داستان فیلم :

دان ( جین کلی ) و لینا ( جینا هاگن ) دو ستاره سینما هستند که روابط عاطفی شان در پرده سینما طرفداران زیادی دارد. اما موقعیت خوب این 2 بازیگر با ورود سینمای ناطق دچار نوعی مشکل می شود چراکه لازمه پیشرفت در این نوع سینما، داشتن صدایی خوب و گیرا است. دان خوشبختانه صدای خوبی دارد و مشکلی از این بابت ندارد 2اما لینا دارای صدایی به شدت زیر است که باعث برهم خوردن توازن می شود! در ادامه بازیگری خوش صدا به نام کتی ( دبی رینلودز ) به پروژه وارد می شود و...

 

کارگردان :

استنلی دانن : او رقاصی را از سن 16 سالگی به همراه « جین کلی » در صحنه برادوی آغاز کرد. همکاری این دو در عالم سینما هم سالها ادامه داشت و منجر با ساخت فیلمهای بسیاری شد. اما بدون شک بهترین فیلم « استلی دانن » در کارنامه ی هنری اش  ، « آواز در باران » بود که امروزه به عنوان بهترین موزیکال تاریخ سینما هم شناخته می شود. « استنلی دانن » کماکان در قید حیات می باشد و هر از چند گاهی هم از او برای حضور در جشنواره های مختلف سینمایی دعوت بعمل می آورند.

جین کلی : وی در اصل رقاص و آواز خوانی حرفه ایی بود نه یک کارگردان یا تهیه کننده یا هر چیز دیگر!. او اکثراً به واسطه تسلطی که بر حرکات موزون و فرم آواز خوانی داشت، انتخاب اول تهیه کنندگان برای پرداخت صحنه های موزیکال فیلمشان به حساب می آمد. « کلی » در سال 1945 موفق شد بخاطر بازی در فیلم موزیکال  «لنگرها را بکشید » در مقابل « فرانک سیناترا » کاندید دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد شود اما جالب اینکه او برای بازی فوق العاده اش در فیلم « آواز در باران » حتی کاندید دریافت اسکار هم نشد!. « کلی » در سال 1996 درگذشت.

بازیگران :

جین کلی : وی در اصل رقاص و آواز خوانی حرفه ایی بود نه یک کارگردان یا تهیه کننده یا هر چیز دیگر!. او اکثراً به واسطه تسلطی که بر حرکات موزون و فرم آواز خوانی داشت، انتخاب اول تهیه کنندگان برای پرداخت صحنه های موزیکال فیلمشان به حساب می آمد. ا« کلی : و در سال 1945 موفق شد بخاطر بازی در فیلم موزیکال  «لنگرها را بکشید » در مقابل « فرانک سیناترا » کاندید دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد شود اما جالب اینکه او برای بازی فوق العاده اش در فیلم « آواز در باران » حتی کاندید دریافت اسکار هم نشد!. « کلی » در سال 14996 درگذشت.

 

نکاتی که درباره « آواز در باران » نمی دانید :

« دونالد اوکانر » بعد از اکران فیلم اعتراف کرده بود که هیچ لذتی از همکاری با « جین کلی » نبرده است زیرا او بسیار سخت گیر و خشن است!

در این فیلم یک میکروفن مخفی هم در زیر بلوز « دبی رینولدز » قرار داده شد تا صدای او بهتر به گوش برسد؛ شما در لحظاتی حتی می توانید صدای قلب « رینولدز » را بشنوید!

این فیلم از طرف Entertainment Weekly به عنوان دهمین فیلم برتر تاریخ سینما معرفی شده است.

« دبی رینولدز » سالها بعد عنوان کرد که 2 کار از سخت ترین کارهایی که در زندگی اش انجام داده یکی تمام کردن این فیلم بوده و دیگری زایمان!

« دونال اوکانر » در جریان ساخت این فیلم روزی 4 بسته سیگار می کشید!

یکبار در هنگام فیلمبرداری ، « جین کلی » به قدری از رقص ضعیف « دبی رینولدز » عصبانی شد که بر سر او داد کشید!. « فرد آستیر » که در آن حوالی بود، متوجه شد که « رینولدز » در گوشه ایی نشسته و در حال گریه کردن است، او بعد از فهمیدن ماجرا شخصاً « رینولدز » را در انجام هرچه بهتر رقص یاری کرد.

گفته می شود که عوامل این فیلم بعضاً حتی 19 ساعت در روز کار می کردند!

« دبی رینولدز » در زمان بازی در این فیلم تنها 19 سال سن داشت و به همراه خانواده اش زندگی می کرد. « رینولدز » ساعت 4 صبح از خواب بلند می شد و مجبور بود 3 اتوبوس را سوار شود تا به محل فیلمبرداری برسد!. بعضی مواقع هم که زمان فیلمبرداری به طول می انجامید، « رینولدز » در گوشه ایی از استودیو می خوابید!

نقش کاسمو براساس « اَسکار لوانتِ » بازیگر نوشته شده بود اما در نهایت نقش به « دونالد اوکانر » رسید.

فیلمنامه « آواز در باران »  بعد از سرودن اشعار موسیقی نوشته شد.1

بارانی که در فیلم می بارد، مخلوطی از آب و شیر است!

در فیلم، آوازهایی که توسط « دبی رینولدز » خوانده می شود در اصل با صدای « جین هاگن » خوانده شده است!. نکته جالب اینکه در فیلم گفته می شود که « رینولدز » خوش  صداست و این « هاگن » است که صدایش مشکل دارد!

نگاتیو اصلی این فیلم در جریان یک آتش سوزی از بین رفت.

 

دیالوگ های ماندگار :

کاسمو براون : مردم کوتاه صورتهای کشیده دارند، مردم بلند صورتهای کوتاه دارند، آدمهای بزرگ مقداری شوخ طبع هستند  و آدمهای  کوچک هیچگاه با کسی شوخی ندارند.

کتی : ( تکه ایی کیک بر می دارد ) این تنها چیزی هست که من از این فیلم یاد گرفتم ( آن را به سوی دان پرتاب می کند اما اشتباهی به لینا برخورد می کند! )

 

کاسمو براون : آنها را بخندان!

امیر گلسفیدی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید


آواز در باران : 7Singin' In The Rain

کارگردان : جین کلی و استنلی دانن

نویسنده :  أدولف کرین و بتی کامان

بازیگران :

جین کلی / دان لاکوود

دونالد اوکانر / کاسمو براون

دبی رینولدز / کتی سلدن

جین هاگن / لینا لامونت

زمان : 103 دقیقه

محصول : 1952

مهمترین افتخارات :

کاندید دریافت اسکار بهترین بازیگر مکمل زن برای « جین هاگن » ، کاندید دریافت اسکار بهترین موسیقی فیلم.