302823 9994

«مایکل مور»، مستندساز جنجال‌برانگیز سینمای آمریکا که همواره در آثار و سخنان خود منتقد دول مختلف آمریکا، عملکرد آنها و همچنین سیاست‌های جنگ‌طلبانه سیاستمداران آمریکایی بوده است، این بار انگشت انتقاد خود را به سمت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور جدید این کشور نشانه رفته است.

به گزارش مووی مگ به نقل از فارس، «مور» که طرفدار حزب دموکرات است و پیش از این در مصاحبه‌هایش عنوان کرده بود که «این تاجر میلیاردر کاخ سفید را اشغال خواهد کرد» و پیشگویی‌اش درست از آب درآمد، اکنون از هر فرصتی برای انتقاد از وی استفاده می‌کند.

*می‌دانستم «ترامپ» رئیس جمهور می‌شود/مدت‌ها با غم و اندوه دست و پنجه نرم می‌کردم

«مایکل مور» در مصاحبه اخیر با نشریه سینمایی ورایتی در پاسخ به این سؤال که آیا واقعا ترامپ دیوار مکزیک را خواهد ساخت؟ آیا او واقعا از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری خواهد کرد؟ گفت: من از همان روز اول حرف‌های او را جدی گرفتم و این همان دلیلی است که باعث شده تا من از زمان انتخابات تاکنون تا این اندازه پرانرژی و فعال در صحنه باشم، من ماه‌ها پیش زمانی‌که به این نتیجه رسیدم که او پیروز انتخابات است، بر ۵ مرحله غم خودم را پشت سر گذاشتم. باید بدانید که ترامپ به گفته‌اش عمل می‌کند. هنوز از دور بر می‌شنوم که مردم می‌گویند، او دیوار مکزیک را نمی‌سازد و این تنها یک حرف است ولی باید بدانند که او این دیوار را خواهد ساخت، لااقل نوعی از دیوار را خواهد ساخت.

*ترامپ برای رسیدن به هدفش بسیاری از قوانین دولت اوباما را باطل می‌کند و قوانین جدید تصویب خواهد کرد

در مورد مسلمانان هم باید بگویم که او حتما این کار را خواهد کرد. آنچه شما خواهید دید این است که او یک روز یک دو جین و حتی بیشتر از قوانین اجرایی دولت اوباما را باطل می‌کند و روز بعد، جمهوریخواهان شروع می‌کنند به پرینت گرفتن از قوانینی جدید در مورد همه چیز. پیش از آنکه که لیبرال‌ها و دموکرات‌ها حتی بتوانند بچرخانند ، او بیش از ۲۰ قانون را تصویب کرده است، یک دیوار ساخته است و قانون ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را نیز تصویب کرده است. این درحالی است که عده‌ای از طرفدارانش می‌گویند که او در این مورد اینقدر منطقی هست که همه مسلمانان را به آمریکا ممنوع‌الورود نکند.

* اولین بار ملاقاتمان با ترامپ در یک شوی تلویزیونی بود/ترامپ مرا فریب داد تا مایکل مور نباشم

مور درباره اینکه آیا تاکنون از نزدیک ترامپ را ملاقات کرده است یا خیر؟ گفت:

اولین بار «ترامپ» را سال ۱۹۸۸ ملاقات کردم. هر دو برای شرکت در شوی تلویزیونی «روزان بار» رفته بودیم، من نشسته بودم و ترامپ تا مرا دید، پیش تهیه‌کننده رفت و گفت که نمی‌خواهد که در شویی که من هستم، شرکت کند چون فیلم «ژنرال موتور» (یکی از فیلم‌های «مایکل مور») را دیده است و می‌داند که من به او حمله خواهم کرد.

تهیه‌کننده به من گفت: آیا راهی هست که بتوانی به من کمک کنی؟ من هم گفت: اوه برادر، من با او صحبت می‌کنم. برای همین نزد «ترامپ» رفتم و دست را گرفتم و تکان دادم، خیلی رابطه سرد و بی‌روحی بود.به او گفتم: درباره من چی فکر می‌کنی؟ من اهل میشیگانم. ما حقیقتا تو را نمی‌شناسیم. تنها تصوری که از تو در ذهن من وجود دارد، تصویری است که از تو روی یکی از مجلات مد دیده‌ام. او خندید و همه چیز آرام شد.

او نرفت و شو برگزار شد. همه چیز از یادم رفته بود تا سال گذشته که ناگهان همه چیز به یادم آمد: مردم فکر می‌کنند که او یک احمق است-ولی او به هیچ عنوان یک احمق نیست. او مرا در آن شوی تلویزیونی بازی داد. او باعث شد تا من خودم نباشد و در آن گفتگو از هیچ چیز انتقادی صحبت نکنم. من فکر می‌کردم که دارم به او آرامش روانی می‌دهم. ولی آنچه که انجام داد این بود که کاری کرد که من من مایکل مور نباشم.

*امیدوار بودم که «ترامپ» به لحاظ روانی مورد ارزیابی قرار گیرد/ثابت خواهد شد که او یک خودشیفته روانی و خطرناک است

«مور» در ادامه درباره اینکه آیا دسترسی ترامپ به کدهای هسته‌ای خطرناک و نگران‌کننده است یا خیر؟ متذکر شد:

حتما همینطور است. امیدوار بودم که او از نظر روانی مورد بررسی قرار گیرد چون من کاملا مطمئنم که روزی مسئله ثابت خواهد شد که او یک خودشیفه روانی و خطرناک است.

کوچکترین انتقاد از او با واکنش تند او روبرو می‌شود. چه زمانی او درباره گفته‌های «مریل استریپ» در صفحه توئیترش مطلب گذاشته بود؟ هنوز آفتاب درنیامده بود. این همه اتفاقات مهم در دنیا در حال وقوع بود، از تیراندازی در فورت لادردیل گرفته، تا تیرانداز پلیس در اورلاندو و مسئله کره شمالی و او آن موقع شب بیدار شده بود و در حال تجزیه و تحلیل گفته‌های «مریل استریپ» بود.

*صحبت‌های «مریل استریپ» در گلدن گلوب یک بیانیه‌ انسانی بود و هیچ ربطی به سیاست نداشت/ جان کلام صحبت‌های او این بود: آهای جناب آیا هیچ شایستگی اخلاقی در تو وجود ندارد؟

این فیلمساز ۶۳ ساله درباره سخنرانی «مریل استریپ» در مراسم «گلدن گلوب» در انتقاد از «ترامپ» نیز گفت:

زمانی‌که این صحنه را دیدم، اشک در چشمانم جمع شد. سخنانی تأثیر گذار و پرقدرت از شخصیتی فوق‌العاده. «مریل استریپ» او درباره احساسات انسانی صحبت می‌کرد. سخنان او درباره یک جمهوریخواه و یا یک دموکرات نبود. جان کلام او خطاب به «ترامپ» این بود که آهای جناب، آیا هیچ نجابت و شایستگی اخلاقی در تو وجود ندارد؟

*تام هنکس همان کسی است که دموکرات‌ها برای ریاست‌جمهوری به آن نیاز دارند

وی در ادامه در توضیح صحبت‌های پیشین خود درباره اینکه دموکرات باید «تام هنکس» را برای ریاست‌جمهوری کاندید کنند، گفت: «تام هنکس» درست همان فردی است که دموکرات‌ها به آن نیاز دارند. ده‌ها میلیون نفر او را عاشقانه دوست دارند، او باهوش است و هم از عقلش و هم از قلبش فرمان می‌گیرد و در عین حال سیاستمدار خوبی نیز هست.

*مخالفان ترامپ باید شجاع و همیشه در صحنه باشند/طرفداران یک جنبش همیشه در ابتدا در اقلیت هستند

«مایکل مور» در پایان این مصاحبه خطاب به آمریکایی‌هایی که از رئیس جمهور شدن «ترامپ» می‌ترسند گفت:

نترسید. به جنبش‌های دیگر نگاه کنید. هر زمان این جنبش‌ها آغاز می‌شود، طرفداران آن‌ها همیشه در اقلیت‌اند ولی آنها همیشه تلاش می‌کنند تا عقایدشان را عمومی کنند.شجاع باشید، جسور باشید، فعال باشید و در صحنه. نباید هفته‌ای بدون اینکه شما با یکی از اعضای کنگره و یکی از سناتورهایتان ملاقات کنید بگذرد.