زمانی که نام خدایان یونان به زبان می آید همگی ما به یاد انواع و اقسام آنها نظیر خدای رعد و برق و خدای جنگ و... می افتیم. این خدایان که هرکدام 1در کتابهای اساطیری یونان نقش منحصر به فردی داشتند ( البته منهای زئوس که بی همتاست! ) و می بایستی جایی از جهان را سر و سامان می دادند!، سالهاست که جای خود را در دل نوجوانان باز کرده اند و در حال حاضر هم طرفداران بسیاری در دنیا برای خود دست و پا کرده اند. این سوژه ی جذاب در هنر هفتم نیز سالهاست که دستمایه ساخت انواع فیلمهای تلویزیونی و سینمایی شده و تقریباً هر سال ما شاهد اکران فیلمی با محوریت " اساطیر یونان " هستیم. « Immortals » جدیدترین ساخته هالیوود در ارتباط با اساطیر یونان است که مطابق معمول ضعف های فراوانی دارد. اولین مشکل جدی « Immortals » فیلمنامه ناپخته اش است.

جنگی دیرینه که بین خدایان و تایتان ها برقرار است ، در نهایت با با شکست تایتان ها و پیروزی خدایان بر این ظالمان عالم به پایان می رسد. اکنون خدایان تصمیم دارند تا تمام نشانه های شر این تایتان ها را از بین ببرند تا جهان در صلح و ثبات به کار خود ادامه دهد اما با ورود یک شیطان دیگر به نام پادشاه هایپریون ( میکی رورک )، بار دیگر جهان رنگی تاریک به خود می بیند. هایپریون با خود عهد بسته که کمر به نابودی نسل بشریت ببنند و در این راه ارتشی از بدترین موجودات عالم را هم گردآوری کرده تا او را در این راه یاری کنند. البته هایپریون برای نابودی نسل بشر، احتیاج به کمانی دارد که به دست خدای جنگ یعنی آرِس ساخته شده. این سلاح همچنین به وی اجازه می دهد تا تایتان های به اسارت درآمده را آزاد کند و البته از اُلمپیان نیز به دلیل اینکه آنها را آواره کرده انتقام بگیرد!. متاسفانه طبق قوانین اساطیری خدایان نمی توانند به هیچوجه در جنگ انسانها شرکت کنند و به همین دلیل می بایستی نظاره گر نابودی بشر به دستان هایپریون ظالم باشند. اما همیشه یک 2دلاور در بین بشریت یافت می شود تا دنیا را از شر پلیدی نجات دهد و اینبار نوبت فردی به نام تیسوس ( هنری کاویل ) است که اینکار را انجام دهد. تیسوس به وسیله زئوس کبیر برگزیده شده و قرار است به کمک پیشگوئی ایی به نام فیدرا ( فریدا پینتو ) و یک دزد! به نام استاورس ( استفان دورف ) دنیا و خدایان را از شر هاپریون نجات دهد و...

من شخصاً برای داستانهای اساطیری یونان احترام خاصی قائلم و معمولاً هم سعی می کنم حداقلِ اطلاعات را در ارتباط با خدایان و قانون های عجیب و غریبشان داشته باشم. اما باید بگویم که تمام دانسته هایم در ارتباط با خدایان یونان در هنگام مشاهده « Immortals » از بین رفت!. متاسفانه فیلمنامه عجول « Immortals » که به نظر می رسد نویسندگان آن، کمترین اطلاعاتی از داستانهای اساطیر یونان داشته اند ، سبب می شود تا تعداد کثیری از تماشاگران این فیلم که مطمئناً در میان آنها طرفداران خدایان نیز به وفور یافت خواهد شد، با چهره ایی ناامید تنها نظاره گر دیالوگ هایی باشند که معمولاً در فیلمهای جنگی هالیوودی به کار می رود تا یک فیلم اساطیری!. اما حتی اگر دیالوگ های ساده و بی آلایش فیلم را نادیده بگیریم، باید به اطلاعات ناقص و در بعضی موارد، دروغ فیلم هم اشاره کنم که مطرح شدنش در جریان فیلم باعث تعجب بسیاری خواهد شد. به عنوان مثال در فیلم عنوان می شود که تیسوس از یک روستا برخواست تا ظلم و استبداد را ریشه کن کند، اما در کتب یونانی آورده اند که پدر تیسوس یعنی اژه، پادشاه آتِن بود و به این ترتیب تیسوس اصلاً یک روستا زاده نبوده است!. تعدادی از کسانی هم که آشنایی بیشتری با خدایان یونانی دارند، گفته اند که تعداد خدایان در اصل 12 بوده نه 6 . قصد ندارم در اینجا اشکالات تاریخ شناسی  « Immortals » را بصورت تک تک بیان کنم زیرا از حوصله شما خواننده عزیز خارج است، پس همینجا اظهار نظر3 درباره اشکالات تاریخ شناسی فیلمنامه را به اهل فن واگذار می کنم.

اما بیایید سری به اکشن فیلم بزنیم. اکشن فیلم خشن، پر از خونریزی و متاسفانه تکراری است. « Immortals » در مقایسه با دیگر ساخته های خشن اساطیری هالیوود ( حتی در مقایسه با « 300 » ) فیلمی به مراتب خشن تر  است. شما در هنگام مبارزات در این فیلم به راحتی می توانید انواع دست و پاهایی را مشاهده کنید که از بدن جدا شده و به آسمان ها پرتاب می شوند و سپس خون فواره می زند!. به نظرم به نمایش گذاشتن این نوع خشونت در فیلمی که ماهیتی اساطیری دارد ( در کل باید گفت که حتی در کتب اساطیری یونان هم خدایان به نوعی فانتزی بودند ) به هیچ عنوان قابل قبول نیست چراکه بسیاری از مخاطبین این فیلم را افراد زیر 16 سال که عاشق اساطیر یونان هستند تشکیل می دهند و با اینکار این افراد حتماً باید یک بزرگتر را همراه خود به تماشای فیلم بیاورند که اصلاً ایده مناسبی نیست. اکشن به کار رفته در فیلم هم چندان قابل توجه نیست. به جز زمانی که خودِ خدایان آستین ها را بالا زده و شخصاً وارد عمل می شوند، باقی زمان فیلم شبیه به مبارزات کونگ فویی است که بین خدایان و تایتان ها جریان دارد. متاسفانه صحنه های نبرد در این فیلم علی رغم اینکه رنگ و لعاب مناسبی دارند، اما به هیچوجه برای مخاطب تازگی ندارد و بعد از مدتی هم به شدت تکراری می شوند. شاید تنها دلیلی که باعث شود تا بتوانید مبارزات فیلم را تا به انتهای فیلم بدون مشکل ببینید این است که فیلم را به صورت 3 بعدی ببینید. در حالت 3 بعدی شما می توانید4 رنگ هایی به مراتب براق تر و مهم تر از همه اسلوموشن های نفس گیر را داشته باشید که حداقل تماشای اولیه آن می تواند شما را به وجد بیاورد.

« هنری کاویل » به عنوان نقش اصلی و به قول معروف، قهرمان داستان قابل قبول است. او بازیگر کمتر شناخته شده ایی است که به مرور خودش را به عنوان نقش اصلی در هالیوود اثبات کرد و نکته حائز اهمیت درباره او این است که وی بازیگر نقش « سوپرمن » در سری جدید این فیلم خواهد بود. اگرچه « کاویل » در لابلای اکشن این فیلم به نوعی گم شده است اما خوشبختانه در لحظات عاطفی فیلم ( تماشایش را به کسی توصیه نمی کنم! ) به اندازه کافی قابل قبول است. « میکی رورک » که پیش از این بارها در نقشهای منفی حضور داشته، در نقش هایپریوم به اندازه کافی خبیث است. صدای کلفت  « رورک » به همراه خنده های ریز و ترسناکی که دارد باعث می شود تا او بهترین بازیگر فیلم باشد. « لوک ایوانز » در این فیلم در نقش زئوس حضور دارد ولی به نظرم اُبهت لازمه را که همیشه در زئوس سراغ داشتم در او وجود ندارد. شاید لازم بود که برای ایفای نقش  زئوس بازیگری با چهره مهربان تر از « ایوانز » استفاده می شد.

در آخر باید بگویم که « Immortals » برخلاف انتظارم اصلاً تجربه هیجان انگیزی نبود. فیلم همانطور که قبل از اکران هم بارها اعلام شده بود، پر است از اشکالات تاریخی و ادبی که برای طرفداران این نوع سبک اصلاً قابل چشم پوشی نیست. فصل اکشن فیلم هم آن طراوات مورد انتظار را ندارد و شاید تنها، خشونت و بخش 3 بعدی جذابی که در فیلم وجود دارد بتواند بعضی از تماشاگران را از این فیلم راضی کند.2_and_half_star


منتقد : میثم کریمی5

کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

 

فنا ناپذیران : Immortals

کارگردان : Tarsem Singh

نویسنده : Charley Parlapanides ، Vlas Parlapanides

بازیگران :

Henry Cavill...Theseus

Mickey Rourke...King Hyperion

Luke Evans...Zeus

John Hurt...Old Man

و...............

ژانر : اکشن

درجه سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 110 دقیقه