cover

اهمیت جایزه اسکار در عالم سینما بر کسی پوشیده نیست. اما گاهی نظر آکادمی اسکار با نظر تماشاگران مطابقت نمی کند. اما چطور؟ یکی از این تناقض ها در اهداء جایزه اسکار به هنرپیشه ها و کارگردان هاست. بازیگران و کارگردانان زیادی وجود دارند که با وجود شهرت و تجربه فراوان در کارشان، موفق به دریافت جایزه اسکار نشده اند و این مسئله در بین بازیگران مرد به شدت شایع است!

گزارش ویژه مووی مگ هم به همین آقایان بازیگر بی اسکار اختصاص دارد. در این مقاله شما را با بیست تن از مشهورترین و پر افتخار ترین آن ها اشنا خواهیم کرد. سیر جدول ما حالت صعودی دارد یعنی اسامی رفته رفته با افتخار تر و مشهور تر خواهند شد. در این لیست سعی شده هر چقدر می توانیم شما را با فیلم های بازیگران و در حد توانمان با علل ناکامی آن ها آشنا کنیم. البته یافتن این علل کار خود داوران اسکار است نه ما! و انتظار نداشته باشید بتوانیم دقیقا علل را مو شکافی کنیم اما درباره بعضی ها می توانیم نظری بدهیم اگر شما هم به غیر از مطالب ما علل دیگری یافتید با حفظ احترام دیگران نظر شخصی خود را بیان کنید.

قبل از مطالعه متن بیاد داشته باشید که:

1-      دوباره یا آور می شوم که بررسی علل اسکار نگرفتن بعضی اسامی حالت شخصی دارد و از این بابت در حد توانمان و با مراجعه به تجربیات شخصی خودمان نظر خواهیم داد سعی نکنید در این باره خرده بگیرید اما ما هم از شنیدن نظرات شما بسیار خوشحال خواهیم شد.

2-      سعی شده است که اسامی لیست همه پسند باشد یعنی اینکه نه به سینمای کلاسیک گیر داده ایم نه مدرن. از همه جا و هر بازیگر با استعداد و اثبات شده در این لیست نام برده ایم. بعد نگویید چرا اسم فلانی است و بهمانی نیست!

3-      انتظار نداشته باشید نام « آرنولد شوارزنگر » را در این لیست بیاوریم. یکم فکر کنید کلا مرام این نوع بازیگر ها با اسکار جور در می آید؟ از این بابت خواستیم تا بعضی ادعاها را از اول ریشه کن کنیم! و همین طور بازیگران جوان و با استعداد را هم از این لیست حذف کرده ایم.

یادتان نرود که هدف از دیده شدن یا نشدن فقط از لحاظ اسکار است شاید هر از گاهی به گلدن گلاب هم سری بزنیم اما زیاد با جوایز دیگر کاری نخواهیم داشت

حالا سراغ لیست برویم:

20

 

      20.« دنیل کریگ »:

      قول می دهم که این تنها جیمز باند لیست مان باشد. « کریگ » قبل از باند هم توانسته بود در مقابل دوربین « استیون اسپیلبرگ » در فیلم « مونیخ » قرار بگیرد. هم چنین در آثار خوبی مثل « کیک لایه ای » ایفا نقش کند. اما نمی توان گفت زیاد جلب توجه کرده. با وجود اینکه توانست با بازیش مفهوم جدیدی به شخصیت پنجاه ساله باند بدهد اما نه تنها اسکار بلکه سایر جوایز هم زیاد به او روی خوش نشان ندادند. از جوایز بین المللی گله مند نیستم چون هر چقدر به رزومه کاریش نگاه می کنم چندان کار اسکار پسندی نمی بینم. بالاخره کریگ استعداد خودش را برای همه ثابت کرده. خودتان هم که می دانید تعریف فیلم خوب و فیلم اسکاری تا حدی متفاوت است. در بین کارهایش فقط فیلم « دختری با خالکوبی اژدها » را می توان اسکاری به حساب آورد. امیدواریم ایشان را در چنین آثاری بیشتر ببینیم. کی می داند شاید این بازیگر خوش تیپ و قیافه که فعلا نامزدی یک جایزه بفتا بزرگترین و معتبر ترین افتخارش است یک روز برای اسکار رقابت کند.

