00978

مهوش افشار پناه گفت: انگار سیمرغ جشنواره فیلم فجر به شانه‌‌های من علاقه ای ندارد و خیلی زود می پرد و می رود. من نمی‌دانم چه بگویم اما اتفاقاتی در سینما می‌افتد که نمی توان در مورد آنها صحبت کرد. متاسفانه روابط سالمی در سینمای ایران در جریان نبود و همین جریان ها مرا از سیمرغ و رشد در بازیگری دور کرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از میزان، مهوش افشارپناه بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون  درخصوص فعالیت های اخیر خود در عرصه بازیگری گفت: در حال حاضر هیچ پیشنهادی برای بازی در عرصه تصویر ندارم اما خودم شخصاً در تئاتر فعالیت می کنم. این فعالیت به اجرای آثار نمایشی و تدریس ختم می شود. شاید در سینما و تلویزیون کم کار شده باشم اما اینطور نیست که گوشه خانه بنشینم و زانوی غم بغل کنم.

وی درباره نبود فیلمنامه خوب در سینمای ایران تاکید کرد: متاسفانه در سینمای ایران برای سن من نقش جذابی نوشته نمی شود. شرایط کمی برای بازیگران مرد بهتر است اما در کل به بازیگران میانسال و پیشکسوت اهمیتی نمی دهند. طبیعی است که وقتی نقش کم و کوچک باشد ترجیح می دهم بیکار باشم.

بازیگر فیلم "به خاطر پونه" درباره حضور برخی نابازیگران در سینما افزود: متاسفانه برخی مسائل در سینما وجود دارد که سالها در مورد آنها صحبت می شود اما کسی آن را بررسی و حل نمی کند. شما در یک آن می بینید که در تمامی فیلم ها یک عده محدود بازیگر تکرار می‌شوند.

وی در همین راستا ادامه داد: من که بازیگران را انتخاب نمی کنم اما به نظر من باید این روزها از دستیاران کارگردان که نقش ها را انتخاب می کنند پرسید که چرا برخی نابازیگر در سینما حضور پیدا کرده و برخی در همه فیلم ها بازی می کنند. از نظر من همه چیز در سینمای ایران به روابط ختم می شود و هیچ ضابطه ای وجود ندارد.

بازیگر فیلم "امشب شب مهتابه" با اشاره به وضعیت ناگوار زندگی و امرار معاش بازیگران پیشکسوت اضافه کرد: متاسفانه هیچ حمایتی در حدی که بتوان با آن گذران زندگی کرد از بازیگران نمی شود. همه چیز به بیمه خلاصه می شود. خدا را شکر من نیازمند پول بازیگری نیستم اما واقعاً در این شرایط اقتصادی بازیگرانی که شغلشان همواره بازیگری بوده زندگی سختی را تجربه می کنند.

وی ادامه داد: سالهاست که این حرف ها را می زنیم. سالهاست که درباره عدم حمایت از بازیگران پیشکسوت دور هم جمع می شویم اما بی فایده است زیرا تا به حال هیچ اتفاقی نیفتاده است.

بازیگر فیلم "پاییز بلند" درباره افت دوران بازیگری خود بعد از سه نامزدی در جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: انگار سیمرغ جشنواره فیلم فجر به شانه‌‌های من علاقه ای ندارد و خیلی زود می پرد و می رود. من نمی دانم چه بگویم اما اتفاقاتی در سینما می افتد که نمی توان در مورد آنها صحبت کرد. متاسفانه روابط سالمی در سینمای ایران در جریان نبود و همین جریان ها مرا از سیمرغ و رشد در بازیگری دور کرد.

وی در همین راستا اضافه کرد: مهم این است که روزگاری نامزد سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر بودم و نقش هایی را ایفا می کردم که در سینما تاثیرگذار بود و الی گرفتن و نگرفتن سیمرغ که اهمیتی ندارد. این را بدانید که در این سینما برای موفقیت سیمرغ گرفتن کافی نیست و شما باید خیلی چیزهای دیگر برای موفقیت تن دهید.

افشار پناه درباره وظیفه یک هنرمند در قبال سینما و جامعه خود خاطرنشان کرد: واقعیت اینکه بالاخره اقتصاد سینما باید در جریان باشد و تهیه کننده باید از سودآوری اثر خود مطمئن باشد. این وضعیت ساخت فیلم های بفروش لاجرم غیر قابل کنترل است اما اگر من بودم می گفتم در کنار این کارها می شود به ساخت آثار خوب هم فکر کرد.