2 1 2015921204457

کارشناسان هوا و فضا از فیلم سینمایی «مریخی» ساخته ریدلی اسکات انتقاد کرده‌اند.

به گزارش مووی مگ به نقل از فارس، فیلم سینمایی «مریخی» به کارگردانی ریدلی اسکات و بازی مت دیمون که هفته گذشته در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درآمد، اکنون به خاطر انتقاد کارشناسان هوا و فضا از جزئیات تصویر شده در این فیلم درباره مریخ و جو آن سوژه رسانه‌ها شده است.

این فیلم که براساس رمانی به همین نام نوشته «اندی وایر» ساخته شده است، داستان فضانوردی (با بازی مت دمون) است که به همراه عده‌ای به یک مأموریت فضایی به مریخ می‌رود و در آنجا براثر طوفانی شدید همه به غیر از او کشته می‌شوند و او که همه می‌پندارند او مرده است، تمام تلاش خود را می‌کند تا به زمین سیگنال بفرستد.

بنا به ادعای کارشناسان، در فیلم «مریخی» ، تعدادی از عجایب فضا به صورتی غلط و نادرست به تصویر کشیده شده‌اند.

یکی از انتقادهایی که به این فیلم شده است طرز راه رفتن «مت دمون» در مریخ است که به گفته کارشناسان به دلیل مسئله ضعیف بودن نیروی جاذبه ، راه رفتن «دمون» باید کاملا متفاوت از راه رفتن در زمین می‌بود که این مسئله رعایت نشده است. همچنین طوفان‌های شنی که شدیدی که در این فیلم تصویر شده به گفته کارشناسان به هیچ عنوان در واقعیت به این صورت نیست.

جان لاگسدون رییس مؤسسه سیاست‌های فضا در دانشگاه جورج واشنگتن، نیز ضمن تصدیق این انتقادها افزود: یک از اشکالات جدی این فیلم، طوفان‌های شدید شنی است که شخصیت‌ اصلی فیلم در مریخ درگیر آنها می‌شود. واقعیت این است که جو این سیاره سرخ رنگ به قدری نازک است که طوفان‌هایی که می‌وزد هر چه قدر هم شدید باشد، به صورت نسیمی آرام حس می‌شود.

وی عنوان کرد: مسئله مهم دیگر در رابطه با این فیلم این است که وجود تشعشات شدید در سیاره مریخ مورد توجه قرار نگرفته بود، این تشعشات به حدی است که شخص اول فیلم، آنچنان که در رمان «مریخی» نیز بیان شده است، باید زمانی که به خانه (زمین) بازمی‌گشت، یا باید خیلی مریض می‌شد و یکسال بعد نیز براثر ابتلا به بیماری سرطان می‌مرد.

البته در کنار این انتقاد‌ها «اسکات هودبارد»، استاد دانشگاه استنفورد و در دپارتمان ستاره شناسی بر این نکته تأکید کرد که رعایت نکات علمی در برخی صحنه‌های فیلم نیز فوق‌العاده بود، بالاخص صحنه‌هایی که «دمون» در چهارسالی که در مریخ تنها بود مجبور به تأمین غذای خود بود.

فیلم «مریخی» همچنین به خاطر انتخاب و نوع چینش بازیگران مورد تقدیر قرار گرفته است.

در این فیلم علاوه بر «مت دمون»، بازیگران دیگری چون «جسیکا چاستین»، «چیوتل ایجیوفور»، «کریستین ویگ»، «جف دنیلز»، «کیت مارا»، «دونالد گلوور» و «مایکل پنا» در آن ایفای نقش کرده‌اند.