نقد فیلم بهت

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

مهتاب کرامتی بازیگر نقش اصلی فیلم است. رعنا آزادی ور که یکی از بازیگران پُرکار سینمای ایران در چند سال اخیر بوده و او را با « خانه دختر » و « درباره الی » به یاد می آوریم نیز در فیلم حضور دارد. علیرضا آقاجانی هم که قبلا او را در « درساژ » و « وارونگی » دیده بودیم، هم بازیگر مکمل فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

آتنا ( مهتاب کرامتی ) و فرید ( علیرضا آقاجانی ) زوجی مرفه هستند که نمی توانند بچه ای داشته باشند. از این جهت از یک زوج می خواهند تا از طریق رحم اجاره ای، بچه ای برای آنها به دنیا بیاورند اما...

کارگردان کیست ؟

عباس رافعی که متولد سال 1341 در شیراز بوده و یکی از فیلمسازان و تهیه کنندگان فعال سینمای ایران در دو دهه اخیر بوده. در کارنامه رافعی آثاری همچون « فصل فراموشی فریبا » ، « کیمیا و خاک » دیده می شود.

نقد فیلم بهت

نکات مثبت فیلم ؟

اگر به موضوع رحم اجاره و لقاح مصنوعی علاقه مندید، شاید تماشای « بهت » قابل تحمل باشد.

نکات منفی فیلم ؟

زمان مفید فیلم به سختی به 40 دقیقه می رسد!

واکنش شخصیت رضا به بحران ها، عشق ورزی ها و حتی کسب و کار یکسان است! اوج کُنشِ عجیب او در مواجه به رویدادها به سکانس اطلاع گرفتن از دکتر درباره وضعیت همسرش باز می گردد که جالب است!

نگاه فیلمساز به افراد طبقه مرفه کماکان همان کلیشه همیشگی سینمای ایران است. طبقه ای مرفه که همه چیز در زندگی شان وجود دارد اما تا زمانی که بچه ای در میان شان نباشد، همه چیز در آن رو به زوال خواهد بود!

خلق بحران اصلی در فیلمنامه به عجیب و غریب ترین و ضعیف ترین شیوه ممکن شکل گرفته است!

بازی محمدرضا رهبری در فیلم ناامید کننده است.

نقد فیلم بهت

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

رحم اجاره ای!

حرف آخر :

رحم اجاره ای بستر مناسبی برای طرح قصه است اما « بهت » در ورود به این عرصه، بدترین مسیر ممکن را انتخاب کرده. فیلمی که جزئیاتی ندارد و شخصیت هایش نیز تیپ های کلیشه ای به شمار می روند که نمی توانند توجه مخاطب را جلب نمایند. بعید است که کسی پس از تماشای « بهت » حتی یک لحظه به آنچه که دیده فکر کند و بعدها بخواهد آن را یادآوری کند.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : بهتبهت

کارگردان : عباس رافعی

نویسنده : عباس رافعی

تهیه کننده : محمد نشاط

بازیگران :

مهتاب کرامتی

علیرضا آقاجانی

رعنا آزادی ور

محمدرضا رهبری

و...