244370 563011

Zarinچند هفته ای هست که تصمیم دولت جدید ایالات متحده درباره ایجاد محدودیت برای ورود ایرانیان به آمریکا باعث همبستگی دنیا با ملت ایران شده است. اصغر فرهادی هم که با « فروشنده » در اسکار حضور دارد از لطف سینمایی ها برخوردار بوده و در آخرین مورد هم شهردار لندن تصمیم گرفته تا در شب اسکار، « فروشنده » را در میدان ترافالگار که نماد اتحاد محسوب می شود اکران نماید تا از این طریق اعتراضی به سیاست های عجیب و غریب استاد ترامپ کرده باشند.

ما هم اینجا آدمهای بی چشم و رویی نیستیم و به دلیل آنچه که « قدردانی از حمایت های جهانی برای اصغر فرهادی » می نامیم، لوح زرینی را به شهردار لندن و تمام فیلمسازان مطرحی که از فرهادی حمایت کردند تقدیم می کنیم و امیدواریم که همیشه با تبعیض مقابله کنند که تبدیل به یه امر عادی نشه. لازمه یه سلام و عرض ادب و خسته نباشیدی هم خدمت اون دسته از عزیزان در داخل کشور داشته باشیم که همچنان معتقدند « فروشنده » آبرو و شرف ما را نزد دنیا از بین برده! سلام هموطن!

 244622 95124

68466آقا این هفته یکم با این سینمایی ها و جشنواره فیلم فجر کار داریم. دیگه این جشنواره تموم شده و تمام مشکلات نامزدی ها و جایزه ها و داوری ها هم به اتمام رسیده اما این وسط یه سری اتفاقات هم افتاد که لابلای این داوری ها از یاد رفت.

یکی از این مشکلات جناب آقای محمدحسین مهدویان بود که فیلمش ظاهراً فیلم محبوب جشنواره بوده و خسته نباشید هم به این جوان عرض می کنیم. اما در حالی که فیلمش نامزد چندین سیمرغ شده بود یکدفعه قاطی کرد و گفت : « سیمرغ کیلویی چند!؟ » و جشنواره را به یک ضرب المثل عجیب و غریب به طویله تشبیه کرد! البته یک روز بعد هم مطلب جدیدی منتشر کرد و گفت اقا من اشتباه کردم و سیمرغ هم خیلی خوبه و دم همه شما گرم و مخلص همگی!

ما اینجا به این جوان آینده دار سینما پیشنهاد می کنیم که علاوه بر درس فیلمسازی، کمی رفتار حرفه ای هم یاد بگیرد تا وقتی فیلمش نامزد چندین جایزه شده به خاطر نامزد نشدنش در چند رشته، قهر نکنه و قواعد رقابت رو یاد بگیره. الان مثلاً نولان که هیچوقت اسکار اون رو جدی نگرفته اومده گفته : « اسکار کیلویی چند؟! » بابا یکم فروتنی و افتادگی هم بد نیست یکسری افراد یاد بگیرن... پس توی سینما چی به شما یاد میدن آخه!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « شش ماهه به دنیا آمدن فیلمساز جوان کشورمان » می نامیم، تمشک زرینی را به آقای مهدویان تقدیم می کنیم که خدا رو شکر این روزها حالش خوبه و هرجایی که میره کلی تحویلش می گیرن و جایزه بهش میدن و خبر هم رسیده که قرار هست « ماجرای نیمروز » رو در مشهد مقدس و در مرقد امام رضا ( ع ) اکران کنند که اتفاق ویزه ای هست. حالا باز بیا بگو سیمرغ کیلویی چند و طویله هست!

 r5563s 234255353

68466آقا ما اینجا یه تمشک همیشگی کنار گذاشتیم واسه برنامه « هفت » و جناب بهروز افخمی که اگه زبونم لال اتفاق خاصی نیفته، هر هفته تقدیمشون کنیم تا بتونن با فاصله رکوردار تمشک های ما باشن. اما هفته اخیر یک صحبت هایی مطرح شده درباره اینکه مسئولان سینمایی در حال فشار وارد کردن به شبکه سه برای تعطیلی این برنامه هست برای اینکه داره نقد تند میکنه و این به معنای خصومت با سینماست!

