2015 CannesVSoscar w31

 Zarinاولین لوح زرینی هفته رو میخواهیم تقدیم کنیم به تمام جشنواره های سینمایی و موسساتی که سر قضیه هاروی واینستاین، یکصدا شدند و ایشون رو از عضویت در تمام محافل سینمایی معلق کردند تا بگویند به هیچوجه قرار نیست در مقابل این اتفاقات مماشاتی صورت بگیره.

این رویکرد میتونه آینده بهتری برای سینمای حرفه ای جهان بسازه چراکه الان عزم شدیدتری برای مقابله با چنین افرادی که حقیقتاً تعدادشون هم کم نیست ( حالا شاید قدرت و نفوذ واینستاین رو نداشته باشن) در پیش گرفته شده و زنان بازیگر هم دیگه سکوت رو شکستن و از این به بعد کسی حرکت اضافه و اشتباهی بزنه، قشنگ اون رو رسوا و بی آبرو می کنند.

از این رو، ما اینجا به دلیل آنچه که « یکصدایی علیه بی اخلاقی »ی می نامیم، لوح زرینی را به کمپانی های فیلمسازی و جشنواره های فیلم تقدیم می کنیم که یکصدا این موجود عجیب و غریب را از عضویت در تمام مناسبت های سینمایی معلق کردن تا برای نخستین بار یک اقدام عملی شدید علیه پیشنهادهای بی شرمانه در تاریخ هالیوود شاهد باشیم.

 4ON WEINSTEIN PAB 1110 231

68466نخستین تمشک زرینی هفته رو بی برو برگرد و با شایستگی کامل تقدیم هاروی واینستاین، تهیه کننده مشهور هالیوود می کنیم که این روزها هر طرف رو نگاه میکنی یه خبر ازش داره منتشر میشه!

داستان از این قراره که اومدن بررسی کردن دیدن بزرگوار که سالهاست فیلم و سریال داره تهیه می کنه و همچین گردنش هم خیلی کلفته، برداشته هر خانم بازیگری که سر راهش دیده رو دعوت کرده به هتلش تا اونجا ... خلاصه قشنگ یه گندکاری راه انداخته رئیس که اصلاً و ابدا نمیشه جمعش کرد و باید گفت دوران کاریش بطور کامل به پایان رسید با این افتضاحاتی که به بار آورد.

از این رو، به دلیل آنچه که « تبدیل شدن هتل کالیفرنیا به هتل ترانسلوانیا! » می نامیم، تمشک زرینی را به استاد واینستاین تقدیم می کنیم و امیدواریم که روشنگری درباره سابقه این فرد که حالا همه جای دنیا دارن عضویت این بابا رو از مجموعه شون معلق می کنند، باعث بشه تا تجربه های مشابه هر روز کمتر و کمتر بشه و سینمای سالم تری رو تجربه کنیم.

 image 13960724620 sarzamin kohan9

68466آقا در هفته ای که گذشت، شورای علمی بازبینی یک نامه ای به صدا و سیما زد که کلی عجیب و غیرمنتظره بود. بخش اول این نامه درباره این موضوع هست که کلا نباید سریال « سرزمین مادری » پخش بشه و تازه کمال تبریزی هم باید بیاد تلویزیون از مردم عذرخواهی کنه بابت این چیزی که ساخته!

ما حالا کار به مورد بالا نداریم، اما بخش دیگر نامه یه سری بندها هست اضافه شده و علناً عزیزان شورای بازبینی یک فیلمنامه جدید را در کنار هم نوشته اند و آن را بصورت بند بند در اختیار صدا و سیما قرار داده اند تا به سریال اضافه شود. ما اینجا یکی از بندهای بلند بالای این سریال رو براتون آوردیم :

از آنجا که در چهار قسمت پخش شده سریال در سال 92 ظلمی در حق سردار اسعد بختیاری روا داشته شده است باید به نوعی از این سردار ملی اعاده حیثیت گردد و جبران مافات شود. لذا مقرر دارید سه سکانس به سریال اضافه گردد.1- در بیان جنایات رضاشاه فقط به قتل دکتر ارانی اکتفا نشود بلکه در قالب دیالوگ یکی از شخصیت‌های محبوب و مثبت سریال (مثلا دایه اردکانی) گفته شود که: «اعتراضات مردمی در مسجد گوهرشاد مشهد به خاک و خون کشیده شد و پیشگامان مشروطه مثل فرزند سردار اسعد بختیاری در همین زندان قصر تهران کشته شدند». 2- در سکانسی یک شخصیت مثبت و محبوب مثلاٌ حکیم السلطنه به رهی بگوید: «کمال الملک یک تابلو معروف دارد به نام پرتره سردار اسعد بختیاری که جزو پنج اثر ماندگار اوست. کمال الملک عکس هرکسی را نمی کشید. این تابلو را تمرین کن که هم کار کمال الملک را یاد بگیری هم اخلاقش را». 3- در سکانسی که رهی در کنار خیابان نقاشی‌های خود را می‌فروشد، پرتره سردار اسعد اثر کمال الملک هم با جلوه های کامپیوتری اضافه گردد.