 

19.« آنتونیو باندارس »: 19

        لابد با خودتان فکر می کنید که چرا! « باندارس » سابقه ایفای نقش در فیلم های عامه پسند زیادی را دارد هر چند آثار بسیار بسیار سطحی در کارنامه اش خیلی تو چشم می رود. به هر حال اگر هم از افتخاراتش بگوییم فکر نکنم سه نامزدی گلدن گلاب کم افتخاری باشد. باندارس کسی است که به « دسپرادو » معنی داد او کسی است که اسپانیا را در هالیوود نمایندگی کرد البته نمی توان از همکاریش با « پدروالمودوار » در فیلم « پوستی که در آن زندگی می کنم » گذشت. مانند خیلی ها او هم چندان فیلم اسکار پسندی در کارنامه خود ندارند ولی برای همه ما اثبات کرده اند که بازیگر خوبی هست.

18

 

       18.« کالین فارل »:

       از آثار قابل توجه « کالین فارل » می توان به فیلم « در بروژ » اشاره کرد. این فیلمی است که بیشتر از سایر آثار او به اسکار نزدیک شد اما خود فارل نتوانست در اسکار بدرخشد. ولی گلدن گلاب را برای این نقش آفرینی گرفت. همانطور که می دانید اسکار علاقه عجیبی به فیلم هایی با ژانر بیوگرافی دارد فارل هم از این ژانر اسکندر را در کارنامه دارد ولی هم فیلم و هم بازی او تقریبا به یک فاجعه تبدیل شد! شما اسکار را ول کنید حتی بعضی جوایز او را یکی از بدترین های سال 2004 نامیدند. با این همه « کالین فارل » هم از ستاره های همیشه در چشم هالیوود است و نمی توان شهرتش را نادیده گرفت.


17

       17.« جیم کری »:

       بعد از « روان آتکینسون » ( همان مستر بین خودمان ) کمدی خارجی در ایران با « جیم کری » تعریف می شود. او همیشه از کسانی بوده که در کمدی و مسخره بازی ( به دل نگیرید از جنبه مثبتش عرض می کنم! ) حرف اول را می زند. جوایز گلدن گلاب تا به کنون از سبک کمدی او استقبال زیادی داشته اما اسکار او را به رویش هم نیاورده.

       کری خارج از ژانر کمدی فیلم « درخشش ابدی یک ذهن پاک » را دارد مقام و منزلت خود فیلم که تعریف نمی خواهد ولی حضور « جیم کری » در فیلم چندان جدی گرفته نشد.

       « نمایش ترومن » هم از فیلم های سطح بالای وی در ژانر کمدی است. چند فیلم متوسط ولی بشدت خنده دار از جمله « کاراگاه حیوانات » پیکره کارنامه او را در یک دهه قبل نشان می دهد اما چه بخواهیم و چه نخواهیم « جیم کری » مسخره بازی ها را کنار گذاشته، اسکار هم که از دلقک بازی های او خوشش نمی آید ظاهرا یا باید منتظر معجزه ای باشیم یا کلا نام « جیم کری » و اسکار را کنار هم نیاریم!


1616.« ریان گاسلینگ »:

       از جایی که در اول مطلب گفتیم نو ظهور ها را در لیست نخواهیم داشت شاید تعجب کرده باشید. اما ممکن است بعضی هایتان ندانید که او چندان هم نوظهور نیست او در سال 2006 نامزد اسکار را برای فیلم « نیم نلسون » دارد اما روی هم رفته می توان گفت او استعدادش را برای عموم به تازگی ثابت کرده. درخشش اش در « بران » و همکاری اش با « جرج کلونی » در « نیمه ماه مارس » حتما او را به درجات بالاتری هدایت خواهد کرد او در مسیری که به موفقیت ختم می شود افتاده. البته باید کارهای آتی اش را هم در نظر گرفت. سطح فیلم هایی که بازی می کند اولین عامل در پیشرفت او هستند بعد از آن هم توانایی خودش است که راه را مخصوصا راه اسکار را برایش هموار می سازد. مطمئنم نام این بازیگر سی و دو ساله را از این پس بیشتر خواهیم شنید. منتظر موفقیت هایش مخصوصا در اسکار هستیم!

