هنگام درخواست مصاحبه دستپاچه بودم، اصلا نمی دانستم چی باید بپرسم یا اصلا چی باید بگم! اما اعتماد به نفس و راحتی که خانم " کلر " در زمان پاسخگویی به سوالاتم داشت باعث شد من هم تا حدود زیاد راحت باشم و سوالاتم را بدون استرس بپرسم!. خانم " کلر " از جمله منتقدان معروف سینماست که مقالاتشان درباره سینما همواره برای تماشاگران مهم بوده و باعث تشویق آنها به دیدن یا ندیدن فیلمها شده است. در حین مصاحبه شخصا درس های زیادی از ایشان آموختم و امیدوارم در آینده بتوانیم با هنرمندان بیشتری رابطه داشته باشیم. این مصاحبه تقدیم می شود به کاربران محترم سایت  Moviemag.ir

معرفی "لوییز کلر" از زبان خودش :

من در Kanpur هندوستان متولد شدم. از والديني اتریشی و استرالیایی ، در Elisabethville درمدرسه بلژیکی فرانسوی زبان در کنگو آفریقا تحصیل کردم . پیش از اینکه معاون ویرایش و تدوین و مدیرUrban Cinefile که اولین مجله آنلاین استرلیا است ( و در فوریه 1997 تاسیس شد) باشم ، در شرکت خودPublic Relations مشغول به کار بودم و به مدیریت گسترش سهام و موقعیت دو خانه Champagne ( Pommery و Lonson) میپرداختم و امتیازات بزرگی را هم با  Ballet استرالیایی و گالری هنری Queensland بدست آوردم. در چاپ مجله های  Encore ( نمایش تجارت و صنعت سرگرمی)  ، Event ( چه خبر) و Sydney Diary  ( روش زندگی ) با همسرم Andrew L. Urban  که با او Urban Cinefile  را به عموم عرضه کردم  همکاری داشتم .به مدت 14 سال به عنوان خواننده حرفه ای و مجری تلویزیونی (Margaret Keller ) به فعالیت پرداخته ام . مشاغلی که در آن مشغول به فعالیت بوده ام شامل سرگرم کردن گروه های آمریکایی و استرالیایی در ویتنام ، خوانندگی در Opera House  و  Sydney Entertainment Centreبه همراه ارکستر Maestro Tommy Tycho' ، به علاوه حضوردر کلوپ ها و کنسرتهای سراسر استرالیا .

آیا با سینمای ایران آشنایی دارید و تا به حال با کارگردانان ، بازیگران ، منتقدان و به طور کلی فیلمسازان ایرانی ملاقات داشته اید ؟

البته من با تعدادی از فیلمسازان که فیلمهایش به اینجا رسیده آشنا هستم از قبیل مجید مجیدی ، عباس کیا رستمی ، جعفر پناهی ، محسن و سمیرا مخملباف . همیشه تحت تاثیر روایت داستان آنها و بازی بازیگرانشان قرار گرفته ام که در بعضی مواقع حتی بازیگران حرفه ای هم نبوده اند . ولی مطمئن هستم که سینمای ایران چیزهای بیشتری دارد که  باید آنها را دریابم . اما تا به حال فیلم باران مجید مجیدی فیلم مورد علاقه من است .

به سینمای کدام کشور علاقه مندید و چرا؟

من در مدرسه فرانسه و انگلیسی زبانان ( که بخشی از آن در مدرسه بلژیکی ها در آفریقا بود ) بزرگ شدم و عاشق فرهنگ فرانسه شدم در نتیجه عاشق فیلمهای فرانسه هستم . اما سعی کردم  ذهن خود را باز کنم و به تمامی فیلمهای دنیا از یک منظر نگاه کنم . تنها نوع فیلمی که دوست ندارم اسلشر/ ترسناک / زجر و شکنجه است .