آقا به خدا هیچ جای دنیا نمیان به یه سازنده و فیلمنامه نویس بگن شما باید دقیقاً مو به مو اینی که من میگم رو بسازی! دیگه فیلم سفارشی هم میخوان بسازن میان یه موضوع اصلی میدن و فیلمساز هم میره منابع رو جستجو می کنه و یه سری اتفاقات از داخلش در میاره براساس اون فیلمش رو میسازه تموم میشه میره دیگه! چیه برداشتید واسه خودتون یه فیلمنامه نوشتید دادید به اون بنده خداها آخه!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « ارائه اسکرین پلی توسط شورای بازبینی به سازمان صدا و سیما » می نامیم، تمشک زرینی را به اعضای محترم این شورا تقدیم می کنیم و امیدواریم که دیگه تا این حد ریز نشن برای ساخت یک سریال یا فیلم. اینکه میگید فلان فیلم یا سریال یه سری جاهاش مشکل داره رو دیگه عادت کردیم اما تو رو خدا دیگه فیلمنامه روی فیلمنامه ملت ننویسید تحویلشون بدید بگید اینی که من نوشتم رو بسازید!

 image 13960722869 photo 2016 12 27 09 41 55

68466در هفته ای که گذشت دکتر فاصل ، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران مصاحبه ای درباره درگذشت عبار کیارستمی انجام داد و باز هم تکرار کرد که این فیلمساز برجسته در فرانسه دچار مشکل شده و درگذشته برای اینکه آن عزیزان نمی دانستند باید یک داروی ساده رو به بیمار تزریق نکنند (!) و ما می دانستیم پس همه چیز گردن اوناست که هیچی کلا حالیشون نیست و از ابتدایی ترین اطلاعات پزشکی محروم هستن نه ما! حالا این بخشش رو دیگه به اندازه کافی راجع بهش صحبت شده و زبان ما هم خشکیده اینقدر گفتیم دربارش. اما بخش ناراحت کننده موضوع این بوده که بزرگوار گفته : « ملت برای چی از کاه، کوه می سازن و اطلاع رسانی درستی انجام نمیدن! »

استاد عزیز،  مرحوم عباس کیارستمی شناسنامه بین المللی سینمایی این کشور بوده و روزایی که اصغر فرهادی هنوز ظهور نکرده بود، این عباس کیارستمی بود که با فیلمهایش ماندگارش پا می شد میرفت اینور و اونور جایزه می گرفت. دیگه حالا ما آدم عادی ها به کنار ، شما دیگه به عباس کیارستمی هم میگید کاه آخه! آقا به جان خودم قصور پزشکی مسئله عادی نیست و مرگ یک انسان هم چیز عادی نیست و مرگ یک شخصیت برجسته ملی هم همینجوری الکی بی خود و بی جهت که دیگه اصلاً یه چیز عادی نیست!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « کاه نامیدن عباس کیارستمی توسط رئیس سازمان نظام پزشکی » می نامیم، تمشک زرینی را به این دکتر بزرگوار تقدیم می کنیم و میدونیم که همین الانش هم خبرنگارا و روزنامه نگارها دارن با مطالب انتقادی از خجالتشون در میان اما آقای دکتر، شاید شما مرگ زیاد دیده باشی و برات عادی شده باشه اما مرگ عباس کیارستمی عزیز اینطور بی خود و بی جهت، خیلی بزرگتر از چیزی بود که تصورش رو می کنید.

 10861

 68466آخرین تمشک زرین هفته رو هم تقدیم می کنیم به لوس بازیه بازیگر مملکتمون که فکر کنم توی دنیا فقط بعضی از بازیگرای ما باشن که از این کارها میکنن و نمونه دیگه ای براش پیدا نشه.

قضیه از این قراره که سرکار خانم پرستو صالحی که همیشه اینستا به دست هست، لایو عزیز رو باز کرده بودن و داشتن همینجوری درباره اینکه چرا ازدواج نمی کنن حرف میزدن کامنت میخوندن و جواب میدادن و لذت می بردن که یکدفعه زیر کامنت ها محمد نادری ( بازیگر دورهمی ) اومد گفت من باهات ازدوج می کنم! حالا این قضیه تموم شد و رفت، بعدش خانم صالحی چند روز بعدش دوباره یه لایو اینبار کنار محمد نادری منتشر کردن و گفتن من و نادری شوخی داریم و این حرفها اما نفر سوم که بیاد خواستگاری کنه دیگه باید من و بگیره و مهریه هم دست و پا و ....

بابا نکنید این لوس بازیارو چه خبره اینجا آخه! بازیگر مملکت کلا تو لایو هست و ما هروقت که اسمشون رو میشنویم یا داره میگه چرا ازدواج نمیکنه یا داره میگه خواستگار داره یا توی برنامه تلویزیونی ازش خواستگاری میکنن یا لایو ازش خواستگاری میکنن، آخرشم خودش دوباره لایو میده میگه نفر سوم باید منو بگیره! به جان شما هرجای دنیا بری بگی ما یه بازیگری داریم صبح تا شب اینستا داره صحبت از خواستگاری و شوهر کردن و اینها میکنه، مبهوت میمونه و نگاهت میکنه بعدش تو افق محو میشه!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « خواستگارینیزه زندگی کردن پرستو صالحی » می نامیم، تمشک زرینی را به ایشان بابت اینگونه اقدامات تقدیم می کنیم و امیدواریم که خلاصه یکی بلند شه بیاد با ایشون ازدواج کنن و به خیر و خوشی همه چیز لالا لند بشه و ما هم دیگه نبینیم یکی از یه جایی به نحوی ، میاد از ایشون در تلویزیون یا فضای مجازی خواستگاری میکنه!

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر"  سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم! 

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید