https://moviemag.ir/images/phocagallery/9019/Little_Women/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

سیرشا رونان، بازیگر فیلم قبلی گرتا گرویگ به نام « لیدی بیرد » در اینجا هم بازیگر نقش اصلی است. فلورنس پیو که امسال « میدسامر » را با بازی او دیده بودیم، دیگر بازیگر فیلم است. اما واتسون که او را کماکان با « هری پاتر » به خاطر می آوریم هم در فیلم حضور دارد. مریل استریپ پر افتخار هم در فیلم حضور دارد و لورا درن که سال 2019 برای او بسیار موفق بود نیز بازیگر فیلم است. تیموتی شالامه، بازیگر جوان و موفق سالهای اخیر سینما که امسال فیلم « پادشاه » را با بازی او دیده بودیم هم بازیگر فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

این فیلم داستان 4 خواهر را روایت می کند که در دوران سخت زندگی شان تلاش می کنند تا به رویاهایشان برسند و در این راه با اتفاقات مختلفی مواجه می شوند.

کارگردان کیست ؟        

گرتا گرویگ، بازیگر مشهور آمریکایی که در سالهای اخیر به کارگرداین روی آورده و در سال 2017 توانست برای نوشتن فیلمنامه و کارگردانی « لیدی بیرد » نامزد دریافت اسکار شود.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

« زنان کوچک » فیلم خانوادگی است و مشکلی برای تماشای آن با خانواده نخواهید داشت.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9019/Little_Women/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

نکات مثبت فیلم ؟                                                                          

تا به امروز اقتباس های زیادی از قصه لوییزا می آلکات انجام شده است که اغلب شان درخشان بوده اند. با اینحال نکته حائز اهمیت در اقتباس سینمایی گرتا گرویگ، تسلط او بر نحوه به تصویر کشیدن کنش میان شخصیت ها بوده که درخشان از آب درآمده است.

بهترین ویژگ فیلم « زنان کوچک » فارغ از متن شسته و رفته ای که قبلاً بارها در سینما مورد استفاده قرار گرفته، بازی بازیگران فیلم بوده است که باید آن را مدیون هدایت صحیح گرتا گرویگ دانست. گرویگ در ساخته قبلی اش یعنی « لیدی بیرد » هم با هدایت خوب بازیگرانش آنها را به نامزدی اسکار رسانده بود.

شخصیت پردازی ها در « زنان کوچک » محکم و با رعایت جزئیات فراوان صورت گرفته است. رمان « زنان کوچک » حاوی پیامهای بسیاری برای جامعه زنان در بیش از یک قرن اخیر بود و گرویگ در اقتباس سینمایی اش نیز داستان 4 خواهر را با ظرافت سینمایی روایت و به درستی به سرانجام رسانده است که فیلم را به اثری مطبوع تبدیل کرده است.

طراحی صحنه و لباس و فیلمبرداری در « زنان کوچک » چشم نواز و کاملاً متناسب با زمان رخداد فیلم است.

نکات منفی فیلم ؟

در اقتباس سینمایی از رمان « زنان کوچک » ، گرویگ روایت غیرخطی را به داستان اضافه کرده که ایده هوشمندانه ای بوده. اما این تصمیم در مقطعی برای آن دسته از تماشاگرانی که رمان را نخوانده اند، می تواند گیج کننده باشد، مخصوصاً در مواقعی که اطلاعی از گذشت فواصل زمانی در اختیارمان قرار داده نمی شود.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9019/Little_Women/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

حرف آخر :

« زنان کوچک » در مقایسه با ساخته قبلی گرتا گرویگ یعنی « لیدی بیرد » از طراوت کمتری برخوردار است چراکه در برهه های مختلف زمانی در سینما اقتباس های درخشانی از این کتاب انجام شده که سبب می شود برعکس ساخته قبلی گرویگ یعنی « لیدی بیرد »، در اینجا با نسخه ای محتاط تر از گرویگ در پشت دوربین مواجه شویم که سعی کرده به منبع اصلی وفادار باشد. با اینحال باید گفت که « زنان کوچک » درخشان است و بار دیگر تسلط گرویگ بر کارگردانی را نشان می دهد و در عین حال صحه ای دوباره بر هوشمندی او به جهت انتخاب سوژه می گذارد. سوژه ای که در دوران خودباوری زنان می تواند انگیزه ای دو چندان به آنها برای تحقق آرزوهایشان ببخشد.

 

منتقد: مائده اکبری

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

زنان کوچک (Little Women)Little Women

کارگردان : Greta Gerwig

فیلمنامه : Greta Gerwig, Louisa May Alcott

بازیگران :

Saoirse Ronan...Jo March

Emma Watson...Meg March

Florence Pugh ...Amy March

Laura Dern...Marmee March

ژانر : درام

رده سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 7 سال)

زمان : 135 دقیقه