saeid soheyli 1210 2

با پایان یافتن برگزاری جشنواره ۳۵ فیلم فجر و در شرایطی که اصطلاحاً فصل مرده اکران را سپری می کنیم، بحث نمایش فیلم های نوروز ۹۶ داغ است.

به گزارش مووی مگ به نقل از بانی فیلم، با وجود آنکه بیش از یک ماه به آغاز سال جدید مانده است، اما اصولاً اکران عید از بیستم اسفند آغاز می شود. امسال هم با پایان برگزاری فیلم فجر و رایزنی درباره آثاری که بهترین شانس را برای فروش بهتر در ایام نوروز دارند، طبق معمول در زمره آثار کمدی هستند. از میان کمدی های آماده برای شرکت در فهرست احتمالی اکران نوروز، «خوب، بد، جلف» شانس بهتری داشت و با توجه به اینکه از دو- سه ماه پیش در نوبت اکران است، از چهارشنبه هفته جاری استارت می زند. قطعاً با عنایت به استقبال چشمگیر از کمدی پیمان قاسم خانی از سوی مردم در جریان اکران های جشنواره فجر «خوب، بد، جلف» می تواند نمایش خود را تا پس از نوروز هم استمرار ببخشد؛ هر چند شاید با آغاز اکران نوروز، تعدادی از سینماهای آن، کاهش اندکی داشته باشند که البته بستگی به میزان کف فروش فیلم خواهد داشت. از سوی دیگر، «گشت ۲» و «ماجرای نیمروز» دو فیلمی که در جشنواره از سوی مردم مورد توجه قرار گرفتند نیز جزو گزینه های اصلی اکران نوروز هستند.

فیلم سعید سهیلی را مردم دوست داشتند و بی شک این استقبال در گیشه هم ادامه خواهد داشت. ساخته تحسین برانگیز محمدحسین مهدویان نیز که میان هر دو قشر مردم و منتقدان برای خود طرفداران زیادی به دست آورده است، در نوروز می تواند گیشه را رونق بیشتری ببخشد. مگر اینکه به سرنوشت ساخته قبلی مهدویان دچار شود. «ایستاده در غبار» فیلم اول مهدویان هر چقدر در جشنواره فیلم فجر ۳۴ با دریافت تعداد زیادی از جوایز، فیلم محبوب مردم و منتقدان بود، اما در اکران امسال تنها حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان فروخت که چندان قابل توجه نبود.

«یک روز بخصوص» ساخته همایون اسعدیان دیگر فیلمی است که نام آن به عنوان یکی از گزینه های اکران عید در برخی از رسانه ها مطرح است. گزینه ای که با وجود بازخوردهای نه چندان مثبت در جشنواره فجر، به نظر نمی رسد در گیشه ۹۶ خیلی قابل اطمینان باشد.

از سوی دیگر اگر کمدی ها را پیشتاز بلامنازع اکران های نوروزی بدانیم، شاید بتوان برای دیگر فیلم های در نوبت اکران در این ژانر هم شانسی قائل شد؛ آثاری مثل «ساعت پنج عصر» (مهران مدیری)، «خرگیوش» (مانی باغبانی) و «ایتالیا ایتالیا» (کاوه صباغ زاده) دو فیلم اول به جشنواره راه نیافتند، اما دومی در بخش سودای سیمرغ جشنواره حضور داشت. جدا از این موارد، اصولاً قانون نانوشته ای وجود دارد که در اکران نوروز باید اغلب ژانرها را مدنظر قرار داد که به قول یک پخش کننده، با گلچین بهترین فیلم ها برای اکران نوروز، در طول سال تقریباً دست سینمای ایران خالی خواهد ماند.

در همین حال از امروز اکران سه فیلم جدید هم شروع شده است. انیمیشن «مبارک» ساخته محمدرضا نجفی امامی، «ماحی» فیلمی از داود خیام و «جشن تولد» به کارگردانی عباس لاجوردی. به اینها فیلم «افسونگر» حسین تبریزی را نیز بیفزائید که در کنار «خوب، بد، جلف» از چهارشنبه این هفته روی پرده می روند. هر چند همه فیلم های مذکور، به جز ساخته پیمان قاسم خانی، بعید به نظر می رسد که بتوانند با حفظ کف فروش تا ایام نوروز روی پرده دوام بیاورند.

«مبارک» با بازی الناز شاکردوست در گروه سینمایی آزادی اکران می‌شود. این فیلم داستان پیرمرد نقالی را روایت می‌کند که با عروسک‌هایی که در اقتباس از شخصیت‌های شاهنامه فردوسی ساخته شده‌اند، به کسب و کار مشغول است. پیرمرد بخش فراوانی از زندگی‌اش را در جهان اسطوره‌ها گذرانده و نگران روزی است که شخصیت‌های سیاه افسانه‌ای، دنیا را به سوی تاریکی و تباهی کشانند. نگرانی او، عروسک‌هایش را وادار می‌کند که وارد عمل شوند و برای کمک رساندن به پیرمرد نقال، با نوه جوان او همراه می‌شوند و داستان پرفراز و نشیب و ماجراجویانه ای را آغاز می‌کنند.

در فیلم سینمایی «ماحی» نیز آناهیتا نعمتی، مهران احمدی، همایون ارشادی، احسان امانی، سپیده اعلایی، هدی نوری‌زاده و مریم داودی حضور داشته اند.

در «افسونگر» با نام قبلی «مدعی» نیز لیلا اوتادی، پژمان بازغی، نیلوفر شهیدی، نگار فروزنده و شقایق فراهانی بازی داشته اند.