22534234234

سرانجام «گذشته» برای حضور در مراسم اسكار انتخاب شد.

پیش از این صحبت ها بر سر فیلم «دربند» هم بود و از طرفی آخرین اثر فرهادی را خیلی نمی شد ایرانی دانست. در این رابطه با كارشناسان و منتقدان متعددی صحبت كردیم كه این گفت وگو به نظرات موافق و مخالف آنها ختم شد.

البته تمام حرفی كه باید در این باره زده شود، همین هایی نیست كه در ادامه و از زبان مصاحبه شونده های ما می خوانید. اما قسمت مهم و عمده ای از تحلیلی كه باید درباره این فیلم انجام شود در این مجموعه گرد آمده از دیدگاه های مختلف وجود دارد.

«طهاسب صلح جو» (مخالف)

انتخاب فیلم «گذشته» با عنوان نماینده ایران در اسكار گزینه درستی نیست چرا كه داشتن كمپانی فرانسوی دلیل خوبی برای این انتخاب نیست. به طور حتم این فیلم نمی تواند به خوبی در اسكار جلوه كند و جایزه بگیرد.

«مازیار فكری ارشاد» (موافق)

كیفیت خوب و شیوه كارگردانی در فیلم «گذشته» دلیل این انتخاب بوده است كه با وجود این انتخاب احتمال كاندیدا شدن این فیلم وجود دارد اما بعید می دانم بتواند جایزه بگیرد.

جنجال «امیر سمواتی» تهیه كننده فیلم «دربند» باعث شده است كه این حرف حدیث ها به وجود آید. وگرنه كشور های دیگر نیز فیلمی با زبان دیگر را نماینده اسكار خود قرار می دهند و این اتفاق هیچگونه منع قانونی ندارد.

«جبار آذین» (مخالف)

فیلمی که باید به عنوان نماینده سینمای کشورمان در جشن جهانی شرکت کند دارای ویژگی های خاص است و علاوه بر آن ساختار و محتوایی خوب داشته باشد، به طوری متناسب با فرهنگ جامعه ساخته باشد.

فیلم سینمایی «گذشته» این ویژگی را با عنوان نماینده سینمای کشور فرهنگی و اسلامی ندارد و نماینده شایسته ای برای ایران نخواهد بود. مسئله دریافت جایزه اسکار اصغر فرهادی در دو سال گذشته مربوط به مسائل داخلی و ویژگی های آن اثر بود و همچنین تبلیغات بین المللی که برای این فیلم اتفاق افتاد و باعث شد که شرایط خوبی را برای اسکار فراهم کند.

اما امسال باتوجه به موضوع فیلم «گذشته» بعید می دانم که بتواند جایزه ای را دریافت و با کاندیدی در اسکار شود.

«خسرو نقیبی» (موافق)

در میان فیلم های موردنظر نماینده ای بهتری نداشتیم و فیلم «گذشته» و اصغر فرهادی به دلیل شناخت جهانی و پتانسیل كافی گزینه ای مناسبی برای حضور در اسكار محسوب می شوند. فیلم «دربند» رقیب این فیلم نیز در طول سال گذشته فرصت حضور در جشنواره های خارجی را نداشته و یا عملكرد موفقی نداشته به همین جهت شناخت كافی از این فیلم در عرصه بین الملل وجود ندارد.

فیلم «گذشته» برخلاف نظرات دیگران جهان بینی ایرانی دارد و تنها حضور كارگردان و فیلم بردار ایرانی دلیل حضور در اسكار نیست. متاسفانه تهیه كننده فیلم «دربند» از نام ایران سوءاستفاده ملی كرده و نمی توانیم برای اصغر فرهادی كه در طول مدت فعالیت خود درعرصه بین الملل جوایز متعددی را كسب كرده بی انصافی است كه اینگونه سخن بگوییم.

«صوفیا نصراللهی» (مخالف)

فیلم «گذشته» تنها فیلم قابل ارائه برای اسكار است، چرا كه اسم فرهادی برای همه شناخته شده و به عنوان نماینده ایران می تواند گزینه مناسبی باشد اما این فیلم موضوع مشتركی با ایران ندارد و اگر از روی شانس انتخاب شده باشد بعید می دانم، كه بتواند جایزه اسكار بگیرد.

فیلم «گذشته» از روی ناچاری و نبود فیلم مناسب انتخاب شده است و همچنین حضور پخش كننده قوی برای نمایش این فیلم در كشورهای بین الملل نیز در این انتخاب تاثیرگذار بوده است.

فیلم «دربند» كه یكی از گزینه های دیگر نماینده ایران برای اسكار محسوب می شد نیز در مقایسه با فیلم «گذشته» به لحاظ سینمایی بهتر بود و ارزش بیشتری داشت.

«شهرام جعفرنژاد» (موافق)

با انتخاب فیلم «گذشته» به عنوان نماینده ایران موافق هستم و در رابطه با فرانسوی بودن فیلم خیلی این چارچوب بندی ها دیگر مطرح نیست و از لحاظ قانونی نیز معرفی این فیلم از سوی ایران به اسكار مشكلی ندارد و پیش بینی، گرفتن اسكار غیرمنطقی است زیرا در مورد «جدایی نادر از سیمین» كه بهتر از این فیلم بود نیز این گمانه زنی ممكن نبود.

فیلم «دربند» هم اثری خوب و شایسته محسوب می شود، اما در مقایسه با «گذشته» به دلیل وجه و سابقه كارگردان آن برای حضور در اسكار مناسب تر است.

«سعید مستغاثی» (مخالف)

اصلا هیچ فیلمی نباید برای اسکار فرستاده شود، چرا که فیلم های ارسالی به این فستیوال از کمپانی های هالیوودی هستندو حضور در اسکار، به معنی رعایت قوانینی که در اسکار وجود دارد و به نوعی ترویج ایدئولوژیکی در عرصه بین الملل است.

فیلم سینمایی «گذشته» فیلمی اروپایی است که با همکاری اتحادیه اروپایی ها ساخته شده و ربطی به ایران ندارد، محتوای فیلم نشات گرفته از زندگی ضد شرقی است و گزینه مناسبی برای ایران محسوب نمی شود و دلیل اینکه مدیران و مسئولان سینمایی ما مصر برای انتخاب نماینده در اسکار هستند، یکی از بازی ها و وقت گذرانی های آن ها به شمار می آید.

«حسین فرحبخش» (مخالف)

دلیل اکران فیلم سینمایی «گذشته» در ایران به خاطر افتخاراتی بوده که اصغر فرهادی برای ایران کسب کرده در غیر این صورت اکران هر فیلم خارجی باید از سوی بنیاد فارابی صورت گیرد.

به اعتقاد من همین فیلمی که برای اسکار انتخاب شود باید ۱۰۰ درصد ایرانی باشد این موضوعی نیست که به ایرانی بودن کارگردان بستگی داشته باشد. با وجود اینکه احترام زیادی برای فرهادی قائل هستم اما فیلم «دربند» شایستگی بیشتری برای حضور در اسکار را داشت، چرا که حس و عاطفه ایرانی را به خوبی به تصویر می کشد و نماینده خوبی برای ایران محسوب می شد.

انتخاب فیلم فرهادی شاید گزینه مناسبی باشد اما به نظر می رسد که در زمان فستیوال اسکار جایزه ای دریافت نکند.

 

ذره بین : همچین میگن « گذشته » شانسی برای دریافت اسکار نداره انگار سینمای ایران هرسال اونجا اسکار میگرفته!

 

باشگاه خبرنگاران جوان