مسائل مربوط به پشت صحنه برنامه های تلویزیونی همیشه یکی از جذاب ترین بخش هایی بوده است که تماشاگران آن را دنبال می کنند. نوع روابط ، سختی های کار ، اختلاف ها و.. از جمله تمام مواردی است که همیشه در اینگونه برنامه ها وجود داشته است. در کشور ما نیز برنامه زنده ی زیادی وجود دارند ( مانند " 90 " ) که محبوبیت بسیار زیادی نزد تماشاگران دارند اما در کشوری مانند آمریکا تعداد اینگونه برنامه ها بسیار زیاد است ( " شنبه شب " و " شوی اپرا " و.. ) و طبعا جامعه آمریکا نیز علاقه زیادی به مسائل پشت صحنه این برنامه دارد.

فیلم " گل نیلوفر " نیز با آگاهی از این مسئله قرار است به مسائل و مشکلات ساخت یک برنامه صبحگاهي بپردازد.

بکی ( ریچل مک آدامز ) کارگردانی است که در پی موفقیت و رسیدن به اوج قله های افتخار است. او کارگردانیه برنامه صحبگاهی را بر عهده دارد و تمام تلاش خود را انجام می دهد تا این برنامه به یکی از پرطرفدار ترین برنامه های تلویزیون تبدیل شود، اما رئیس او به وی اعلام کرده است که به علت کاهش هزینه های اضافی سازمان مجبور به اخراج اوست! حالا  بکی که تمام رویاهایش نقش بر آب شده است، خود را در مقابل پیشنهاد کارگردانی برنامه ای ناموفق به نام day break می بینید که یکی از برنامه ضعیف صحبگاهی است! بکی می داند که  این برنامه در رتبه چندم برنامه های محبوب مردم قرار دارد ، بنابراین او بعد از ملاقات با کارمندان پشت صحنه و البته تنها بازمانده مجریهای برنامه یعنی کولین پک ( دایان کیتون ) تصمیم می گیرد تا برای افزایش محبوبیت برنامه مجری کهنه کار و با تجربه ای به نام مایک پومروی ( هریسون فورد ) را به برنامه بیاورد. اما مشکل اینجاست که هر دو مجری برنامه انسانهای کاملا مغروری هستند و به هیچ وجه نمی خواهند از موضع خود در مقابل یکدیگر کوتاه بیایند و....

فیلم یک کمدی ساده اما با شخصیت های به شدت دوست داشتنی است. داستان و روند فیلم همان سبک آشنای کمدی کلامی - موقعیتی است و با اینکه بعضا شوخی های فیلم کارساز و جذاب جلوه می کنند اما روند کلی آن معمولی است و نمونه آن مانند مشاجره دو مجری مسن برنامه با یکدیگر و بهم ریختن برنامه و... را قبلا بارها دیده اید. اما موفقیتی که " گل نیلوفر " کسب می کند در دل شخصیت پردازی های خوب به همراه انتخاب های خوب بازیگران فیلم است. شخصیت های داستان با اینکه شاید همیشه غر بزنند اما اگر به گذشته آنها نگاه کنید به آنها حق می دهید که تا بدین حد عکس العمل منفی نشان دهند! مایک یک مجری قدیمی و باتجربه است که ریسک کار کردن با یک گروه جدید می تواند به گذشته خوب او ضربه مهلکی بزند ، کولین زنی هست که سرد و گرم روزگار را چشیده است و با اینکه به اندازه مایک در مجری گری موفق نبوده است اما به عنوان یک زن اجازه نمی دهد که غرورش پایمال شود و بالاخره بکی که قبلا طعم تلخ شکست را تجربه کرده است و اینبار می خواهد به هر نحوی که شده است موفق شود. اما کارگردان علی رغم اینکه داستان پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به رمانس را دارد ، به هیچ عنوان اجازه نداده است که چنین فضایی در فیلم شکل بگیرد و تمرکز خودش را بر روی داستان و گسترش آن قرار داده است. " راجر میشل " کارگردانی است که او را همواره با فیلمهای عاشقانه ای مانند " ناتینگ هیل " می شناسیم ولی اینبار او ترجیح داده است که یک کمدی موقعیت و کلامی را خلق کند و باید گفت که او در این راه به خوبی توانسته است نبض تماشاگر را دست بگیرد و سه شخصیت اصلی داستان را به خوبی پرورش دهد. سه شخصیت اصلی در فیلم به خوبی پرداخته شده اند و البته بازیگرانی که برای ایفای نقش ها انتخاب شده اند را می توان بهترین گزینه دانست" ریچل مک آدامز " در نقش بکی بازی بسیار عالی ارائه داده است. " مک آدامز " بازیگری است که به علت مهربانی ذاتی اش و چهره دوست داشتنی در آمریکا بسیار محبوب است، شخصیت قوی و در عین حال شکننده بکی در فیلم توسط " مک آدامز " به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است. از جمله بهترین قسمت های فیلم را می توان به صحبت های بکی و مایک بد اخلاق اشاره کرد که رفته رفته باعث آرام شدن مایک می شود. احتمالا شما هم بعد از دیدن فیلم عاشق بکی  خواهید شد!. " هریسون فورد " که به دیدن او در نقش  اندیانا جونز "عادت کرده ایم، این بار در نقش یک مجری مغرور بازی بسیار تاثیر گذاری ارائه داده است، " فورد " با بازی خوبش به خوبی توانسته حس مضطرب بودن مایک در کار جدیدش را به بیننده منتقل کند. و در آخر " دایان کیتون " خوشحال با بازی در نقش مجری عجیب و غریبی به نام " کولین پک " جمع بازیگران خوب فیلم را تکمیل می کند. کولین را باید نماینده زنانی به حساب آورد که همیشه علی رغم بهتر بودنشان به علت جنسشان، کنار گذاشته شده اند. صحنه های دعوای کولین با مایک از جمله صحنه هایی است که شما می توانید اختلافات کهنه زن و مرد در جامعه را در آنها ببینید!

" گل نیلوفر " کمدی جذابی است که برای دوستداران پشت صحنه برنامه های تلویزیونی هیجان زیادی ایجاد کند.

منتقد : میثم کریمی

گل نیلوفر : Morning Glory

کارگردان : Roger Michell

نویسنده : Aline Brosh McKenna

بازیگران :

Rachel McAdams  ...  Becky

Mike Pomeroy .... Harrison Ford

Diane Keaton ...  Colleen Peck

Vanessa Aspillaga ...  Anna

و...............

ژانر : کمدی

درجه سنی :  PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 102دقیقه