13960127112027916102454710423

باز شدن پرونده قصور پزشکی عارف لرستانی باعث شد تا مروری بر برخی از چهره‌های سرشناسی داشته باشیم که به واسطه اشتباهات پزشکی دچار مشکلاتی شده‌اند.

به گزارش مووی مگ به نقل از فردا، درگذشت ناگهانی عارف لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان و قوت گرفتن احتمال وجود قصور پزشکی در پرونده او باعث شد تا بحث اشتباهات پزشکی یک بار دیگر مورد توجه رسانه‌ها و مردم قرار بگیرد. بحثی که سال پیش پس از فوت عباس کیارستمی کارگردان بزرگ سینمای ایران تبدیل به بحث روز محافل فرهنگی و هنری کشور شده بود و این بار نیز درست در روزهای ابتدایی سال جدید مجددا مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

اما بررسی ماجراهای قصور پزشکی نشان می‌دهد که تاکنون چهره‌های بسیاری به خاطر اشتباهات پزشکی سلامتی خود را از دست داده‌اند. افرادی که نام بسیاری از آن‌ها صرفا به واسطه اینکه آدم‌های مشهوری نبودند، مطرح نشده است وگرنه کم نبوده و نیستند آدم‌هایی که به واسطه یک اشتباه ساده پزشکی جان خود را از دست داده‌اند و یا تا پایان عمر با یک بیماری سخت و یا نقص عضو دست و پنجه نرم کرده‌اند.

در میان چهره‌های سرشناسی که سرنوشتشان با ماجراهای قصور پزشکی پیوند خورده است؛ نام‌های جالب توجهی دیده می‌شود که در ادامه با هم می‌خوانیم:

مایکل جکسون

شاید در میان همه اسم‌هایی که تاکنون در ارتباط با قصور پزشکی نامی از آن‌ها مطرح شده، هیچکدام از شهرت مایل جکسون برخوردار نبودند؛ موسیقیدان، سرگرمی‌ساز و بازرگان آمریکایی که با لقب «سلطان پاپ» در میان طرفدارانش شناخته می‌شود. بود.

او در سال ۲۰۰۹ درگذشت؛ اما آنچه که باعث شد تا مرگ او نه به عنوان یک فرد سرشناس بلکه به عنوان یکی از قربانیان قصور پزشکی مورد توجه قرار بگیرد، نحوه مرگ او بود. او که تا پیش از مرگش درگیر آماده سازی جدیدترین کنسرتش بود، با تزریق اشتباه پزشک شخصی‌اش جان سپرد!

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که گویا پزشک شخصی او ترکیبی از یک داروی بیهوش‌ کننده قوی و چند داروی خواب‌آور به نام‌های «پروپوفول، میدازولام، لورازپام، دیازپام، والیوم، لیدوکائین» را به او تزریق می‌کند و ترکیب مقدرا بالای داروی پروپوفول و چندین خواب‌آور قوی دیگر باعث مرگ او می‌شود.

البته پزشکی‌قانونی گزارش کامل کالبدشکافی را بنا به درخواست پلیس و بازپرس بخش قضایی به‌ صورت محرمانه نگهداری می‌کند.

(معرفی برخی دیگر از چهره‌های سرشناس خارجی که با قصور پزشکی فوت کردند را در اینجا بخوانید.)

سیلویا پلات

پس از مایکل جکسون، سیلویا پلات دیگر چهره سرشناس بود که در اثر قصور پزشکی از دنیا رفت. این شاعر و نویسنده آمریکایی که بیشتر شهرتش را به واسطه اشعار منحصربه فردش کسب کرده بود؛ در اثر خودکشی جان خود را از دست داد ولی نکته جالب در این میان آن است که به اعتقاد بسیاری از طرفدارانش دلیل اصلی خودکشی او قرص‌هایی بوده که دکترها به اشتباه به او داده‌اند و باعث شده تا به جای درمان بیماری افسردی‌اش، میزان بیماری تشدید شود و درنهایت منجر به خودکشی او شود.

عباس کیارستمی

ماجرای قصور پزشکی در پرونده درمانی عباس کیارستمی از آن دست اتفاقاتی بود که باعث ایجاد چالشی جدی میان اهالی هنر و پزشکان شد. ماجرا از آن‌جا آغاز شد که شایعاتی درارتباط با احتمال قصور پزشکی در روند درمانی عباس کیارستمی از سوی برخی از نزدیکان او مطرح شد.

ماجرا در ادامه توسط بهمن کیارستمی فرزند او پیگیری شد و نام چهره‌های بسیاری از دکتر ایرانی معالج کیارستمی تا دکتر فرانسوی او و همچنین امید روحانی بازیگر سینما و تلویزیون که متخصص بیهوشی نیز هست و از دوستان نزدیک کیارستمی محسوب می‌شد، مطرح شد.

در نهایت اما این ماجرا با حکمی عجیب همراه شد تا پزشک مرحوم کیارستمی با حکم هیات بدوی سازمان نظام پزشکی به محرومیت محدود از طبابت محکوم شود. حکمی که مورد اعتراض خانواده آن مرحوم و بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفت و در نهایت هم هنوز بعد از یک سال سرنوشت آن به طور دقیق مشخص نشده است.

رزیتا غفاری

رزیتا غفاری یکی دیگر از چهره‌های سرشناسی بود از قصور پزشکی آسیب دید. او مدتی قبل با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی‌اش در ارتباط با اشتباهات پزشکی پیش آمدهدر روند درمانش همراه با کاریکاتور پرمعنا نوشت: «روز بر همه شما عزیزان بخیر.. از شما چه پنهان یه چند روزی در بیمارستان برای عمل جراحی بستری بودم!!! البته داستانش مفصله که اگه از حوصله‌تان بدور نیست... لازم میدونم که حتما براتون تعریف کنم که شما خدایی نکرده گرفتار این بلا و مصیبت نشوید... داستان از روزی شروع شد که خانه سینما یک دکتر دندانپزشک به اعضای خانه سینما معرفی کرد... قضیه برمی‌گرده به پانزده سال پیش...! در این اوضاع یکی از دندان‌هایم کرم خوردگی مختصری داشت و من هم وقت رو مغتنم شمردم و به آقای به ظاهر دکتر مراجعه کردم... بگذریم...دکتر محترم مته را در فکم شکاااااند و دَرشَم بست و چهار استامینافون بهم داد که مسمومیت خونی پیدا کردم... درد کم کم به سراغم آمد و ..... و..... و.... در این پانزده سال چهار مرتبه جراحی فک و لثه و بارها پیوند استخوان شدم ... استخوان فک و سینوس‌ها کاملا از بین رفت و بالاخره چند روز پیش تحت عمل جراحی سینوس قرارگرفتم...! که امیدوارم آخر این داستان غم انگیز باشد!!! نتیجه این که لطفا حتی برای کمترین درد به پزشک متخصص و حاذق مراجعه کنید. امروز مرخص شدم...! دوستون دارم و دعایم برای شما عزیزان فقط سلامتیست ... سلامتیست...سلامتیست.... انشاالله

محمدرضا رستمی

محمدرضا رستمی خبرنگار و دبیر فرهنگی سابق سایت خبری خبرآنلاین، از جمله چهره‌هایی بود که صحبت‌هایی در ارتباط با وجود قصور پزشکی در پرونده او مطرح شد. رستمی ابتدا که به دلیل تشخیص تومور مغزی بستری شد و سپس مورد عمل جراحی مغز قرار گرفت، اما پس از مدتی به کما رفت و درگذشت.پس از انتشار خبرهایی در ارتباط با وجود قصور پزشکی در این پرونده، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتشار بیانیه‌ای ضمن تکذیب این موضوع به تشریح روند درمانی او پرداخت.

با این همه هنوز هم بحث‌هایی در ارتباط با احتمال وجود قصور پزشکی در پرونده او شنیده می‌شود.