمی با تجربه تر باشید حتی می توانید دیالوگ های احتمالی فیلم را حدس هم بزنید!
 
در بخش اکشن هم « هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر » حرف تازه ای برای گفتن ندارد. سالها از ساخته شدن « ون هلسینگ » ( که شباهت زیادی به حال و هوای این فیلم داشت ) گذشته است اما « شکارچیان جادوگر » نه تنها نمی تواند در بخش اکشن از آن سبقت بگیرد، بلکه در چندین مورد حتی ضعیف تر و بی برنامه تر هم عمل کرده است. « شکارچیان جادوگر » در بخش جلوه های ویژه مبتدی و خسته کننده است و به راحتی می توان پرده سبز را در پس زمینه فیلم مشاهده کرد. همچنین خون و خشونت زیادی هم در فیلم بکار رفته که مناسب چنین داستانی نیست. نکته ای که همواره در فیلمهای ” جادوگر محور ” شاهدش بوده و هستیم این است که تاکید زیادی بر وجه خشونت آمیز فیلم صورت نمی گیرد اما در « شکارچیان روح » ، جادوگران به وسیله جادوهایشان هر بلایی ( از پاره کردن دل و روده تا شلیک گلوله به جمجمه و خودکشی و… ) که خواسته اند سر شخصیت های بی ارزش داستان آورده اند و می توان گفت از حیث خشونت ، « شکارچیان روح » در رتبه ممتازی نسبت به هم قطارانش قرار میگیرد. در مورد بخش سه بعدی فیلم هم باید اعلام کنم که طراوت لازم را ندارد و اصلا معلوم نیست به چه دلیل اعلام شده که « شکارچیان جادوگران » قرار است بصورت سه بعدی اکران شود!
 
جرمی رینر و جما آرترتون ، دو بازیگر توانایی هستند که پیش از این ارزشهای خودشان را نشان داده اند. رینر اینروزها یکی از محبوب ترین بازیگران هالیوود است که نشان داده چه در آثار اکشن و چه در درام خوش می درخشد، اما حضور در نقش هانسل، دستاورد مفیدی برای او به حساب نمی آید. رینر در لحظاتی از فیلم شبیه به شخصیت ” هاوکی ” در فیلم « انتقام جویان » می شود و ل13حظاتی بعد با اسلحه عجیب و غریبش ( این اسلحه شباهت انکار ناپذیری به اسلحه مورد استفاده قرار گرفته در فیلم « لوپر / Looper » دارد ) شروع به تیراندازی با کمترین میزان خطا به دشمانش می کند. شخصیت جرمی رینر همین است و بیشتر از این هم نمی تواند از هانسلِ جادوگرکش انتظار داشت!
 
جما آرترتون در مقایسه با جرمی رینر از وضعیت بغرنج تری برخوردار است. عادت کرده ایم که شخصیت های زن هالیوودی را در فیلمهای اکشن ، قلدر و خوش زبان مشاهده کنیم ، اما آیا این مسئله در مورد گرتل هم صادق است؟ آرترتون در « شکارچیان روح » ایفاگر نقش زنی قدرتمند و دقیق است که با هیچکس تعارف ندارد و خیلی هم قلدری میکند. اول از همه باید گفت که جما آرترتون ظریف تر از آن است که برای این نقش مناسب باشد و نکته بدتر این است که وی خودش هم توانایی خارج شدن از فرم ظریف و زیبا را ندارد، به همین جهت ما شاهد دختری زیبا هستیم که با سر به صورت ملت می کوبد و این در صورتی هست که شاید ظریف تر از او و فرم رفتارش در آن حوالی مشاهده نشود!
 
در مجموع « هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر » را باید یکی از بدترین اقتباس های سال 2013 معرفی کنم که علاوه بر اکشن یکنواخت و خسته کننده اش، داستان به شدت احمقانه ای هم در خود پرورش داده که حتی تحمل یکبار دیدنش هم گاوِ نر می خواهد و مرد کهن .
 11                                     Photo Gallery                                            trailer icon
منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

14

 
هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر

Hansel & Gretel: Witch Hunters

کارگردان : Tommy Wirkola

نویسنده : Tommy Wirkola، Dante Harper

بازیگران :

Jeremy Renner…Hansel

Gemma Arterton…Gretel

Famke Janssen…Muriel

Pihla Viitala…Mina

و…

ژانر : ترسناک

رده سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 88 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها