3402233422332313

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

در « مچته می کشد » ( معنی فارسی Machete همان " قمه " خودمان هست ) کلی بازیگر مشهور وجود دارد که احتمالاً همه شما آنها را می شناسید. مل گیبسون، آنتونیو باندراس، میشل رودریگوئز، جسیکا البا، چارلی شین، سوفیا ورگارا ، کوبا گودینگ جونیور، ونسا هاجنز و اَمبر هیرد از جمله بازیگران مشهور « مچته می کشد » هستند. نکته جالب درباره « مچته می کشد » ، حضور لیدی گاگا به عنوان بازیگر در فیلم هست که در اینجا هم بی شباهت به دنیای موسیقی نیست!

داستان فیلم درباره چیست ؟

امنیت آمریکا به وسیله یک مکزیکی تهدید شده است به همین جهت رئیس جمهور ایالات متحده ( چارلی شین ) سراغ قاتل گردن کلفت مکزیکی به نام مچته ( دنی ترجو ) می رود و وی را به ایالات متحده فرا می خواند و به او قول می دهد تا چنانچه بتواند فرد انقلابی را از پای در آورد،امتیازات زیادی در اختیار او قرار خواهد داد. اما مچته برای رسیدن به این امتیازات مشکلات زیادی پیش روی دارد که...

کارگردان کیست ؟            

رابرت رودریگوئز : یکی از کارگردانهای مطرح هالیوود که سالهاست در حال ساخت انواع و اقسام فیلمها با تکیه بر جلوه های ویژه سه بعدی و فرم فانتزی است. از فیلمهای مطرح رودریگوئز می توان به « شهر گناه » ، « بچه های جاسوس » و « دسپرادو » اشاره کرد.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه کنند؟12312635465

به نظرم خانواده ها باید مواظب همه چیز باشند! واژه " خشونت " در « مچته می کشد » حرف اول و آخر را می زند. بعلاوه اینکه حضور لیدی گاگا هم رنگ و روی " لیدی گاگایی " به این فیلم داده است!

نکات مثبت ؟

در « مچته می کشد » برای اولین بار می توانیم مل گیبسون را در نقش منفی ببینیم که البته حضور پر فروغی نداشته است.

انتخاب دنی ترجو به عنوان نقش اصلی این فیلم، یکی از بهترین تصمیماتی بود که رودریگوئز در دوره فیلمسازی خودش گرفته است. ترجو سالهاست که بازیگر نقش های چند دقیقه ای در فیلمهای مختلف می باشد اما فرم چهره و استایل منحصر به فردش ( که کاملاً واژه " مچته " رو معنا می بخشد! ) ، باعث می شود تا تماشاگر به راحتی بتواند این شخصیت را بپذیرید. ترجو در مجموع یکی از بازیگران محبوب رودریگوئز می باشد.

لحظات اکشن فیلم که تقریباً در همه آنها " قمه " پیدا می شود، در کمال احمقانه بودن، جالب هستند!

به نظر می رسد که رودریگوئز در ساخت « مچته می کشد » به علاقه خودش یعنی کمیک بوک های دهه ی 70 نزدیک شده باشد. شاید این مسئله بتواند طرفداران این دوران را راضی کند.

نکات منفی ؟

فرم فانتزی فیلم بسیار رقیق و واقعاً بیشتر از آن هست که ذهن تماشاگر آماده دریافتش باشد. تقریباً تمامی اتفاقات « مچته می کشد » بصورت فانتزی به تصویر کشیده می شود که 20342344834842635412324حداقل حجم این " فانتزی " می توانست کمتر از این باشد.

« مچته می کشد » فیلمنامه درست و حسابی ندارد و البته کسی هم انتظاری از این فیلم ندارد. « مچته می کشد » را مجموعه ای از شخصیت های فانتزی تشکیل داده اند که هرکدامشان شیرین کاری های خاص خودشان را دارند!

هیچ نیازی به حضور این تعداد بازیگر مشهور در فیلم نبود. رودریگوئز عادت به حضور بازیگران مشهور زیاد در فیلمهایش دارد که این مسئله قبلاً در مورد « شهر گناه » و « روزی روزگاری در مکزیک » هم تکرار شده بود اما « مچته می کشد » اصلاً فیلمی نیست که به این همه بازیگر نیاز داشته باشد.

کلام آخر ؟

« مچته می کشد » اثری حماقت آمیز در حد و اندازه های یک اثر ویدئویی است اما بهرحال سر از سینما در آورده. با اینحال باید بگویم که تماشای « مچته می کشد » آنقدرها هم آزار دهنده نیست. اگر بتوانید در هنگام تماشای این فیلم همواره لبخندی بر لب داشته باشید و آماده هر اتفاقی هم باشید، تماشای « مچته می کشد » چه بسا بتواند برایتان لذت بخش هم باشد. اما اگر طرفدار سینمای فانتزی ( آن هم در این سطح ) نیستید، پیشنهاد می کنم حتی از چند کیلومتری این فیلم هم رد نشوید!

 

منتقد : میثم کریمی           

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

مچته می کشد : Machete-Kills-Movie-PosterMachete Kills

کارگردان : Robert Rodriguez

نویسنده : Kyle Ward ، RobertRodriguez

بازیگران :

anny Trejo...Machete

Mel Gibson...Voz

Demian Bichir...Mendez

Amber Heard ...Miss San Antonio

Michelle Rodriguez...Luz

Sofía Vergara...Desdemona

Charlie Sheen...Mr. President

Lady Gaga...La Camaleón

Antonio Banderas...El Camaleón 4

uba Gooding Jr....El Camaleón 2

Vanessa Hudgens...Cereza

Alexa Vega...KillJoy

و...

ژانر : اکشن

رده سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 107 دقیقهa