صفحه اصلی > پنج برتر : 5 تفاوت مهم سلبریتی های هالیوود و ایران

5 تفاوت مهم سلبریتی های هالیوود و ایران

pe3hoto 9333597

تفاوت رویکرد سینماگران ایرانی و هالیوودی در موقعیت های گوناگون، همواره مورد بحث بوده است. علاقه مندان به سینما اغلب در شرایط خاص، رفتار سینماگران ایرانی را با سینماگران هالیوود مقایسه می کنند تا به نتایج مختلف برسند. از این رو اینبار در پنج برتر تصمیم گرفته ایم به « پنج تفاوت مهم سلبریتی های هالیوود و ایران » بپردازیم. شما هم اگر تفاوتی میانی سلبریتی های ایرانی و خارجی مشاهده کرده اید که در این مقاله نیست، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 2J330012222

5- شبکه های اجتماعی :

سلبریتی اونا : تعداد زیادی از سینماگران مشهور از جمله آنجلینا جولی و جورج کلونی اصلاً عضو شبکه های اجتماعی نیستند و بخش دیگری هم که عضو هستند ، اغلب در صفحات شان مطالب اجتماعی قرار می دهند. در اینجا می توانیم لئوناردو دی کاپریو را مثال بزنیم که چنانچه به صفحه اجتماعی اش در اینستاگرام مراجعه کنید بسیار معدود می توانید تصاویر خودش را پیدا کنید و اغلب مطالبی که منتشر کرده مربوط به محیط زیست و لزوم رسیدگی به آن است.

Le34 Di4322

سلبریتی ما : ، اغلب سلبریتی ها صفحات اجتماعی شان را مملوء از جزئیات سفر و خوشگذرانی هایشان به سراسر دنیا اختصاص می دهند و تصاویری رنگارنگ در این خصوص به ثبت می رسانند. ثبت تصاویر خارج از کشور با شرح توضیحات یکسانی نظیر : « یک روز خوب در یک جای اروپا » معمولاً از محبوب ترین روش های انتشار تصاویر سلبریتی های ماست! البته در این میان سلبریتی هایی هم وجود دارند که جسته و گریخته دغدغه های اجتماعی دارند و صفحات اجتماعی شان را به محلی برای عرضه پیامهای اجتماعی و فرهنگی اختصاص داده اند.

Leonardo DiCapr00

4- روابط با یکدیگر :

سلبریتی اونا : روابط یکدست و کاملی میان سینماگران در غرب وجود دارد و همه آنها فارغ از اینکه رقیب هستند، همواره از یکدیگر پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال می توان از رابطه میان دیکاپریو و تام هاردی اشاره کرد. در حالی دیکاپریو برای بازی در فیلم « بازگشته » انتخاب شده بود و می دانست که این اثر قرار است یکی از برترین های سال باشد، به کارگردان اصرار کرد تا دوستش تام هاردی را هم به پروژه اضافه کند و خود هاردی را هم به ضرب زور و کتک (!) مجاب کرد که در این فیلم بازی کند تا آینده کاری اش درخشان تر باشد! مثال های فراوانی در این زمینه وجود دارد و بطور کل احترام فراوانی میان سینماگران در هالیوود برقرار است.

سلبریتی ما : معمولاً تا زمانی که پا روی دم دیگری نگذاشته اند دوستانی صمیمی هستند و به نیکی از یکدیگر یاد می کنند اما دیده شده زمانی که اندکی توجه به دیگری افزایش می یابد، اطرافیان نزدیک به یکباره تغییر موضع داده و با کلماتی تند از دیگری یاد می کنند! مثال ناامید کننده در این میان اعتراض شدید و توهین آمیز بازیگر پیشکسوت، جمشید مشایخی در مراسم جشن منتقدان به همکار قدیمی اش عزت الله انتظامی است. این اتفاق تنها به این جهت رخ داد که ویدئویی در آن مراسم پخش شد که توجه ویژه ای به انتظامی شده بود و جمشید مشایخی نیز با دیدن کلیپ به روی صحنه رفته بود و گفته بود : « او فردی است که روزگاری در مقابل ملکه سابق ایران تنبک می زد! » در میان نسل جوان تر هم دیده شده که به عنوان مثال امیر آقایی، با نیش و کنایه به منوچهر هادی بابت ساخته های پرفروشش تاخته!

8308074 3x2 940x62227

3- جشنواره های سینمایی :

سلبریتی اونا : اتحاد عجیب و جذابی میان هنرمندان خارجی در جشنواره های خارجی و مخصوصاً در مراسم اسکار برقرار است. در طی سالهای اخیر همواره هنرمندانی که رقیب یکدیگر در جشنواره های سینمایی بوده اند با صمیمت فراوان مراسم را به پایان رسانده اند و پس از آن نیز بارها به یکدیگر بابت موفقیت شان تبریک گفته اند. در یک مثال جالب، سازندگان « لالا لند » که به اشتباه برای دریافت اسکار بهترین فیلم به روی صحنه رفته بودند، زمانی که متوجه شدند کاغذ اشتباه خوانده شده و فیلم برنده « مهتاب » است، در همان لحظه اعلام کردند که این جایزه برای برادران ما برای ساخت فیلم « مهتاب » است و تهیه کننده فیلم شخصاً آن را با احترام کامل به سازنده « مهتاب » تقدیم کرد و پس از مراسم نیز هیچ نشانی از اعتراض یا بیانیه های گوناگون نبود. آنها پذیرفته بودند که برنده دیگری است پس جایزه را با احترام به او تقدیم کردند.

810133 23011

سلبریتی ما : در این خصوص در نقطه فاجعه به سر می بریم! تقریباً سالی نبوده که سلبریتی های ما در یک جشنواره دور هم جمع شوند و مراسم را با پشتیبانی از هم به پایان برسانند. شاید بتوان عیان ترین مثال را در این خصوص متوجه ابراهیم حاتمی کیا دانست. کارگردانی که در دوره های پیشین جشنواره زمانی که می دانست قرار نیست به فیلمش جایزه ای اختصاص داده شود، قهر کرده و به مراسم اختتامیه نمی آمد و در آخرین مورد نیز سال گذشته در اختتامیه جشنواره فیلم فجر به شدت به منتقدان و کسانی که از فیلمش انتقاد کرده بودند تاخت! جالب آنکه در همان مراسم هومن سیدی نیز چند بار ناراحتی خود را از عدم دریافت سیمرغ را به هیئت داوران نشان داد تا چندان تفاوتی میان نسل گذشته و امروز سلبریتی های ما نباشد!

Le3234422

2- اعتراض مدنی :

سلبریتی اونا : حضور بسیار فعالی رو رویدادهای اجتماعی دارند. جورج کلونی یکی از فعال ترین ها در این مورد است و بارها به جهت اعتراض بازداشت شده که یکی از آنها زمانی بود که به همراه معترضان در مقابل سفارت سودان تجمع کرده بود. از بازیگران نسل جدید نیز اخیراً شیلین وودلی، ستاره فیلم « ناهمتا » در جریان اعتراض به ساخت خط لوله انتقال نفت در منطقه داکوتای شمالی که موجب آلودگی محیط زیست می شد، به همراه دیگر معترضان بازداشت شد و این در حالی بود که او در تمام طول زمان اعتراض تا دستگیری، این لحظات را بصورت مستقیم با مردم در شبکه اجتماعی فیسبوک به اشتراک گذاشته بود!

810133 23011333

سلبریتی ما : نافذ ترین اعتراضات اجتماعی شان را در صفحات توییتر و اینستاگرام بصورت ایجاد ” هشتگ ” بیان می کنند و کمتر دیده شده که خارج از اینترنت اعتراضی واقعی از آنان شاهد باشیم. در این میان می توان به مهناز افشار اشاره کرد که حساب فعالی در توییتر دارد و به اتفاقات اجتماعی واکنش نشان می دهد و پرویز پرستویی نیز در اینستاگرام وضعیت مشابهی دارد. با اینحال کمتر دیده شده که سلبریتی ما بصورت فیزیکی در جایی حضور داشته باشد!

 THR biz bo pie chart22

1- شفافیت مالی فعالیت:

سلبریتی اونا : تمام ساز و کار مالی سلبریتی ها در هالیوود شفاف است. بطور مثال می توان به فیلم « روزی روزگاری در هالیوود » که جدیدترین اثر کوئینتین تارانتینو است اشاره کرد که هنوز در مرحله ساخت است اما جزئیات مالی آن پیش از آغاز فیلمبرداری بطور کامل منتشر شد. پس از رسوایی هاروی واینستاین، تارانتینو مشکلات بسیاری برای یافتن تهیه کننده داشت که سرانجام سونی موافقت خود را برای اختصاص بودجه 100 میلیون دلاری به تارانتینو اعلام کرد. نکته حائز اهمیت این است که جزئیات اختصاص بودجه به « روزی روزگاری در هالیوود » منتشر شده و تمام افراد می توانند با جستجو در اینترنت از سود یا شرایط مالی دیگر که در قرارداد ذکر شده مطلع شوند. در خصوص فیلمهای دیگر که به اکران درآمده و سپس بصورت دیسک منتشر شده اند نیز در تمام موارد ( اعم از اکران، انتشار DVD و… ) جزئیات موجود و همیشه منتشر می شود. شاید دیدن تصویر بالا بد نباشد!

444e5536t234

سلبریتی ما : این مورد نیز یک نقطه تاریک درباره سلبریتی های ما محسوب می شود. هم اکنون هیچ جزئیاتی از قراردادهای مالی فیلمهای سینمایی منتشر نمی شود و درباره آثار پر هزینه ای مانند « به وقت شام » نیز هیچ شفافیت مالی صورت نگرفته است. یکی از مشهورترین موارد ابهام مالی در این خصوص نیز مربوط به سریال « شهرزاد » می باشد که حواشی فراوانی را نیز به همراه داشته و هیچوقت نیز به شفافیت نینجامید. سلبریتی ما اغلب قراردادهایشان را پشت درب های بسته می بندند و دریافتی هایشان برای جامعه و رسانه نامشخص است و این روند نیز در سالهای اخیر تغییری به خود ندیده و کماکان همه چیز مجهول باقی مانده است.

 

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها