235234234243

بعد از موفقیت فوق العاده سری کتاب های "هری پاتر" نوشته "جی کی رولینگ" موج جدیدی از داستان های دنباله دار شکل گرفت. داستان هایی اغلب دنباله دار که قلب و ذهن نوجوانان را هدف گرفته بودند. رمان هایی که دنیایی فانتزی برابر خوانندگان جوان خود به وجود می آوردند. این رمان ها به دلایل مختلف جامعه شناسی گریزی برای خوانندگان آناز دنیای اطراف خود بود. با ساخت اولین قسمت هری پاتر با نام "هری پاتر وسنگ فیلسوف" و به دنبال آن استقبال بی نظیر طرفداران کتاب از فیلم های ساخته شده از روی آن، ژانر جدیدی در سینمای هالیوود به وجود آمد. ژانر به نام فیلم های اقتباس شده از روی کتاب های نوجوانانه (movies based on young adults ) کمپانی های هالیوود که تیشه شان به رگه ای از طلا خورده بود حقوق ساخت فیلم بر اساس بسیاری از این کتاب ها را خریداری نمودند. می توان گفت تولد این سری با فیلم های هری پاتر صورت گرفت و بقای این ژانر با موفقیت مالی سری فیلم های گرگ و میش. سری کتاب های هری پاتر با توجه به دنیای خیالی جذاب آن و ذوق و تخیل نویسنده آن بسیار جذاب بودند و فیلم های ساخته شده ازروی آنها نیز فیلم های قابل احترامی بودند ( به خصوص فیلم سوم ساخته آلفونسو کوآرون). سری کتاب های "گرگ و میش" نوشته خانم "استفنی مه یر" پروژه بعدی کمپانی نه چندان قدرتمند لاینز گیت و سامیت اینترتیمنت بود. کتاب های "گرگ و میش" فاقد نو آوری و عمق کتاب های هری پاتر بود اما نویسنده با گنجاندن مثلثی عشقی بین یک دختر انسان، یک خون آشام و یک گرگینه قلب نوجوانان را تسخیر کرد. فیلم های ساخته شده فروش فوق العاده ای داشتند و بازیگران فیلم به بت های نوجوانان تبدیل شدند اما متاسفانه سری فیلم های گرگ و میش از لحاظ ارزش های سینمایی فیلم هایی فوق العاده ضعیف ارزیابی شدند (میانگین امتیاز پنج فیلم گرگ و میش در سایت معتبر آی ام دی بی 4.9 میباشد).

در این میان فیلمهای دیگری مثل "من شماره چهار هستم" از روی کتابی نوشته "جابی هاجز" و "جیمز فری" ساخته شد که شکست خوردند و ساخت ادامه های آن کنسل شد. فیلم "پرسی جکسون: دزد آذرخش" نیز با توجه به عدم موفقیتش در سال 2010 ،قسمت دوم آن بعد از وقفه ای طولانی امسال اکران خواهد شد.

در سال 2008 "سوزان کالینز" نویسنده سریال های تلویزیونی و داستانهای کودکان با الهام از صحنه های جنگ عراق ،داستانی پسا آخرزمانی نوشت. قهرمان داستان دختری است که برای زنده ماندن باید در مسابقه ای مرگ و زندگی شرکت کند. کتاب های "عطش مبارزه" تا مدت ها عنوان پرفروش ترین نوول نیویورکتایمز را در اختیار داشتند. داستانی جذاب با لایه های جامعه شناسی قوی وانتقاداتی به خشونت طلبی بشریت و تلنگری به حکومت های دیکتاتوری با استقبال همگانی هم از سوی بزرگسالان و هم از سوی نوجوانان رو به رو شد. همین داستان پر کشش بود که "گری راس" کارگردان گزیده کار هالیوود را به ساخت فیلمی از روی کتاب اول وا داشت. فیلم با فروش فوق العاده ای در امریکا وسایر نقاط جهان و با واکنش مثبت منتقدان و طرفداران رو به رو شد. این موفقیت ساخت 3 فیلم دیگر از روی دو کتاب دیگر "عطش مبارزه" را در دستور کارکمپانی لاینز گیت قرار داد. موفقیت فیلم "عطش مبارزه" در زمینه هنری ومالی باعث اعتبار این ژانر نو پا گردید و موجب گردید تا بسیاری از رمان های نوجوانانه در دستور ساخت قرار بگیرند. رمان هایی که قهرمان آنها اغلب دختران نوجوان هستند.

