Strong 12 - 12 پهلوان

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

کریس همسورث در که سالهای اخیر با چکش رعد آسای خودش در سری فیلمهای « انتقام جویان » به شهرت رسیده، بازیگر نقش اصلی فیلم است. مایکل شنون که سال گذشته برای « حیوانات شبگرد » نامزد اسکار شده بود، دیگر بازیگر فیلم است. مایکل پنا هم در فیلم حضور دارد که سال گذشته او را با کمدی عجیب و ضعیف «  CHIPS » در سینما دیدیم.

داستان فیلم درباره چیست ؟

این فیلم که براساس رویدادهای واقعی ساخته شده ، در دوران پس از حوادث یازدهم سپتامبر اتفاق می افتد و داستان گروهی از نظامیان را به تصویر می کشد که به افغانستان می روند تا با گروه تروریستی طالبان مواجه شوند.

کارگردان کیست؟         

نیکولای فاگلسیگ : کارگردان دانمارکی که « 12 پهلوان » نخستین ساخته سینمایی او محسوب می شود. وی سابقاً تبلیغات ویدئویی کمپانی های بزرگی نظیر سونی را می ساخته.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/12_Strong/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

« 12 پهلوان » از آن دسته آثاری جنگی است که مرگ و نحوه مرگ را نشان می دهد و این یعنی نمایش خشونت در تصویر. چنانچه عزیزان کم سن و سالتان چنین خشونتی را تابحال ندیده اند و در بازیهای کامپیوتری هم تجربه نکرده اند (!) ، تماشای فیلم می تواند احساس بدی برایشان داشته باشد.

نکات مثبت فیلم ؟

فیلم تا حد زیادی تلاش کرده تا از جهت گیری سیاسی جلوگیری بعمل بیاورد و تمرکزش را بر روی رشادت سربازانی بگذارد که در بازی سیاستمداران نقشی ندارند و تابع می باشند. دور جستن فیلم از سیاست به حدی است که بتوان آن را یک نکته مثبت ارزیابی کرد.

فیلمبرداری « 12 پهلوان » تماشایی است و بهترین بخش فیلم را تشکیل می دهد.

نکات منفی فیلم ؟

شخصیت های داستان پرداختنی ندارند و تمام آنها یک تیپ مشخص را تشکیل داده اند. تماشاگر هرگز درگیر سرنوشت آنها نمی شود.

فیلم اگرچه براساس داستان واقعی ساخته شده و خودش هم آن را بیان می کند، اما روندی که فیلم طی می کند خیلی منطبق با واقعیت نیست. مواجه 12 سرباز آمریکایی با نیروهای گسترده طالبان ، آنگونه که اثر به تصویر کشیده، نمی تواند سبب مقاوت شود! بنابراین باید گفت که در اصل، سوژه فیلم واقعی است و نه رویدادهایی که در داستان درج شده اند.

زمان فیلم برای چنین داستانی بسیار طولانی است. به راحتی می توان یک سوم از دقایق فیلم را حذف کرد و مطمئن بود که فیلم دچار مشکلی نمی شود!

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/12_Strong/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

حرف آخر :        

« 12 پهلوان » در زمانی ساخته و اکران شده که تمرکز از روی طالبان برداشته شده و اصولاً فیلم هم نظریه مشخصی درباره این گروه ارائه نمی دهد. « 12 پهلوان » در بهترین حالت ممکن یک اثر جنگی در ستایش سربازان آمریکاست که جانشان را در جنگ های گوناگون از دست می دهند که در اینجا با حوادث اغراق شده درهم آمیخته شده تا وجه حماسی آن برجسته تر شود.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

12 پهلوان  (Strong 12)Storinfgh33s

کارگردان : Nicolai Fuglsig

فیلمنامه : Ted Tally, Peter Craig

بازیگران :

Chris Hemsworth...Captain Mitch Nelson

Michael Shannon...Hal Spencer

Michael Peña...Sam Diller

ژانر : اکشن

رده سنی :  R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 130 دقیقه