به نظر شما بینندگان فیلمها برای انتخاب یک فیلم خوب باید چه چیز را در نظر بگیرند؟

هر کس سلیقه فیلمی خود را دارد ، اما اگر به روایت داستانی علاقه مندید ، داستانهای واقعی همیشه جذاب تر هستند . مستندات ، دراماتیز یا غیر دراماتیز و بیوگرافی ها معمولا داستان های خوبی هستند . اما داستانهای فوق العاده ای هم وجود دارند که مختص افسانه های ناب هستند . همیشه به دنبال بهترین داستانها باشید .

آیا باور دارید که منتقدان میتوانند به مخاطبان کمک کنند که فیلم مورد علاقه شان را انتخاب کنند ؟

من فکر میکنم این یکی از وظایف مهم منتقدان است که به مردم کمک کنند تا تصمیم آگاهانه ای بگیرند. منتقدان میتوانند در بازکردن پنجره ای به فیلم و ایجاد علاقه به آن کمک کنند.

بعضی از مردم تصور میکنند که منتقدان بدبینانه تنها به دنبال اشتباهات فیلمها میگردنند ، آیا این موضوع درست است ؟

من سعی میکنم به دنبال چیزهای خوب در فیلمها باشم ، همه عناصری که خوب اعمال شده اند . میدانم که بعضی از منتقدان رویه ای متفاوت دارند.

آیا منتقدان این قدرت را دارند که سرنوشت یک فیلم را تغییر دهند ، دید مردم را عوض کنند ، فروش فیلم را تغییر دهند ، فیلمی را به یک شاهکار تبدیل کنند و یا آن را به کشتی شکسته ای تبدیل کنند ؟

تنها در بعضی مواقع منتقدان میتوانند چنین تاثیر بزرگی بگذارند . بعضی از فیلمها دلیل انتقادی اند مثلا فیلمی را در نظر بگیرید که مخاطبان پسر جوان را در نظر دارد ، اینها حتی مقالات انتقادی را نمی خوانند ( مثل The Matrix, Transformers, Death Racer و غیره ) . اما گاهی در مورد فیلمهای کوچکتر ، منتقدان میتوانند کمک کنند که مردم را به دیدن فیلم ترغیب کنند و در بعضی موارد به ندیدن آن .

فیلم مورد علاقه یا  فیلم شاهکاری که شما فکر میکنید شماره 1 دنیاست چیست ؟

فیلمهای زیادی مورد علاقه من هستند ، اما فیلم شاهکار به نظر من فیلمی است که شما بتوانید بارها و بارها آنرا تماشا کنید  و هر بار از آن لذت ببرید .

Casablanca: Ingrid Bergman Humphrey Bogart چنین فیلمی است .

To Catch a Thief :Cary Grant, Grace Kelly)) یکی دیگر از این نمونه هاست .

اغلب فیلمهای خاطره انگیز لزوما آنهایی نیستند که لذت بخش اند . ممکن است خشن باشند مثل

The Last King of Scotland ،There Will Be Blood ،A Mighty Heart یاThe Diving Bell and the Butterfly . فیلمهایی هم وجود دارند که از نظر هنری ارزشمندند مثلAcross The Universe . من البته عاشق فیلمهایی هم که داستانهای جذابی دارند هستم مانندThe Reader, The Counterfeiters, Aimee and Jaguar, Four Minutes و نیز عاشق فیلمهایی هستم که کار هنرمندان بزرگی از قبیل Clint Eastwood و یا بازیگرانی مثل Gregory Peck, James Stewart, Claude Rains, Leonardo diCaprio, Robert De Niro, Robert Redford, Meryl Streep باشد.

آخرین و نه البته کم اهمیت ترین موضوع اینکه اگر مطلبی هست که ما از شما نپرسیده ایم و شما مایل اید به خوانندگان ایرانی بگوئید لطفا بفرمائید :

فیلمهای ایرانی قادرند جذابیت فوق العاده ای را با توجه به مردم و فرهنگ غنی شان بسازند ، ایران فرهنگ بسیار غنی و طولانی دارد و دنیا باید بیشتر از این فرهنگ و مردم فیلم ببیند .

در آخر این مصاحبه باید از خانم " کلر " تشکر کنم که این افتخار را به من دادند تا مصاحبه ای با ایشان داشته باشم.

مصاحبه کننده : میثم کریمی