در ادامه نگاهی به تعدادی از این پروژه های سینمایی می اندازیم:


پسر هفتم (seventh son) The-Seventh-Son-Jeff-Bridges-and-Ben-Barnes

ژانر: ماجرایی - خانوادگی - خیالی

داستان:  داستانی ماجرایی که در قرن 18 اتفاق می افتد. داستان "توماس" جوان که برای مبارزه با نیروهای شر آموزش سحر و جادو دیده....

فیلم از روی نوولی نوشته "جوزف دیلانی" با نام "شاگرد روح" اقتباس شده است و کارگردانی فیلم بر عهده "سرگی بودروف" است که معروف ترین فیلم او "مغول" در سال 2007 بوده. بازیگرانی همچون جف بریجز، جولیان مور و بن بارنز در فیلم حضور دارند.


لینک در سایت IMDB

Sea-of-Monsters-movie-poster-percy-jackson-and-the-olympians-30945612-430-640
پرسی جکسون: دریای هیولاها (percy jackson: sea of monsters)

ژانر: اکشن - ماجرایی - درام

داستان: برای نجات بهشت در حال مرگشان،پرسی، پسر پوسایدون (خدای دریاها) و دوستانش رهسپار دریای هیولاها می شوند تا پوست طلای افسانه ای را پیدا کنند...

فیلم بر اساس داستان های "پرسی جکسون" پسر پوسایدون و خدایان یونانی بر اساس نوولی به قلم "ریک ریوردان" ساخته شده. قسمت اول فیلم در سال 2010 به کارگردانی "کریس کلمبوس" (تنها در خانه - هری پاتر و سنگ فیلسوف) ساخته شد و در اکران فروش خوبی نداشت. کارگردانی قسمت دوم بر عهده "ثور فرودنتال" است که مهمترین فیلم های او "خاطرات یک بچه غرغرو"  و "هتلی برای سگ ها" می باشد. بازیگرانی همچون لوگلن لرمن، الکساندرا داداریو، شان بین و استنلی توچی در فیلم حضور دارند.

لینک در سایت IMDB

 
اجساد گرم  (warm bodies)

warm-bodies-3847234
ژانر: کمدی - ترسناک - رمانتیک

داستان: زمانی که یک زامبی غیر معمولی به نام "آر" جولی را از یک حمله نجات می دهد رابطه ای نامتعارف بین آنها شکل می گیرد....

فیلم بر اساس نوولی به قلم "آیزاک ماریون" نوشته شده و کارگردانی فیلم بر عهده "جاناتان لوین" می باشد که پیش تر از او فیلم خوب 50-50 به نمایش در آمده. بازیگرانی همچون نیکلاس هولت، ترسا پالمر و جان مالکویچ در فیلم حضور دارند.

لینک در سایت IMDB

لینک مشاهده تریلر فیلم


میزبان (the host) 

ژانر: علمی تخیلی - تریلرhost poster2

داستان: داستان درباره بیگانگانی است که کره زمین را تحت تصرف خود در آورده اند و در بدن انسان ها به عنوان میزبان قرار گرفته اند. داستان فیلم درباره روح بیگانه ای است که در بدن یک دختر به نام "ملانی استرایدر" قرار گرفته.....

فیلم بر اساس نوولی نوشته "استفنی مه یر" (نویسنده رمان های گرگ و میش) نوشته شده. کارگردانی بر عهده "اندرو نیکول" است که مهمترین فیلم های او "گاتاکا"، "ارباب جنگ" و "در زمان" می باشد. بازیگرانی همچون سایرس رونان، دایان کروگر و فرانسیس فیشر در فیلم حضور دارند.

لینک در سایت IMDB

لینک مشاهده تریلر فیلم

 

 واگرا (divergent) 

ژانر: اکشن - رمانتیک - علمی تخیلی1350655613 3476 divergent-wallpaper

داستان: داستان فیلم در آینده ای تاریک اتفاق می افتد. دختری نوجوان در پی آن است تا از جامعه ای که مردمان را بر اساس خصوصیاتشان طبقه بندی می کنند فرار کند. او از گروه خود فرار می کند و به مخالفان می پیوندد جایی که عاشق مردی جوان می شود....

فیلم بر اساس نوولی نوشته ورونیکا راث" ساخته شده و کارگردانی آن بر عهده "نیل برگر" (شعبده باز - نا محدود)  می باشد. بازیگرانی همچون شیلین وودلی و دیوید باستیان در آن حضور دارند.

لینک در سایت IMDB


مخلوقات زیبا  (beautiful creatures) Beautiful Creatures movie-wallpaper-release-date333

ژانر: درام - خیالی

داستان: "ایتان" آرزو دارد تا از شهر کوچک خود فرار کند. او با دختر عجیبی آشنا میشود به نام "دینا". آنها با یکدیگر از راز تاریکی درباره خانواده هایشان،گذشته شان و شهرشان پرده بر می دارند....

فیلم براساس نوولی نوشته "کامی گارسیا" و توسط "ریچارد لاگریونز" ساخته شده استاز .معروف ترین ساخته های این کارگردان در "ضمن دوستت دارم" و "آزادی نویسان" می باشد. بازیگرانی همچون آلیس اینگلرت، جرمی آیرونز، اما تامپسون و امیروسوم در فیلم حضور داشته اند.


لینک در سایت IMDB
Catchin-fire-motion-poster
لینک مشاهده تریلر فیلم

                   
عطش مبارزه: اشتعال  (hunger games: catching fire)

ژانر: اکشن - ماجرایی - تریلر

داستان: بعد از اینکه "کتنیس" و "پیتا" در مسابقات عطش مبارزه پیروز می شوند به خانه باز می گردند اما کاپیتول نقشه ای برای آنها دارد....

اولین قسمت فیلم در سال 2012 و به کارگردانی "گری راس" بر اساس نوولی نوشته "سوزان کالینز" ساخته شد و هم از لحاظ هنری و هم از لحاظ مالی موفقیت آمیزبود. قسمت دوم فیلم به کارگردانی کارگردان خوش ذوق هالیوود "فرانسیس لارنس" ) کنستانتین - من افسانه هستم) ساخته می شود. بازیگرانی همچون جنیفر لارنس،جاش هاچرسون، لیام همسورث، فیلیپ سیمور هافمن، وودی هارلسون و الیزابثبنکس در فیلم حضور دارند.

لینک در سایت IMDB

mortal instruments poster-570x844
ابزار مرگبار: شهر استخوان ها  (the mortal instruments: city of bones)

ژانر: اکشن - ماجرایی - درام

داستان : زمانی که مادر "کلیری فری" ،دختر نوجوان معمولی توسط شیطان مورد حمله قرار می گیرد و ربوده می شود او متوجه حقیقت درباره گذشته اش می شود. برای پیدا کردن مادرش سفری خونین در پیش رو دارد ،سفری که تمام زندگی اش را تغییرمی دهد....

فیلم بر اساس نوولی از "کاساندرا کلیر" و به کارگردانی "هرالد زوآرت" (پلنگ صورتی 2 - بچه کاراته) ساخته شده. بازیگرانی چون لیلی کالینز، لینا هدی، جاناتان رایزمه یرز و آیدان ترنر در فیلم حضور دارند.

لینک در سایت IMDB

لینک مشاهده تریلر فیلم


بازی اندر ( (enders gameEnder-s-Game-enders-game-movie-33084582-770-516

ژانر: اکشن - ماجرایی - علمی تخیلی

داستان: 70 سال بعد از جنگی ترسناک با بیگانگان، پسری با قابلیت های خاص به یک مدرسه نظامی در فضا فرستاده می شود تا آماده نبرد شود.....

فیلم براساس نوولی از "اُرسون اسکات کارد" و به کارگردانی "گوین هوود" (ریشه های مردان ایکس: ولوورین - تسلیم) ساخته شده. بازیگرانی چون آسا باترفیلد،هریسون فورد، ابیگل برسلین، بن کینگزلی و هیلی استینفیلد در فیلم حضوردارند.

لینک در سایت IMDB

 
فیلمهای بسیار دیگری از روی نوول های نوجوانانه در حال ساخت می باشند که درمرحله پیش تولید قرار دارند. در این قسمت نام و لینک imdb تعدادی از این پروژه ها قرار گرفته:


آکادمی خون آشام (vampire academy )
نور آتش (firelight )

جنگ دست ها و دندان ها (the forest of hands and teeth )
زشت ها (uglies )

دونده در میز - معما (
the mazr runner )
                                                                               
عطش مبارزه : زاغ مقلد قسمت 1 و 2 (hunger games: mockingjay part 1 – 2 )
لینک در سایت IMDB


                                                                                           


نویسنده:  نیما بخت همت

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید