968498656
 
در این برهه از سال و در تاریخ 3 "می" ، رسما اکران تابستانی سینمای هالیوود با اکران داخلی "مرد آهنی 3 " شروع می شود. در تابستان سال گذشته بلاک باستر های کامیک بوکی "انتقام جویان" و "شوالیه تاریکی بر میخیزد" فروش سنگینی را با به ثبت رساندند. پیش بینی امسال متفاوت تر است. بلاک باستر های دنباله ای و گارانتی شده ای مانند "مرد آهنی3 " ،"سفر های ستاره ای: به سوی تاریکی"، "سریع و خشن 6"  ، "مرد آهنین" ،" دانشگاه هیولاها" و "من نفرت انگیز 2  " به همراه تعدادی تازه وارد مانند "سقوط کاخ سفید"، "مخمصه" و "حاشیه اقیانوس آرام" باید اکرانی قوی داشته باشند. رکورد فروش تابستانی فیلم ها هنوز متعلق به سال 2011 می باشد با رکورد 4.4 میلیارد دلار (با 20 فیلم با فروش داخلی بالای 100 میلیون دلار) . پیش بینی می شود که تابستان امسال از رکورد سال 2011 پیشی بگیرد.
با شروع فصل تابستان ، پیش بینی 20 فیلم پرفروش داخلی همراه با فروش خارجی آنها، همراه با تعدادی از فیلم های مهم 4 ماه آینده در ادامه آورده شده:
(توضیح: فهرست ذیل از فیلم بیستم به فیلم اول می باشد. رتبه بیستم در اختیار دو عنوان  می باشد.)
 
 
 
20- 2 اسلحه (2 guns)    2 GUns poster Washington Wahlberg
2 اگوست – 11 مرداد
 
 کارگردان: بالتازار کورماکور
بازیگران: دنزل واشینگتن، مارک والبرگ، پائولا پاتون، بیل پکستون......
 
اواخر تابستان زمان مناسبی برای اکران اکشن های بزرگسالانه می باشد و کمپانی یونیورسال فیلم " 2 اسلحه" را برای این زمان انتخاب کرده است. در این فیلم دنزل واشینگتن به همراه مارک والبرگ نقش دو مامور مخفی فدرال را بر عهده دارند که مجبورند با یکدیگر همکاری کنند. فروش فوق العاده ای پیش بینی نمی شود اما فروش 100 میلیون دلاری به هیچ عنوان دور از ذهن نیست، مخصوصا با توجه به فروش بسیار خوب فیلم های اخیر دنزل واشینگتن.
فروش داخلی: 100 میلیون دلار
فروش خارجی: 95 میلیون دلار
فروش کل: 195 میلیون دلار
 
20-  گتسبی بزرگ (great gatsbythe-great-gatsby-leonaro-dicaprio 1
10 می – 20 اردیبهشت
 
کارگردان: باز لورمن
بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، توبی مگوایر، جوئل ادجرتون، کری مولیگان ......
 
با توجه به اکران این فیلم در میانه اکران "مرد آهنی 3 " و "سفرهای ستاره ای: به سوی تاریکی"، "گتسبی بزرگ" کار سختی در پیش رو دارد. در هر صورت با تریلر جذاب فیلم و بازیگران فوق العاده آن ( به خصوص لئوناردو دی کاپریو که انگار برای بازی در این نقش به دنیا آمده) صحبت ها پیرامون فیلم زیاد خواهد بود و بزرگسالان روی خوش به آن نشان خواهند داد.
فروش داخلی: 100 میلیون دلار
فروش خارجی: 150 میلیون دلار
فروش کل: 250 میلیون دلار
 
19-پس از زمین (after earthAfter-Earth 1362768225
31 می – 10 خرداد
 
کارگردان: ام نایت شیامالان
بازیگران: ویل اسمیت، جیدن اسمیت، ایزابل فورمن ....
 
با توجه به حضور یک ستاره این فیلم باید یک بلاک باستر پرفروش باشد. اولین فیلم ویل و جیدن اسمیت، "به دنبال خوشبختی" 163.6 میلیون دلار فروش کرد و آخرین فیلم های هرکدام از آنها "مردان سیاهپوش 3 " و" بچه کاراته کار" 175 میلیون دلار فروش داشته اند. متاسفانه اکران فیلم در زیر سایه بزرگترین اکران مموریال دی (یکی از تعطیلات بزرگ امریکا) قرار دارد و ممکن است برای بچه ها جذاب باشد اما برای بزرگسالان بیش از حد کارتونی است. اما پیش بینی فروش زیادی در اکران خارجی برای آن می شود.
فروش داخلی: 105 میلیون دلار
فروش خارجی: 310 میلیون دلار
فروش کل: 415 میلیون دلار
 
 
18- بزرگسالان 2   Grown-Ups-2-Poster-Header
 
12جولای - 21 تیر
کارگردان: دنیس دوگان
 
بازیگران: آدام سندلر، کوین جیمز، کریس راک ......
"بزرگسالان 1 " یکی از پرفروش ترین فیلم های آدام سندلر بود با فروش 162 میلیون دلار. در این چند وقت فیلم های سندلر شکست تجاری خورده اند. "جک و جیل" در کل 74.2 میلیون دلار فروش داشت و" این پسر منه"  36.9 میلیون دلار فروش کرد. با توجه به اینکه "بزرگسالان 2 " جذابیت قسمت 1 را ندارد فروش کمتری نسبت به آن برایش پیش بینی می شود.
فروش داخلی: 110 میلیون دلار
فروش خارجی: 125 میلیون دلار
فروش کل: 235 میلیون دلار
  
17- توربینی (turbo) Dreamworks Turbo New Poster
19 جولای - 28 تیر
 
کارگردان: دیوید سورن
صداپیشگان: رایان رینولدز، پل جیامتی، مایکل پنا .....
         
با اینکه "خیزش محافظین" به سختی 100 میلیون فروش  داشت اما 13 انیمیشن کمپانی دریم وورکس بالای 100 میلیون فروش داخلی داشته اند.توربینی هم این مسیر را ادامه می دهد اما با توجه به اینکه در این تابستان 3 انیمیشن دیگر اکران می شوند ممکن است خانواده ها خسته شوند و استقبال وسیعی از آن نشود. پیش بینی می شود کم فروش ترین انیمیشن دریم وورکز باشد.
فروش داخلی:115 میلیون دلار
فروش خارجی: 205 میلیون دلار
فروش کل: 320 میلیون دلار
 
16- اسمورف ها 2 (smurfs) 800px-The Smurfs 2 Disneyland Paris
31 جولای - 9 مرداد
 
کارگردان: راجا گوزنل
بازیگران: نیل پاتریک هریس، هنک آزاریا .....
 
اولین فیلم "اسمورف ها" در تابستان سال 2011 به یک فروش خوب 142.6 میلیون دلاری دست پیدا کرد. البته ساخت ادامه این فیلم به علت فروش فوق العاده 421 میلیون دلاری خارجی آن بود. فروش فیلم اول به علت تفاوت در زمان اکران آن با دو فیلم خانوادگی دیگر یعنی "کونگ فو پاندای 2 " و "ماشین های 2 " در انتهای جولای بود. البته کیفیت پایین آن دو فیلم نیز مزید بر علت شد تا استقبال بیشتری از این فیلم شود. البته امسال نسبت به سال 2011 رقابت بیشتری وجود دارد.
فروش داخلی: 115 میلیون دلار
فروش خارجی: 460 میلیون دلار
فروش کل: 575 میلیون دلار
 
 15- بهشت (elysiumElysium Poster
9 اگوست - 18 مرداد
 
کارگردان: نیل بلومکمپ
بازیگران: مت دیمون، جودی فاستر، شارلتو کوپلی ....
 
در سال 2009 فیلم "منطقه 9 " هم از لحاظ تجاری و هم از لحاظ هنری یک سوپرایز بزرگ بود. این فیلم علمی تخیلی با یک بودجه کم به یک فروش داخلی 115.6 میلیون دلاری دست پیدا کرد و نامزدی اسکار بهترین فیلم را هم تصاحب کرد. فیلم جدید کارگردان آن نیل بلومکمپ به نظر پرقدرت می آید و البته که از حضور مت دیمون در نقش اصلی بهره می برد. ریسکی وجود دارد که تماشاگران بعد از چند فیلم علمی تخیلی مانند "فراموشی"، "بعد از زمین" و "حاشیه اقیانوس آرام" در آگوست به دیدن فیلم نروند اما با این اوصاف انتظار یک فروش خوب و معقولانه برای آن می شود.
فروش داخلی: 120 میلیون دلار
فروش خارجی: 155 میلیون دلار
فروش کل: 275 میلیون دلار
 
 
14-وولورین (the wolverine) wolverine-2-katana-and-claws-poster
26 جولای - 4 مرداد
 
کارگردان: جیمز منگولد
بازیگران: هیو جکمن، فمکه جنسن، ویل یون لی .....
 
محبوب ترین شخصیت فیلم های "مردان ایکس" امسال در دومین حضور خود در یک فیلم مجزا ظاهر می شود. اولین فیلم این شخصیت به نام "ریشه های مردان ایکس: وولورین" یک فروش بسیار خوب 179.9 میلیون دلاری داشت اما اکشنی نیم بند داشت. برای اینکه دوباره طرفداران را به سینماها بکشاند در این قسمت شخصیت وولورین در یکی از داستان های معروف خود به ‍زاپن سفر میکند. درست است که این داستان برای طرفداران هیجان انگیز است اما عموم مردم اهمیتی به آن نمی دهند، بنابراین انتظار فروش داخلی قابل توجه ای برای آن نمی شود.
فروش داخلی: 125 میلیون دلار
فروش خارجی: 250 میلیون دلار
فروش کل: 375 میلیون دلار
   
13- حماسی (epic)                                                                                                    2-epic-animation-movie
24 می - 3 خرداد
 
کارگردان: کریس ودج
صداپیشگان: آماندا سایفرید، جاش هاچرسون، جیسون سیدکوس، پیتبول ....
 
انیمیشن های اکشن غالبا خیلی موفقیت آمیز نیستند و داستان انیمیشن "حماسی" یادآور انیمیشن شکست خورده ای "قلدر مورچه ها" است (28.1 میلیون دلار). هرچند با توجه به زمان اکران (مموریال دی) "حماسی" اوضاع خوبی برای اکران دارد و نزدیک ترین انیمیشن رقیب یعنی "دانشگاه هیولاها" 4 هفته بعد اکران می شود.
فروش داخلی: 130 میلیون دلار
فروش خارجی: 245 میلیون دلار
فروش کل: 375 میلیون دلار
 
12-جنگ جهانی زد (world war z) world-war-z1
21 جون - 31 خرداد
 
کارگردان: مارک فارستر
بازیگران: برد پیت، متیو فاکس، مریل اینوس .....
 
با موفقیت سریال شبکه AMC "مرده متحرک" و فیلم "اجساد گرم" (66.2 میلیون دلار) منطقی است اگر بگوئیم زامبی ها در حال حاضر بسیار محبوب هستند. "جنگ جهانی ز" اولین فیلم با بودجه ای سنگین در این ژانر است و تماشاگران در کنار آمدن با زامبی های کامپیوتری سریع  آن با زامبی های آرامی که قبلا دیده اند مشکل خواهند داشت. با ستاره ای چون برد پیت و بازاریابی قوی کمپانی پارامونت "جنگ جهانی ز" مشکلی نخواهد داشت اما اکران آن درست بعد از "مرد آهنین" فروش "جنگ جهانی ز" را پایین نگه می دارد.
فروش داخلی: 135 میلیون دلار
فروش خارجی: 285 میلیون دلار
فروش کل: 420 میلیون دلار
 

بخش دوم به زودی.....

تهیه، ترجمه و تنظیم:  نیما بخت همت

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.