2 1 2016130202836

قیمت متوسط یک بلیت سینما در بریتانیا از 4.87 پوند در سال 2006 به 7.17 پوند در سال 2015 رسید.

به گزارش مووی مگ به نقل از بانی فیلم، حتی با وجود نرخ تورم بسیار پایین در بریتانیا، قیمت بلیت‌های سینمای این کشور دارد همینطور بالاتر می‌رود و تنها در سال گذشته بیش از 7 درصد افزایش داشته است. با استناد به داده‌های منتشرشده توسط بنیاد فیلم برتیانیا، بهای متوسط بلیت سینما در بریتانیا از 4.87 پوند در سال 2006 به 7.17 پوند در سال 2015 رسید که نشان‌دهنده افزایشی 48.25 درصدی طی یک دهه است.

بهای حقیقی این مسئله برای مشتریان بالاتر از این است چون رقم متوسط آمار بلیت را با تقسیم کردن سودهای باکس‌آفیسی به تعداد بلیت‌های فروخته‌شده حساب می‌کنند. در نتیجه این آمار شامل قسمت‌های فروش ویژه از جمله یک بلیت بخر یکی مجانی ببر و تخفیف‌های روزانه هم می‌شود که آن را از رقم حقیقی دورتر می‌کند.

با این وجود، در آن بازه درآمد کل باکس‌آفیس بریتانیا به بالاترین میزان خود رسید در تاریخ رسید: 1.24 میلیارد پوند که نشانگر رشدی 63 درصدی از سال 2006 تا به حال است. علاوه بر این، پنج فیلم توانستند در سال 2015 بیش از 40 میلیون پوند بفروشند که نسبت به یک فیلم سال 2014، نشانگر افزایش خوبی است. برتری این فیلم‌های پرفروش باکس‌آفیسی به این معنی بود که فروش این پنج فیلم، 30 درصد از فروش کل باکس‌آفیس بریتانیا را تشکیل داد.

پردرآمدترین فیلم‌های باکس‌آفیس بریتانیا در سال 2015 «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می‌شود» با 114 میلیون پوند، «اسپکتر» با 94.7 میلیون پوند و «دنیای ژوراسیک» با 64.5 میلیون پوند فروش بودند. در سال 2014 هم «هابیت: نبرد پنج ارتش» پرفروش‌ترین فیلم بود و با 40.3 میلیون پوند در رتبه اول جای گرفت.

سهم بازار فیلم‌هایی که تحت حمایت استودیوهای آمریکایی بودند اما هنوز به عنوان یک فیلم تولید بریتانیا محسوب می‌شوند هم سال گذشته بیش از سه برابر شد و به 33.9 درصد کل فروش باکس‌آفیس رسید. بخشی از دلیل این امر، تخفیف‌های مالیاتی بود که سال گذشته به تصویب رسید و به کمپانی‌های بین‌المللی 25 درصد تخفیف مالیاتی پیشنهاد می‌کرد. اما حتی با وجود سقوط نسبی فیلم‌های مستقل، سهم آن‌ها در بازار بریتانیا در سال 2015 به 11 درصد رسید که سومین عملکرد خوب این فیلم‌ها در 15 سال اخیر بود. تعداد بلیت‌های فروخته‌شده هم به 171.9 میلیون بلیت افزایش یافت که بالاترین تعداد از سال 2012 تا به حال بود. با این حال با استناد به آماری که انجمن تبلیغ سینما فراهم کرده، بالاترین تعداد بلیت‌هایی که تا به حال در تاریخ بریتانیا فروخته شده مربوط به سال 1946 می‌شود. در آن سال، 1.6 میلیارد بلیت فروخته شد!

آماندا نویل مدیر عامل بنیاد فیلم بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «تماشاچیان به سمت سینماها هجوم آوردند و فروش کل باکس‌آفیس برای اولین بار از 1.2 میلیارد پوند بالاتر رفت. ارقام امروز نشان‌دهنده تداوم عصر طلایی فیلم بریتانیا هستند و کمک قابل توجه آن‌ها به اقتصاد بریتانیا را به نمایش می‌گذارند».

زیگی کاماسا رییس لاینزگیت بریتانیا به ایندپندنت گفت: «از یک طرف، خوب است که روی کیفیت سینما سرمایه‌گذاری شود، اما من نگران این هستم که قیمت‌ها دارند به حدی می‌رسند که ممکن است مشتریان را از رفتن به سینما منصرف کند. سینما دیگر ارزان‌ترین فرم سرگرمی نیست. خیلی دوست دارم ببینم قیمت‌های پویاتری به سینما معرفی شوند و برای مشتریان و فیلم‌های مختلف، قیمت‌های گسترده‌تری در نظر گرفته شود. مردم نباید برای تماشای فیلم‌هایی مثل «جنگ ستارگان» و «بازی‌های گرسنگی» همان پولی را پرداخت کنند که برای تماشای فیلم‌های مستقل می‌دهند».

فیل کلپ مدیر اجرایی انجمن نمایش‌دهندگان سینما هم اضافه کرد: «این گزارش نشان‌دهنده دورانی از رانشی در سینمای بریتانیاست که انتظار داریم امسال و فراتر از آن هم ادامه داشته باشد. این افزایش تعداد بلیت‌های فروخته‌شده و فروش باکس‌آفیس، محبوبیت بزرگ سینما رفتن در میان مردم را تایید می‌کند. افزایش بهای بلیت هم ثابت می‌کند تماشاچیان بیشتر از قبل حاضر هستند برای تجربه‌های خاص و پیشرفت‌هایی که صورت گرفته، مثل سینمای دیجیتال سه‌بعدی و صندلی‌های وی‌آی‌پی و حقایق اقتصادی سینمای مدرن، پول پرداخت کنند».