b732fafe7dedfg

« بابا جون » نخستین فیلم فارسی زبان اسراییل می باشد که امسال به آکادمی اسکار برای حضور در میان نامزدهای بهترین فیلم خارجی زبان معرفی شده است. اینبار در گزارش ویژه به معرفی کامل این فیلم پرداخته ایم تا خوانندگان فارسی زبان اطلاعات کاملی از این اثر بدست بیاورند.

 

babarttrton1

نویسنده و کارگردان « بابا جون » کیست ؟

یووال دلشاد که پیش از این تجربه ساخت یک مستند را در در کارنامه هنری اش ثبت کرده بود و « بابا جون » نخستین اثر بلند داستانی وی محسوب می شود. دلشاد گفته که فیلم را براساس تجربیات خود زمانی که در کودکی به اسراییل مهاجرت کردند نوشته است.

Sho3rf

صحبت های کارگردان درباره « بابا جون » ؟

- من سیاست را به این ماجرا راه نمی‌دهم. برای من این فیلم،‌ فیلمی‌ است در مورد ریشه‌‌های خانوادگی‌ام، فیلمی‌ است به زبان پدر و مادرم و پدربزرگ‌هایم. من این فرهنگ را خیلی بهتر از فرهنگ اسرائیلی‌ام می‌شناسم و به پیشینه‌ام افتخار می‌کنم، در نتیجه طبیعی‌ است که در مورد آن فیلم بسازم

- این فیلم نه از یک زاویه دید اسرائیلی، که از نگاه یک خانواده ایرانی در اسرائیل روایت می‌شود در نتیجه نگاهی همدلانه به فرهنگ ایرانی دارد. به همین خاطر فکر می‌‌کنم مخاطبان ایرانی بتوانند تصویر خود را در آن ببیند، در واقع در تمام فیلم نشانه‌هایی از ساختار و دینامیک خانواده‌های ایرانی مخفی شده که بیننده وقت تماشا آنها را خواهد شناخت و امیدوارم که با آنها ارتباط برقرار کند.

- اینجا خیلی وقت‌ها در رسانه ها لهجه فارسی-عبری برای خنده و تمسخر بکار می‌رود. وقتی من ساخت فیلمم را شروع می‌کردم به بازیگرانم گفتم ابدا نمی‌خواهم با لهجه فارسی-عبری صحبت کنند،‌ بلکه یک فارسی درست و تمیز می‌خواهم. من می‌خواهم فرهنگ بی‌نظیر ایران را نشان بدهم، قطعا هیچ دوست ندارم به نظر برسد دارم شخصیت‌های فیلمم را دست می‌اندازم.

Baba Joo56679

داستان درباره چیست ؟

در روستای زراهیا واقع در جنوب اسراییل ، خانواده ای ایرانی الاصل زندگی می کنند. پسر 14 ساله این خانواده به نام موتی، فردی است که خانواده اش به شدت اصرار دارند تا حرفه و پیشه خانوادگی آنان که پرورش بوقلمون در مزرعه کوچکشان می باشد را ادامه دهد اما پسر علاقه ای به ادامه دادن این راه ندارد و...

mfmrtiyypg

تهیه کننده فیلم کیست؟

« بابا جون » سه تهیه کننده اصلی دارد که روی هم رفته موفقیت های بین المللی کسب نکرده اند اما در سینمای خودشان دارای جایگاه مشخصی هستند. این سه تهیه کننده : لئون ادری، موشی ادری و دیوید سیلبر نام دارند. این افراد از طریق دو شرکت Metro Communications و United King Films فیلم را تهیه و تولید کرده اند.

acititogd

بازیگران فیلم چه کسانی هستند ؟

فیلم در مجموع 5 بازیگر دارد که در میان آنان چهره های شاخصی دیده نمی شود. مشهورترین بازیگران فیلم برای ایرانیان دیوید دیان و نوید نگهبان هستند که هر دوی آنها در فیلم « سنگسار ثریا » حضور داشتند.

b385b408a2e5

« بابا جون » چه زمانی اکران می شود ؟

به جهت اینکه تا به امروز پخش کننده مطرحی به سراغ « باباجون » نرفته، به نظر می رسد که فیلم به سختی بتواند اکرانی خارج از اسراییل داشته باشد. با اینحال همچنان احتمال اینکه در آینده « بابا جون » بتواند اکران محدودی را در آمریکا تجربه کند وجود دارد.

 

پوستر فیلم « بابا جون »

bab00oster

تصاویری از فیلم « بابا جون » :

30r0r555

56f221d9b9268b1cc9330

1441896056180 0570x0werwre777

eourppfpe

ma110ult

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید!