اکران نوروزی

اکران نوروز چنان اهمیتی برای سازندگان فیلم‌ها و پخش کنندگان دارد و به قدری درباره فیلم‌های حاضر در اکران ابتدای سال حساسیت وجود دارد که شورای صنفی نمایش امسال هم فهرست فیلم‌های متقاضی را اعلام کرده است. پخش کنندگان 16 فیلم آمادگی خود را برای اکران نوروز 97 اعلام کرده‌اند.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، به گفته غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش پس از نهایی شدن آیین نامه اکران سال آینده، ترکیب فیلم‌های نوروزی از میان این ۱۶ فیلم انتخاب خواهد شد:

«خرگیوش» (مانی باغبانی)، «فیلشاه» (هادی محمدیان)، «ماه پیشونی ۲» (سید جواد هاشمی)، «لاتاری» (محمدحسین مهدویان)، «لونه زنبور» (برزو نیک نژاد)، «ما شما را دوست داریم خانم یایا» (عبدالرضا کاهانی)، «مصادره» (مهران احمدی)، «تگزاس» (مسعود اطیابی)، «به وقت شام» (ابراهیم حاتمی کیا)، «چهارراه استانبول» (مصطفی کیایی)، «خاله قورباغه» (مسعود کرامتی)، «فِراری» (علیرضا داودنژاد)، «خجالت نکش» (رضا مقصودی)، «بی‌حساب» (مصطفی احمدی)، «من دیوانه نیستم» (علیرضا امینی) و «جاده قدیم» (منیژه حکمت).

طبق پیش‌بینی کفه ترازو به سمت فیلم‌های کمدی سنگینی می‌کند و نیمی از این 16 فیلم رگه‌های طنز دارند. نکته دیگر حضور فیلم جدید کاهانی در این فهرست است، در حالی که او چند روز پیش خبر داده بود مجوز نمایش این فیلم صادر نشده و او بازی دریافت پروانه نمایش را به وزارت ارشاد باخته است!

از سوی دیگر «خوک» مانی حقیقی هم در این فهرست نیست. او هفته گذشته در نشست خبری جشنواره فیلم برلین اعلام کرد که فیلمش حدود یک ماه دیگر در ایران اکران خواهد شد. همچنین در این فهرست یک انیمیشن و دو فیلم ساخته شده برای کودکان دیده می‌شود.

به نظر می‌رسد به سنت یکی دو سال اخیر شورای صنفی نمایش سه فیلم کمدی را در اکران نوروز قرار دهد و سه فیلم دیگر جدی باشند. شانس «به وقت شام» و «لاتاری» بیش از سایر فیلم‌ها ارزیابی شده است.