15

 

       15.« گری اولدمن »:

       این یکی، یکی از عجیب ترین مورد های لیست مان است بعد از این همه تجربه در مسیر سینما و این قدر توانایی، تا اسکار 2011 کسی در آکادمی او را تحویل نگرفته بود تا اینکه برای فیلم « دوره گرد، خیاط، سرباز, جاسوس » نامزد بهترین بازیگر نقش اصلی شد. آن هم در سن 53 سالگی! متاسفانه او در 84 مین مراسم آکادمی علوم و هنر های متحرک جایزه ای نبرد. چیزی که تجربه برایم ثابت کرده این است که اسکار به این نقش های خشک اهمیت می دهد و آن ها را تا مرحله نامزدی بالا می کشد ولی جایزه نمی دهد. این نشان از آن است که معمولا اسکار در هر نقش و بازیگرش یک انعطاف می خواهد یک چند وجهی بودن می خواهد متاسفانه این مسئله چندان در کاراکتر « جورج اسمایلی » به چشم نمی خورد. معمولا را گفتم چون اسکار غیر قابل پیش بینی است این را بشدت قبول دارم. نظرهای بنده هم درک و تجربه شخصی است. همین بحث انعطاف و چند وجهی بودن درباره خیلی ها شامل است هر چقدر در لیست بالاتر برویم اثر این مسئله را بیشتر خواهید دید. یک نکه دیگر هم وجو دارد که اولدمن زیاد نقش های هدایت کننده و نقش های اصلی به عهده نمی گیرد.


14

14.« لیام نیسون »

از پیرمرد های توانای دنیا فیلم و فیلم سازی است که زیادی در اسکار شانس نیاورده. فیلم « فهرست شیندلر » که برای « اسپیلبرگ » بهتریهای ممکن را آورد، نتوانست نیسون را از یک نامزدی پر هیاهو جلوتر ببرد. این نامزدی اولین باری بود که او را به عنوان فردی توانمند به همه  معرفی کرد.  متاسفانه بعد از فهرست شیندلز نیسون نقش های اکشن و تجاری را به نقش های اسکاری ترجیح داد. از آن هایی شد که در اوج ماند ولی  از چشم اسکار افتاد. به هر حال نیسون هنوز هم از بهترین ها و پر طرفدار ترین هاست. با سن بالایش هنوز هم چالاک است و با حضور در فیلم های خوب و عامه پسند بر جذابیتش می افزاید.

 

13

      13.« استیو مک کویین »:

        هر کسی هر چقدر هم که به سینمای کلاسیک علاقه نداشته باشد حداقل او را از فیلم « پاپیون » بیاد خواهد آورد. طرفداران کلاسیک هم او را با لقب سلطان خونسردی می شناسند. استعداد عجیب « مک کویین » در بازیگری قابل انکار نیست اما این همه عظمت فقط یک نامزدی اسکار را برای او به ارمغان آورد. عمده شهرت مک کویین بیشتر برای فیلمهای « فرار بزرگ » و « پاپیون » است اما تنها نامزدی اسکارش به هیچ یک از اینها مربوط نمی شود. برای یک اسطوره چیز بیشتر برای گفتن ندارم.

 

 12.« رابرت داونی جونیور »:12

       « داونی » را امروزه با کاراکتر های « شرلوک هولمز » و « مرد آهنی » می شناسیم اما غریزه بیوگرافی پسندی آکادمی او را نامزد دریافت اسکار برای فیلم « چاپلین » کرد. داونی 27 ساله در این فیلم نقش « چارلی چاپلین » را بر عهده داشت. این اولین شانس ناموفق او برای اسکار بود. بار دوم هم برای نقش آفرینی در کمدی عجیب غریب « تندر استوایی » نامزد اسکار شد. بعد از این ها داونی بیشتر در فیلم های بسیار زیبا و عامه پسند حضور یافت. آخری هم که همین « انتقام جویان » است که دیگر توضیح نمی خواهد. ولی در کل داونی امروز از برجسته ترین و فعال ترین بی اسکار ها محسوب می شود.


       11.« مارک والبرگ »:

       « والبرگ » با سن نچندان کمش تازگی ها به جمع سوپر استار ها پیوسته. رزومه کاری والبرگ تا حدی عجیب و غریب است. هم می توان «رفتگان » و « 11مشت زن » را که برایش نامزدی اسکار آوردند را داخلش دید هم فیلم های خیلی کمتر از سطح متوسط و عجیب و غریب. مثلا همین فیلم « تد » که قرار است اکران شود یکی از همین هاست، نه حال و هوای بزن بهادر « محموله » را دارد نه سنگینی « رفتگان ». خیلی منتظرم تا ببینم در پروژه های آینده اش چه چیز های دیگری را خواهیم دید. ولی هر چه که هست، والبرگ می توان ما را در سال های پیش رو شگفت زده کند.

        منتظر قسمت های بعدی این مقاله باشید......................

 

        محمد علیزاده

        کپی برداری از مطالب مووی مگ تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

       به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید