جنایت های تاریک ( Dark Crimes )

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

جیم کری که یکی از موفق ترین کمدین های تاریخ هالیوود بوده، بازیگر نقش اصلی فیلم است. شارلوت گینزبورگ هم که بازیگر مورد علاقه لارنس فون تریه است و در اغلب آثارش حضور داشته، دیگر بازیگر فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

این فیلم براساس مقاله ای که در نیویورکر چاپ شده بود ساخته شده و داستان کارآگاهی به نام تادک ( جیم کری ) را روایت می کند که سعی در حل و فصل پرونده ای دارد که سرنخ های آن در کتاب یک نویسنده قرار دارد. تادک در تحقیقات خود، با نامزدِ این نویسنده رفیق می شود و کلی فانتزی به کار می گیرد تا بتواند مشکلاتی را حل کند اما..

کارگردان کیست؟         

آلکساندروس آوراناس که فیلم فیلم قبلی اش به نام « خانم خشونت » در سال 2013 ساخته شده بود و اثر قابل قبولی هم بود. « جنایت های تاریک » اولین فیلم انگلیسی زبان این کارگردان به شمار می رود.

جنایت های تاریک

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

خانواده ها یکدل و یکرنگ شوند برای اینکه فرزندان عزیزشان را از تماشای این فیلم بر حذر داشته باشند چراکه هرچیزی که ضد دنیای کودکان باشد در این فیلم یافت می شود!

نکات مثبت فیلم ؟

اینکه فیلم اشاره به مقاله نیویورکر می کند و باعث می شود مخاطب کنجکاو شده و به سراغ مطلب مورد نظر برود که اتفاقاً مطلب جالب و خواندنی است.

نکات منفی فیلم ؟

فیلمنامه اثر برگرفته از مقاله نیویورکر است اما در اقتباس سینمایی تغییرات فراوانی به خود دیده که این تغییرات هم ابداً جالب نبوده اند. به تصویر کشیدن سوء استفاده های جنسی و تحقیر و خشونت های جنسی، آن هم بدون هدف و کارکرد سینمایی، به تماشاگر شوک نمی دهد بلکه او را منزجر می کند!

تکلیف فیلم با خودش مشخص نیست. گاهی ملودرام سوزناک می شود و گاهی به جاده آثار جنایی می زند و حتی در دقایقی، یک تریلر می شود! به نظر می رسد که کارگردان نمی دانسته قرار است چه چیز از فیلمنامه بدست بیاورد!

97 03 c23 38721122223

آثار جنایی ( بهرحال فیلم با عنوان جنایی اکران شده! ) معمولاً دارای نقطه اوج و فرود هستند و می توان لحظات غافلگیر کننده ای در طول داستان یافت. اما در « جنایت های تاریک » همه چیز بر یک خط ثابت استوار است که هیچ فراز و فرودی را تجربه نمی کند. پیگیری داستان فیلم حقیقتاٌ سخت است!

فارغ از پرداخت شخصیت های مکمل داستان که بهتر هست درباره آن صحبت نکنیم، باید گفت که شخصیت اصلی داستان هم شکل و شمایلی کاملاً کلیشه ای دارد. کارآگاهی که انگیزه هایش مجهول است اما اینقدر درد و بدبختی در افکارش دارد که می توان هر اقدام او را به یکی از آنان بست! به زبان ساده تر او به دنبال رستگاری و اینجور چیزهاست!

تمام بازیگران فیلم از این پس می توانند این نکته را در کارنامه هنری شان لحاظ کنند که حضور در فیلم « جنایت های تاریک » احتمالاً بدترین نقش آفرینی دوران بازیگری شان بوده.

جنایت های تاریک

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم:

نخست اینکه مقاله مذکور را مطالعه کرده باشید و عامل بعدی، جیم کری، هرچند که ناامیدمان می کند!

حرف آخر :        

« جنایت های تاریک » از آن دست آثاری است که ساخته می شوند و در انبار نگهداری می شوند و خیلی بی سر و صدا اکران می شوند تا بلکه بتوانند مقداری فروش هم کسب نمایند. «جنایت های تاریک » را می توان یکی از ضعیف ترین فیلمهای سال لقب داد که یک جیم کری هدر رفته هم در خودش دارد!

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

جنایت های تاریک  (Dark Crimes)jidmarrff

کارگردان : Alexandros Avranas

فیلمنامه : Jeremy Brock

بازیگران :

Jim Carrey...Tadek

Charlotte Gainsbourg...Kasia

Marton Csokas...Kozlow

Kati Outinen...Malinowska

ژانر : جنایی

رده سنی :  R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 92 دقیقه