آقا و خانم سینمایی عزیز، نقد هرچقدر هم که صریح باشه و درباره یه فیلم تند صحبت کنه، دلیل بر این نیست که کسی با کسی مشکلی چیزی داره. مشکل رو توی نقد نبینید بلکه در خودتون ببینید که هر فیلمی می سازید فکر می کنید « پدرخوانده » ساخته اید و باید چهارصد نفر از شما تقدیر کنن! آخه خجالتم خوب چیزیه والا!

از این رو، به دلیل آنچه که « بچه بازی برخی از اهالی سینما » می نامیم، تمشک زرینی را تقدیم آن دسته از افرادی می کنیم که در پی تعطیل کردن برنامه هفت به دلیل " نقد " هستند و فکر می کنند اگر کسی آنها را نقد نکنه فیلمشون میره اسکار میگیره و با مجسمه بر میگرده.

 90449624510

68466در تمام نقاط دنیا مجریان مطرحی داریم که در برنامه های تاک شو مختص به خودشان، شوخی های زیادی با مهمانانشان انجام می دهند که هم خودشان می خندند و هم ملت. اما این موضوع درباره مجریان ایرانی یکم طبق معمول قضیه اش فرق میکنه.

در هفته ای که گذشت آقای علی ضیاء که سابقه زیادی در انجام کارهای عجیب و غریب داره، قصد داشت یه شوخی با همکارش در برنامه « فرمول یک » انجام بده که نه تنها شوخیه نگرفت بلکه نتیجه عکس هم داشت و کلی ملت بابت این شوخی یخ و رفتار قلدر مهابانه ضیاء به او تاختند. جریان شوخی هم اینجوری بود که مجری همکارش رو آورده بود توی برنامه اما وقتی داشت یه چیزی میگفت که خوشش نیومد، یه لیوان آب اورد و روش ریخت و بعدش هم گفت برو بیرون! به همین سادگی!

از این رو، ما اینجا به دلیل آنچه که « شوخی یخ ، اجرای بد و ایده فاجعه » می نامیم، یک تمشک زرینی را به استاد علی ضیاء تقدیم می کنیم که گفته سودای اجرای مراسم اسکار را در سر دارد و ما هم از همینجا به ایشان خسته نباشید عرض می کنیم و امیدواریم که اول بتواند چهارتا شوخی دسته اول و اجرای سالمش رو مهیا کنه بعد بلند شه بره اسکار اجرا کنه.

 17 2 17 1086photo 2017 02 17 07 56 00

68466آقا آخرین تمشک زرین هفته رو هم می خواهیم تقدیم کنیم به سازندگان فیلم « سنتوری 2 » که سراغ هرکی میرن تا بیارنش در فیلم قبول نمی کنه اما از رو نمی رن و میخوان به هر شکلی که شده قسمت دوم این فیلم رو بسازند.بعد از کسانی مثل چاووشی، رادان و یک عزیز دیگه به اسم فریمان، حالا ظاهراً سازندگان رفته اند سراغ " علیشمش " و در حال مذاکره با ایشون هستند تا بیاد و در « سنتوری 2 » بازی کنه!

ما اینجا به دلیل آنچه که « اصرار بر اشتباه توسط سازندگان « سنتوری » » می نامیم، تمشک زرینی را به آنها تقدیم می کنیم که به هیچوجه حاضر نیستند قبول کنند ساخت قسمت دوم برای « سنتوری » ایده بامزه ای نیست. الان اگه علیشمش هم قبول نکنه که افتخار نده و نیاد در « سنتوری 2 » بازی نکنه، یکدفعه می بینید که عزیزان می روند سراغ گزینه های بعدی که میتونه دی جی فسنقری باشه یا اون عزیز ترکیه نشینی که از مووزن بازی خودش فیلم میگیره و میگه این زنمه اینم مامانشه!

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر" سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم!

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید